Marešův návrh na odškodnění Českých Němců zatím nemá podporu
Čeští Němci, které stát po druhé
světové válce poslal na nucené práce, přestože nespolupracovali s
nacisty, si na odškodnění budou muset počkat. Místopředseda vlády
Petr Mareš (US-DEU) má sice hotový návrh na odškodnění, s jeho
podobou ale premiér Vladimír Špidla i část ČSSD nesouhlasí.
Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
"Jsou různé texty, které se týkají úvah o možném humanitárním gestu, ale žádný z nich nepovažuji za zralý," řekl deníku Špidla. Podle Marešova návrhu, který má MfD k dispozici, by měli být odškodněni všichni čeští Němci, kteří prokazatelně utrpěli trvalou a dlouhodobou zdravotní újmu. A to buď kvůli násilnému přesídlení do vnitrozemí, nebo v důsledku pracovní povinnosti, jež měla charakter nucené práce.
V předběžném odhadu počítá místopředseda vlády s odškodněním asi 1800 lidí, kteří by měli dostat jednorázovou dávku v maximální výši 50.000 korun. Po vládě za tímto účelem požaduje uvolnění 60 milionů korun.
Humanitární gesto se podle MfD týká také jihomoravských Chorvatů, kteří v roce 1938 automaticky získali německou státní příslušnost a po válce se rovněž stali terčem represí.
Mareš o návrhu začal hovořit již loni v dubnu. Proti jsou zásadně opoziční ODS a KSČM, připomíná list. Na nevysídlené české Němce, kteří přišli po válce o československé občanství, se vztahovala pracovní povinnost podle prezidentského dekretu z roku 1945. Přitom se jim z platu sráželo 20 procent. Tyto peníze navíc nebyly započítány do důchodu, uvádí MfD.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz