Prohlášení konkurzu na majetek dlužníka
Pokud není konkrétní věřitel přímo tím, kdo podává konkurznímu soudu návrh na prohlášení konkurzu (ten se to potom dozví z Usnesení soudu o prohlášení konkurzu), je několik možností, jak se to lze dozvědět. Nejrozšířenějším zdrojem informací o prohlášených konkurzech a povolených vyrovnáních je Obchodní věstník. Velká část věřitelů čerpá potřebné informace o aktuální ekonomické situaci svých obchodních partnerů právě z Obchodního věstníku.
Pokud není konkrétní věřitel přímo tím, kdo podává konkurznímu soudu návrh na prohlášení konkurzu (ten se to potom dozví z Usnesení soudu o prohlášení konkurzu), je několik možností, jak se to lze dozvědět. Nejrozšířenějším zdrojem informací o prohlášených konkurzech a povolených vyrovnáních je Obchodní věstník. Velká část věřitelů čerpá potřebné informace o aktuální ekonomické situaci svých obchodních partnerů právě z Obchodního věstníku. Operativnější (rychlejší) zdroj informací lze využít na internetu, kdy na stránkách Ministerstva spravedlnosti jsou zveřejňovány seznamy úpadců (úpadcem je nazýván dlužník, na něhož je prohlášen konkurz). Konkurzní soud vždy stanoví lhůtu pro přihlášení pohledávek k soudu, a to v délce 30 dnů od okamžiku prohlášení konkurzu.
Každý konkurzní soud má svoji tzv. úřední desku, kde vyvěšuje též seznam úpadců, což může být dalším zdrojem informací. Avšak monitorovat všechny úřední desky konkurzních soudů, jako zdroj informací, za účelem, zda se můj dlužník nestal úpadcem, je podnikatelem – věřitelem , v praxi prakticky nemožné a neproveditelné.
Proto: Věřitelé, sledujte ve vlastním zájmu pravidelně Obchodní věstník!
(Poznámka: od 1. 1. 2001 jsou konkurzními soudy všechny soudy krajské, a v hlavním měst ČR v Praze vykonávají působnost konkurzního soudu též soud městský, nejen ten krajský).
Pokud je na firmu, vůči které mát pohledávky, prohlášen konkurz,
co z toho pro Vás vyplyne?
- možnost zaúčtování daňové opravné položky ve výši 100 %
- nesmíme promeškat zákonné lhůty, tj. PŘIHLÁSIT POHLEDÁVKU
(daňovým nákladem je v tom zdaňovacím období, v němž je přihlášená)
- spolupráce se správcem konkurzní podstaty, pokud nás k tomu vyzve
(ta je – podle zákona - vždy v zájmu věřitelů)
Co nepodcenit?
- O tvorbě a čerpání opravných položek účtovat způsobem, aby se dala jasně a přesně vystopovat celá historie té které konkrétní opravné položky,
(dokladová inventura)
- samostatně prověřovat oprávněnost tvorby každé opravné položky, resp. není –li tvorba daňově účinné opravné položky zablokována například promlčením, ale i spřízněností subjektů,
(při promlčení se musí daňová opravná položka z rušit).
POZOR !
Pokud je konkurz soudem zrušen pro nedostatek majetku – v dřívější právní úpravě Zákona číslo 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, byla možnost jednorázově odepsat neuhrazenou pohledávku. Po novele ZDP však platí, že odpis lze uplatnit jenom u pohledávky řádně přihlášené do konkurzu.
Závěr
Pokud má podnikatelský subjekt pohledávky, a to nejen po lhůtě splatnosti, měl by ve vlastním zájmu sledovat, zda na jeho dlužníky nebyl prohlášen konkurz, protože potom je pro něho podstatné nepromeškat zákonnou lhůtu pro přihlášení pohledávky.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz