Provozovna podle živnostenského zákona
Zákon o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. , který poskytuje základní právní úpravu na poli živnostenského podnikání, se zabývá provozovnou a povinnostmi podnikatele související s provozovnou v § 17 a násl.
V odstavci 1 zmiňovaného ustanovení nalezneme definici provozovny, která je vymezena jako prostor, v němž se provozuje živnost
Zákon o živnostenském podnikání č. 455/1991 Sb. , který poskytuje základní právní úpravu na poli živnostenského podnikání, se zabývá provozovnou a povinnostmi podnikatele související s provozovnou v § 17 a násl.
V odstavci 1 zmiňovaného ustanovení nalezneme definici provozovny, která je vymezena jako prostor, v němž se provozuje živnost. Přičemž je výslovně stanoveno, že za provozovnu se podle živnostenského zákona a pro jeho účely považuje i stánek, pojízdná prodejna a obdobné zařízení sloužící k prodeji zboží nebo k poskytování služeb. Zákon připouští i možnost, aby provozovna podnikatele byla umístěna v bytě (§17 odst. 2) a to i v cizím. Je však nutno naplnit požadavek zákona, že pokud není podnikatel vlastníkem bytu, může v něm provozovat živnost pouze se souhlasem vlastníka, spoluvlastníka nebo správce bytu nebo nemovitosti, jejíž je byt součástí, pokud je tento správce k udělování takového souhlasu zmocněn. Vzhledem k výše uvedenému vymezení provozovny je tedy nutné, aby případné povinnosti stanovené podnikateli v souvislosti s provozovnou byly aplikovány i ve vztahu ke stánkům, pojízdným prodejnám apod. Je třeba upozornit, že provozování živnosti v provozovně resp. její zřízení není povinností podnikatele. Živnostenský zákon nikde ve svých ustanoveních výslovně nevyžaduje zřízení provozovny podnikatelem. Záleží tedy zcela na rozhodnutí každého podnikatele, zda-li si provozovnu zřídí či nikoliv. Samozřejmě je nepochybné, že pro provozování určitých živností je zřízení provozovny nezbytné. Na druhé straně živnostenský zákon připouští možnost, aby byla živnost na základě průkazu živnostenského oprávnění provozována i ve více provozovnách, pokud k nim podnikatel má užívací nebo vlastnické právo.
Základní povinností, která je podnikateli živnostenským zákonem stanovena, je povinnost ohlašovací. Podnikatel je tedy povinen písemně oznámit příslušnému živnostenskému úřadu zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně a to nejméně 3 dny předem (ohlašovací povinnost není nutno splnit, jsou-li tyto provozovny uvedeny v ohlášení živnosti podle nebo v žádosti o koncesi). Příslušným úřadem pro tuto ohlašovací povinnost je živnostenský úřad, který je příslušný k vydání živnostenského listu nebo k rozhodnutí o koncesi. Podnikateli se dále stanovuje povinnost prokázat na žádost živnostenského úřadu vlastnické nebo jiné užívací právo k objektům nebo místnostem provozovny. Podnikatel je povinen zajistit, aby provozovna byla způsobilá pro provozování živnosti v souladu se zvláštními předpisy, byla řádně označena a aby pro každou provozovnu byla ustanovena osoba odpovědná za činnost provozovny. Zřízení provozovny musí být především v souladu s příslušnými ustanoveními stavebního zákona. Pokud je vedeno stavební řízení ohledně stavby, která má být užívána jako provozovna, zkoumá stavební úřad mimo zákonem obecně stanovených hledisek i účinky budoucího provozu. Provozovna musí být řádně zkolaudována. Kolaudační rozhodnutí je zároveň i osvědčením, že provozovna je způsobilá k provozu.
Řádné označení provozovny znamená, že provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou podnikatele a jeho identifikačním číslem. Stánek a obdobné zařízení musí být dále označen údajem o sídle nebo místě podnikání. Specifické údaje jsou stanoveny pro provozovny určené pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům. Kromě výše uvedených skutečností musí být tyto druhy provozoven trvale a zvenčí viditelně označeny také jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny, prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se spotřebiteli, nejedná-li se o stánek nebo obdobné zařízení, u ubytovacího zařízení poskytujícího přechodné ubytování je nutno označit kategorii a třídu. Při uzavření provozovny určené pro styk se zákazníky je podnikatel povinen, nebrání-li tomu závažné důvody, alespoň 3 dny předem na vhodném a zvenčí viditelném místě označit počátek a konec uzavření.
Podnikatel může uskutečňovat prodej zboží i pomocí automatů obsluhovaných spotřebitelem. Je však vyloučen prodej, který vyžaduje koncesi. Automat musí být označen obchodní firmou a identifikačním číslem podnikatele a umístění automatů oznámí podnikatel předem živnostenskému úřadu, v jehož územním obvodu má být automat umístěn.
Podnikatel, který provozuje živnost v provozovně podléhající kolaudačnímu rozhodnutí, může při slavnostech, sportovních podnicích nebo při jiných podobných akcích konaných v obci, v níž se provozovna nachází, prodávat i mimo tuto provozovnu potraviny a jiné zboží, které se při těchto příležitostech obvykle nabízí a jejichž prodej je předmětem jeho podnikání. Takový prodej je podnikatel povinen oznámit písemně obci v níž se akce koná tak, aby obec oznámení obdržela nejpozději 3 dny před uskutečněním akce.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz