Povinnost občanů obce platit poplatky za odpady
Ač občané obce nejsou podle zákona o odpadech (zákon č. 185/2001 Sb. ) původci odpadů (původcem odpadů se rozumí právnická osoba, při jejíž činnosti vznikají odpady, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž podnikatelské činnosti vznikají odpady.
Ač občané obce nejsou podle zákona o odpadech (zákon č. 185/2001 Sb. ) původci odpadů (původcem odpadů se rozumí právnická osoba, při jejíž činnosti vznikají odpady, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž podnikatelské činnosti vznikají odpady. Pro komunální odpady vznikající na území obce, které mají původ v činnosti fyzických osob, na něž se nevztahují povinnosti původce, se za původce odpadů považuje obec. Obec se stává původcem komunálních odpadů v okamžiku, kdy fyzická osoba odpady odloží na místě k tomu určeném.) a nevztahuje se na ně tak povinnost daná zákonem o odpadech platit poplatek za uložení odpadu, mají tyto osoby povinnost platit poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, pokud tak stanoví vyhláška obce.Povinnost platit poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů se podle zákona č. 565/1990 Sb. , o místních poplatcích (dále jen zákon) vztahuje na každou fyzickou osobu, která má v obci trvalý pobyt a na každou fyzickou osobu, která má ve vlastnictví stavbu určenou nebo sloužící k individuální rekreaci, ve které není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba. Zákon stanoví i bližší pravidla, kdy za domácnost může být poplatek odváděn společným zástupcem, za rodinný nebo bytový dům vlastníkem nebo správcem - tyto osoby jsou však povinny obci oznámit jména a data narození osob, za které poplatek odvádějí. Jedná-li se o povinnost platit poplatek za rekreační stavbu a je-li tato stavba ve vlastnictví několika osob, jsou tyto povinny platit poplatek společně a nerozdílně, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu.
Povinná osoba je povinna poplatek uhradit obci, na jejímž území má tato osoba trvalý pobyt nebo se na jejím území nachází stavba určená nebo sloužící k individuální rekreaci. Dojde-li ke změně místa trvalého pobytu nebo změně vlastnictví stavby, která je určena nebo slouží k individuální rekreaci v průběhu kalendářního roku, pak se uhradí poplatek v poměrné výši, která odpovídá počtu kalendářních měsíců pobytu nebo vlastnictví stavby v příslušném kalendářním roce. Dojde-li ke změně v průběhu kalendářního měsíce, je pro stanovení počtu měsíců rozhodný stav na konci tohoto měsíce.
Obec je povinna v obecně závazné vyhlášce upravit podrobnosti vybírání poplatků, zejména konkrétní sazbu, splatnost, úlevy, případné osvobození od poplatků, dále stanovit rozúčtování nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu na osobu. Sazbu poplatku tvoří částka až 250 Kč za fyzickou osobu, která má v obci trvalý pobyt a kalendářní rok, a částka stanovená na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu až 250 Kč za fyzickou osobu, která má v obci trvalý pobyt a kalendářní rok.
Nezaplatí-li povinná osoba poplatek včas nebo ve správné výši, vyměří obec poplatek platebním výměrem a může zvýšit včas nezaplacené poplatky až o 50 %. Nesplní-li povinná osoba svou poplatkovou povinnost určenou obecně závaznou vyhláškou obce, lze dlužné částky vyměřit do tří let od konce kalendářního roku, ve kterém poplatková povinnost vznikla. Obec, která poplatky spravuje, může ke zmírnění nebo odstranění tvrdosti v jednotlivých případech poplatky snížit nebo prominout. O řízení ve věcech poplatků platí zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz