Technická novela daňového řádu
Přestože daňový řád (č. 280/2009 Sb. ) vstoupil v účinnost 1. ledna 2011, ještě před jeho účinností byly v jeho textaci nalezeny nesrovnalosti, které bylo nutné opravit tak, aby mohl být v praxi aplikován bez větších potíží. Jednání mezi ministerstvem financí a odbornou veřejností o připomínkách k novému daňovému řádu probíhala již v průběhu roku 2010. V návaznosti na tato jednání připravilo ministerstvo financí technickou novelu, která již byla projednána parlamentem i senátem a kterou dne 4. února 2011 podepsal prezident Václav Klaus. Tato novela, publikovaná ve sbírce zákonů pod č. 30/2011 Sb. , vstoupila v účinnost 1. března 2011. Technická novela se soustřeďuje zejména na nesrovnalosti, týkající se zastupování před správcem daně a prekluzi lhůt.
Nově je do zákona doplněna způsobilost prokuristy jednat za společnost samostatně, pokud mu to udělená prokura umožňuje, aniž by byl prokurista označen jako externí zástupce. Zpřesněno je také ustanovení o udělování plných mocí. V původním znění nebylo zcela jasně vymezeno, jakým způsobem bude správce daně postupovat v případě, kdy je daňový subjekt zastupován na základě plné moci a správci daně je doručena další plná moc jinému zástupci. V takovém případě zákon nově přímo stanoví, že dosavadní plná moc je vypovězena v rozsahu, ve kterém byla udělena plná moc novému zmocněnci.
Zákon také zpřesňuje dikci ustanovení, týkajícího se automatického prodloužení lhůty na základě žádosti daňového subjektu. Lhůta se prodlužuje v případě, že správce daně nevydá rozhodnutí o prodloužení lhůty buď do doby uplynutí doby, o níž má být původní lhůta prodloužena, nebo do 30 dnů ode dne, kdy žádost obdržel.
Technická novela bohužel neřeší všechny nesrovnalosti, které se v zákoně vyskytují. V rámci jednání mezi odbornou veřejností a ministerstvem financí byl například projednáván vztah mlčenlivosti, upravené daňovým řádem, k mlčenlivosti v trestním řízení. Tato změna však není v novele řešena.
Závěrem zbývá připomenout nejvýznamnější změny, které daňový řád od letošního roku přinesl:
- nová lhůta pro stanovení daně - 3 roky od uplynutí termínu pro podání daňového přiznání namísto od konce zdaňovacího období, ve kterém mělo být daňové přiznání podáno
- nová pravidla pro počítání lhůt pro podání daňového přiznání za zdaňovací období - 3 měsíce ode dne následujícího po dni, ve kterém skončilo zdaňovací období. V praxi to znamená, že přiznání k dani z příjmů za rok 2010 se letos bude nově podávat nikoliv do 31. března 2011, ale do 1. dubna 2011.
- nová pravidla pro zastupování před správcem daně (zpřesněná pravidla pro obsah plné moci, zrušení omezení počtu zastoupených subjektů pro účetní a další osoby, které nejsou daňovými poradci či advokáty)
- nově zaváděný institut odborného konzultanta
- zpřesněná pravidla pro zahájení daňové kontroly (možnost zahájení daňové kontroly na základě uplynutí lhůty pro odpověď na výzvu správce daně)
- nové typy sankcí v daňovém řízení (pokuta za opožděné tvrzení daně, pořádková pokuta).
Ing. Helena Zemanová,
Senior Tax Consultant
Koněvova 2660/141
130 83 Praha 3
Tel.: +420 267 997 700
Fax: +420 296 566 445
e-mail: info@apogeo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz