Účinky přechodu vlastnického práva k závodu, resp. jeho části
Převod (části) závodu je významnou obchodní transakcí, jejíž příprava skýtá mnohost dílčích problémů a nutnost učinit mnohá strategická, resp. obchodní rozhodnutí, aby bylo dosaženo sledovaného cíle. Jedním z podstatných aspektů převodu závodu je den, ke kterému má nastat přechod vlastnictví k závodu na kupujícího. Vzhledem k poměrně stále ještě nové právní úpravě je proto vhodné učinit pár poznámek ke dni přechodu vlastnického práva k závodu, resp. možnosti nabýt závod k prvnímu dni kalendářního roku.
Tato právní úprava platí od 1.1.2014. Jen pro úplnost dodáváme, že před tímto datem se právní úprava nabytí vlastnického práva k (části) podniku (závodu) významně odlišovala od současného znění, když stanovovala, že vlastnické právo k věcem nezapisovaným do katastru nemovitostí přechází z prodávajícího na kupujícího účinností smlouvy a k nemovitostem až vkladem do katastru nemovitostí[2].
Zveřejněním údaje o uložení dokladu ve smyslu § 2180 občanského zákoníku se rozumí zveřejnění v Obchodním věstníku, není-li stanoveno jinak[3]. Pro většinu případů převodů (části) závodu tak zpravidla bude platit, že kupující nabude (část) závodu prodávajícího do svého vlastnictví dnem zveřejnění informace v Obchodním věstníku o uložení dokladu o koupi části závodu kupujícím do sbírky listin. Sbírka listin je přitom součástí veřejných rejstříků (obchodního rejstříku).[4]
Uzavření smlouvy o koupi (části) závodu je tedy pro účinky přechodu vlastnického práva na kupujícího, který je zapsán ve veřejném rejstříku, pouze předpokladem pro takový přechod, samo o sobě však tyto účinky nepůsobí. Aby kupující vlastnické právo k závodu či jeho části nabyl, kupující musí po uzavření smlouvy nejprve uložit doklad o převodu do sbírky listin veřejného rejstříku (zpravidla obchodního rejstříku) a následně musí zaslat žádost (podání) na Obchodní věstník, aby byla zveřejněna informace, že doklad o převodu byl uložen do sbírky listin příslušného veřejného rejstříku. Zveřejněním takové informace v Obchodním věstníku pak nastanou účinky přechodu vlastnického práva k závodu či jeho části.
Z pohledu kupujícího je tedy nutné rozlišit obchodní rejstřík, jakožto veřejný rejstřík, kde jsou o příslušných fyzických a právnických osobách shromažďovány zákonem předepsané informace, a Obchodní věstník, který plní primárně informační funkci vůči veřejnosti o skutečnostech, o kterých tak stanoví zákon, příp. osoba, která takové informace chce zveřejnit o vlastní vůli.
Pro nabytí vlastnického práva k (části) závodu je tedy sice důležitý zápis do veřejného rejstříku, resp. uložení příslušného právního titulu k převodu (části) závodu do sbírky listin, ale pouze jako předpoklad pro to, aby mohla být v Obchodním věstníku zveřejněna informace o uložení dokladu o prodeji ve sbírce listin takového rejstříku.
Zákon nestanovuje podrobnosti pro fungování Obchodního věstníku. Vychází se z interních pravidel Obchodního věstníku, přičemž ty stanovují, že Obchodní věstník vychází každý pracovní den. Podání (se všemi náležitostmi – tj. podepsaná naskenovaná objednávka, text ke zveřejnění ve formátu Word nebo PDF, v případě zastupování plná moc) má být zveřejněno (způsobem umožňujícím dálkový přístup) druhý pracovní den po přijetí v 00,00 hod. Pokud například redakce Obchodního věstníku obdrží žádost o zveřejnění informace v pátek, bude předmětná informace zveřejněna v úterý následující týden v 00,00 hod., nepřipadá-li na příslušné pracovní dny státní svátek.
V podmínkách České republiky bývá běžné realizovat převod (části) závodu k prvnímu dni kalendářního roku. Odůvodnění takového postupu spočívá zejména ve zjednodušení majetkových, účetních, daňových a personální aspektů převodu pro obě strany transakce.
Pokud se však dnes kontrahenti rozhodnou realizovat převod (části) závodu k prvnímu dni kalendářního roku, právní úprava, resp. interní pravidla Obchodního věstníku vystaví takovému rozhodnutí zákaz.
První den v kalendářním roce je vždy státní svátek. Pokud Obchodní věstník nevychází v jiný než pracovní den, nemůže první den kalendářního roku vyjít informace o uložení dokladu o převodu do sbírky listin právě z důvodu, že tento den je státním svátkem a nikoliv pracovním dnem. Žádost o zveřejnění informace v Obchodním věstníku může být samozřejmě podána daleko dříve, než má nastat den zveřejnění s tím, může být rovněž žádáno, aby byla informace zveřejněna k vybranému datu, vždy však musí být respektováno pravidlo, že Obchodní věstník vychází jen v pracovní dny. V jiný den než pracovní proto nemůže dojít k zveřejnění příslušné informace, resp. k nabytí vlastnického práva kupujícím zaspaným ve veřejném rejstříku, byť by to žadatel ve své žádosti o zveřejnění informace požadoval.
Vzhledem ke komplikacím, které předmětná právní úprava ve spojení s inertními pravidly Obchodního věstníku vyvolává, je v právní praxi vhodné pamatovat na tuto skutečnost a zároveň apelovat na změnu právní úpravy tak, aby třeba již v roce 2017 bylo možné koupit si závod k prvnímu dni tohoto roku.
Mgr. Jiří Sadílek
CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ s.r.o.
advokátní kancelář
CITY TOWER
Hvězdova 1716/2b
140 78 Praha 4 Pankrác
Tel.: +420 224 827 884
Fax: +420 224 827 879
e-mail: ak@akccs.cz
--------------------------------------------------------------------------------
[1] K tomu srov. § 2180 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník.
[2] K tomu srov. § 483 odst. 3 zrušeného zák. č. 513/1991 Sb. , obchodní zákoník.
[3] K tomu srov. § 3018 zák. č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník.
[4] K tomu srov. ust. § 1 odst. 1 ve spojení s ust. § 2 odst. 1 zák. č. 304/2013 Sb. , o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, ve znění pozdějších předpisů.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz