EPRAVO.CZ Digital - duben 2016 je zde
eFocus
Dubnové číslo je zaměřené na insolvence, téma, které je v současnosti velmi aktuální. Vláda totiž po několika odkladech schválila rozsáhlý návrh novely insolvenčního zákona. Tématu je proto věnován hlavní rozhovor se Zdeňkem Strnadem, soudcem, a také vítězem soutěže Právník roku 2015 v kategorii Insolvenční právo, který je známý především bojem s nedovolenou činností oddlužovacích agentur. A insolvencím jsou věnované i další texty a komentáře z pera předních odborníků na tuto oblast práva z kanceláří Žižlavský, Dentons, BBH, Císař, Češka, Smutný, Giese & Partners, Clifford Chance a Wolf Theiss.
Video rozhovor
Zaujmou také dva video rozhovory. Gerhardt Bubník je prvním českým absolventem Harvardu, špičkovým odborníkem na arbitráže a mezinárodní právo soukromé, ale také bývalý reprezentant v krasobruslení a v témže sportu také funkcionář a rozhodčí světového formátu. I přes svůj věk (81 let) stále drží krok s dobou. A letos byl v soutěži Právník roku 2015 uveden do právnické síně slávy. V rozhovoru se o něm dozvíte ještě mnohem víc.
Druhý rozhovor vedla Veronika Ryšávková se známým ústavním právníkem Janem Kyselou, který je současně také držitelem ocenění Právník roku 2015 v kategorii Občanská a lidská práva a právo ústavní. Dozvíte se, zda muži a ženy aplikují právo jinak, v čem by naše Ústava měla být jiná a lepší, jestli bychom ušetřili, kdybychom zrušili Senát a ještě mnohé další.
Nechybí samozřejmě ani naše stálé rubriky, které vám přináší přehled aktualit z oblasti justice, domácí i zahraniční legislativy a judikatur. V posledně jmenované sekci najdete rovněž detailněji zpracované ty nejzajímavější judikatury. Michaela Balousová zpracovala rozbor judikátu s názvem „Podmínky vydání rozsudku pro zmenškání“, Roman Fiala se zaměřil na „Zápočet daru na dědický podíl“, Karel Šimka nazval svůj text „Rozšířený senát rockerům, aneb letní hudební festivaly jsou legální!“. A v příspěvku Tomáše Lichovníka se dočtete o tom, že Ústavní soud přijal v březnu 2016 velmi důležitý nález, který pojmenovává podmínky použití pachových stop jako důkazu v trestním řízení.
V části „z praxe“ se věnujeme aktuálním novinkám z oblasti exekucí, kde ministerstvo spravedlnosti plánuje snížení odměn soudním exekutorům a to až o dvě třetiny. Naleznete zde rovněž „Výkladové stanovisko k novele zákona o významné tržní síle“ či text s názvem „Nejvyšší soud systematicky monitoruje činnost českých soudů na trestním úseku při rozhodování v adhezním řízení o nárocích na náhradu nemajetkové újmy, způsobené trestnou činností“. Přečíst si můžete také o tom, že „Ministerstvo financí plánuje automatické vyměření daně i nový zákon“, nebo že „Evropská komise navrhuje pravidla veřejné daňové transparentnosti pro nadnárodní společnosti“.
Nenechte si ujít ani „komentáře“, například „Co opravdu přináší Nařízení EU o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů on-line?“ z pera Martina Bruthanse a Jarmily Hanzalové, „K regulaci reklamy a k odpovědnosti za reklamu“ od Andrei Kopečkové či „Právní úpravu obchodní firmy v NOZ“ od Vladimíry Knoblochové a Konstantina Lavrushina.
Hned několik zajímavých příspěvků najdete rovněž v rubrice „Názory“. Do tohoto vydání nám tím svým přispěl Stanislav Balík (snížení hranice trestní odpovědnosti), Stanislav Křeček (neznalost zákona neomlouvá – „A co tedy omlouvá?“), Martin Maisner („O mediální tváři práva“), Zděnek Matula („Majetková přiznání soudců a státních zástupců“), Vladimír Plášil („Executio est finis et fructus legis“), Jiří Pospíšil („Skutečně potřebujeme evropského žalobce?“), Oldřich Řeháček a Milan Vrba („Vláda ústavy“), Martin Tunkl („Čas dluhů“), Jana Tvrdková, Václav Vlk a Jan Vyklický.
Nové číslo EPRAVO.CZ Digital si můžete stáhnout ZDARMA na App Store, Google Play a Windows Store, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz