Ke změnám v přestupcích
eFocus
I občané méně dbalí práva se relativně intenzivně zajímají o přestupkové právo. A to jako učitel správního práva přirozeně vítám, nicméně koluje mnoho mýtů a polopravd ohledně jeho novelizace, pokusím se je proto krátce shrnout a okomentovat.
Již od prvého října 2015 (tedy ne od ledna 2016) novela přestupkového zákona zvyšuje obecné výše horní sazby pro uložení pokut ve zkráceném řízení. A to v případě blokového řízení z původní částky 1.000 Kč na pět tisíc korun (ne padesát, jak jsem i slyšel v komerčním rádiu). A v případě příkazního řízení, z původní částky 4 000 Kč na deset tisíc korun.
U přestupníka, který v době spáchání přestupku dovršil patnáctý rok a nepřekročil osmnáctý rok svého věku – tzv. MLADISTVÁ/Ý se: horní hranice pokuty snižuje na polovinu, to zůstává, ale ta maximální hranice se zvyšuje na pět tisícovek z dnešních 2 000 korun.
V blokovém řízení se horní hranice pokuty u mladistvého snižuje na polovinu, přičemž však nesmí být vyšší než 2 500 Kč. V Bitcoinech pokuty nadále platit nelze, i když by to možná někteří mladiství přivítali.
Navýšení těchto horních hranic vítám, nota bene již před více než 10 lety jsem v odborném tisku poukazoval na nedostatečnost těchto hranic u mladistvých. Uvědomme si, že dnes značkové džíny či mikina mladistvého delikventa mnohdy stojí více než zmíněných 2 000 korun. Jak říkávají mladí rozšafně – jednu Emičku. Mají pak respekt k právu?
Osobně bych neměl problém ani s navýšením na deset tisíc korun – připomínám pro neprávníky, že jde o výši maximální, ne běžnou či povinnou u každého přestupku spáchaného mladistvým. Jsem si samozřejmě vědom skutečnosti, že pokuty nejsou všelékem. Nicméně pantha rhei, tudíž i výše pokut pro mladistvé musí reagovat na změněnou společenskou realitu. Připomeňme si, že nebyla v ČR měněna více než 20 let!
Nyní již od mladistvých zpátky k tomu, co se týká nás všech. A nejen mladistvých. Za významné pokládám připomenout, že v novele přestupkového zákona se od prvního října rovněž zavádí institut PŘERUŠENÍ BĚHU DOBY – běh 1 roční prekluzivní lhůty se nově přerušuje zahájením řízení o přestupku, dále pak vydáním rozhodnutí o vině z přestupku, a pak doručením příkazu o uložení pokuty.
Přerušením běhu 1 roční prekluzivní lhůty začíná běh nové lhůty, ale přestupek musí být projednán maximálně do 2 let od jeho spáchání. Důvodem této změny je skutečnost, že stávající prekluzivní jednoroční lhůta je příliš krátká a často docházelo k tomu, a to i díky rozličným obstrukcím pachatelů a jejich advokátů (např. legendární doručování do Mongolska, či opakované rušení datové schránky anebo změn adres k doručování), že po jejím uplynutí zůstal spáchaný přestupek nepotrestán. Což vedlo k neúctě k přestupkovému právu, nejen u řidičů.
Jinak řečeno, každý výše uvedený procesní krok správního úřadu lhůtu přeruší a zapříčiní její nové nastartování. Tedy například mezi spácháním přestupku a zahájením řízení může uplynout třeba 7 měsíců a mezi zahájením řízení a vydáním rozhodnutí třeba 8 měsíců a k zániku odpovědnosti nedojde.
Shrnuto lidovým jazykem – prekluzivní lhůta u přestupků se de facto zvedá ve svých důsledcích z 1 roku na dva roky. V této dvouleté lhůtě správní orgán musí stihnout projednat přestupek, i kdyby byl sebezapeklitější a pachatelé sebemazanější.
Kdysi se navrhovalo (např. za ministra vnitra S. Grosse), že by lhůta zde měla být dokonce tříletá, to mi přijde z teoreticko-právního hlediska již zbytečné (předimenzované) – taková lhůta by spíše ze své prapodstaty odpovídala trestným činům a ne společensky méně závažným přestupkům.
Další změny nastanou od 1. ledna 2016, ale ty již do tohoto textu nechci dávat, abych chudáka čtenáře zbytečně nemátl.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
právník a pedagog na PF MU v Brně
Názor byl publikován v rámci vydání EPRAVO.CZ Digital - září 2015.
EPRAVO.CZ Digital si můžete stáhnout ZDARMA na App Store a Google Play, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz