Recenze: Kottnauer, Antonín: Pracovní právo v praxi. Základní pracovněprávní vztahy a rekodifikace
eFocus
V roce 2014 byla nakladatelstvím Leges vydána kniha s názvem „Pracovní právo v praxi. Základní pracovněprávní vztahy a rekodifikace.“, jejímž autorem je JUDr. Antonín Kottnauer. Autor se oblastí pracovního práva dlouhodobě zabývá a tato kniha není jeho prvním publikačním počinem na poli pracovního práva. Namátkou je možno z řad jeho další publikační činnosti zmínit spoluautorství například u knihy „Zákoník práce – komentář s judikaturou podle stavu k 1. lednu 2012, včetně novely účinné od 1. dubna 2012“[1].
Kniha „Pracovní právo v praxi. Základní pracovněprávní vztahy a rekodifikace.“ se ve 34 kapitolách a na více jak 360 stranách zaměřuje na praktické aspekty použití zákoníku práce, a to ve světle rekodifikace soukromého práva a s ní související změny v právu občanském, které mají dopad do práva pracovního. Jedná se především o změny provedené zákonem č. 303/2013 Sb. , kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím rekodifikace soukromého práva, tedy obzvláště s přijetím občasného zákoníku[2].
Pracovní právo je právním odvětvím, které na každodenní bázi zcela nepochybně ovlivňuje život velké části lidí a je tak oborem, který je (nebo by alespoň být měl) v pozornosti všech lidí, kteří vykonávají závislou práci, nebo o jejím výkonu uvažují. Z tohoto důvodu je publikace koncipovaná jako praktická příručka, která má čtenáři ozřejmit a přiblížit některé části pracovního práva. Vzhledem k jejímu praktickému zaměření se jedná především o problematiku založení, změny a rozvázání základních pracovněprávních vztahů.
Kniha je obsahově seřazena tak, že autor nejprve osvětluje postavení pracovněprávních vztahů v rámci soukromého práva a taktéž vysvětluje obecné principy, kterým je třeba princip subsidiarity občanského zákoníku. Dále pak vysvětluje základní zásady pracovněprávních vztahů a pojmy pracovního práva, jako jsou kupříkladu závislá práce či právní skutečnosti v základních pracovněprávních vztazích. Následně se autor zabývá pracovním poměrem, dobou jeho trvání a jeho změnami. Nejpodrobněji se pak autor v několika kapitolách zaměřuje na skončení pracovního poměru. Autor v závěrečných kapitolách publikace neopomněl ani problematiku agenturního zaměstnání či přechod a práv a povinností z pracovněprávních vztahů.
Kniha je v rámci dílčích podkapitol koncipována od obecného vymezení po rozbor konkrétních problémů, když autor pojem či institut nejprve v krátkosti vymezí a vysvětlí a poté přechází k jednotlivým praktickým aspektům problematiky popisované v dané kapitole. Domnívám se, že jednotlivá ustanovení či instituty jsou vysvětleny a rozebrány přínosně jak pro laickou, tak pro odbornou veřejnost. Toho autor dosahuje tak, že čtenáři podává právně precizní, avšak nikterak zdlouhavý výklad, který jasně popisuje a přibližuje rozebíranou tématiku. Výklad podaný v rámci jednotlivých kapitol i podkapitol je psaný neutrálně a bez zaujetí pro kteroukoliv stranu, a tím pádem užitečný pro širokou veřejnost.
Rovněž považuji za velmi přínosné, že většina dílčích kapitol je doplněna vybranou judikaturou soudů, což podtrhuje praktickou využitelnost této publikace. Je jistě nanejvýš příjemné, obzvláště pro odborného čtenáře, když na stejném místě, na kterém najde výklad k dané problematice, nalezne i relevantní výběr z rozhodovací praxe soudů. Toto osobně považuji za užitečné obzvláště v oblasti rozvázání pracovního poměru, jelikož zde judikatura hraje nezastupitelnou roli.
Orientaci ve vysvětlované materii usnadňuje i skutečnost, že pokud se judikatura odvolávána „staré“ ustanovení zákoníku práce, je toto „staré“ ustanovení doplněno jeho novým označením. S povděkem je dle mého názoru přijmout i to, že pokud se autor v rámci výkladu odkazuje na určitý právní předpis, nečiní tak pouze obecně, ale přidává i konkrétní ustanovení tohoto předpisu.
Neméně zajímavá je pro čtenáře i skutečnost, že v částech publikace, které se věnují oblastem pracovního práva, jako jsou následky neplatnosti právního jednání nebo běh času, tedy takové oblasti, kterých se bezprostředně dotýká subsidiarita občanského zákoníku, autor pracuje i s důvodovou zprávou k občanskému zákoníku či důvodovou zprávou k zákonu č. 303/2013 Sb. , což lze taktéž považovat za nezměrnou výhodou a přispění k praktické využitelnosti této publikace.
Autor v úvodu publikace uvádí, že „kniha si klade za cíl, aby jako praktická příručka přiblížila čtenáři založení, změny a rozvázání pracovních poměrů […]“. S ohledem na výše uvedené je možné konstatovat, že autor tento cíl beze zbytku naplnil, když čtenářům předložil vysoce prakticky zaměřenou příručku, která je přínosná jak pro právníka zabývajícího se pracovním právem, tak i pro laika.
Závěrem mohu už jen dodat, že tato vydařená publikace dozajista dobře poslouží všem, kteří se chtějí dozvědět něco o pracovním právu a různých praktických problémech s ním souvisejícím. I z tohoto důvodu si myslím, že by tuto příručku měl ve své knihovně mít každý, byť i jen potencionální, účastník jakéhokoliv pracovněprávního vztahu.
Mgr. Michal Smejkal,
doktorand na Katedře pracovního práva a sociálního zabezpečení Právnické fakulty Masarykovy univerzity, Brno
--------------------------------------------------------------------------------
[1] KOTTNAUER, Antonín; GOGOVÁ, Radana; GRITZEROVÁ, Karolina; HOCHMAN, Josef; ÚLEHLOVÁ, Helena. Zákoník práce – komentář s judikaturou podle stavu k 1. lednu 2012, včetně novely účinné od 1. dubna 2012. Leges: Praha, 2012. 1088 s. ISBN 9788087576083.
[2] Zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník.
Pracovní právo v praxi
Základní pracovněprávní vztahy a rekodifikace
autor: Antonín Kottnauer
Praha: Leges, 2014, 368 s. ISBN 978-80-7502-038-3
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz