Výjimečné vydání EPRAVO.CZ Digital
eFocus
Deset výrazných tváří českého práva s exkluzivními názorovými příspěvky, rozhovory s Ivanou Janů či Katarínou Maisnerovou, rozšířená judikatura anebo diplomatické minimum s bývalým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Nejenom to přináší únorové vydání elektronického měsíčníku EPRAVO.CZ Digital.
Emeritní ústavní soudkyně Ivana Janů se letos, po úctyhodných dvaceti letech v taláru ústavní soudkyně, stala Právníkem roku v kategorii Občanská a lidská práva a právo ústavní. Co by poradila začínajícím kolegům a jak moc sleduje aktuální dění? A proč naprosto neschvaluje, že se soudci soudí se státem? Další z oceněných, Talent roku Katarína Maisnerová pak popisuje, proč se rozhodla pro dráhu soudní exekutorky i to, jaké řeší stav aktuální problémy.
„Nejsme naivní a nepodceňujeme advokáty. Jestliže potřebují etiketu a protokol ministři a poslanci, neuškodí to nikomu,“ tvrdí Cyril Svoboda. Ředitel Diplomatické akademie a bývalý ministr zahraničních věcí přináší cenné tipy. Jak pracovat s médii, co musí zvládat sekretářka a jak konkrétně usnadní etiketa advokátův život? Devět výrazných právnických osobností se pak ve svých názorových příspěvcích zaměřuje na aktuální dění. Emeritní ústavní soudce Stanislav Balík ve svém textu „Nezapomenutelní“ vzpomíná na aktivní roky bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové a čestného předsedy Notářské komory české republiky Martina Foukala. Ten pak ve svém příspěvku hodnotí „notářskou lobby“ v Česku. Ústavní soudce Tomáš Lichovník zase vyzývá: mluvme spolu, naslouchejme si.
Analytičtí redaktoři EPRAVO.CZ Digital se v únorovém vydání zaměřují na dvě různorodá témata. Prvním z nich je zavedení plošné minimální mzdy v Německu ve výši 8,5 eura za hodinu (v přepočtu zhruba 236 korun). Podle výkladu tamního ministerstva práce by se totiž novinka měla vztahovat i na veškeré zahraniční zaměstnavatele působící v Německu včetně tranzitní dopravy. Jenže obzvláště platy profesionální řidičů z nových zemí EU jsou v porovnání s německou minimální mzdou výrazně nižší a doplácet je zaměstnavatelé nechtějí. Spor tak vyvrcholil stížností na postup Německa u Evropské komise. Druhým tématem jsou insolvence. Zástupci podnikatelů totiž používají stále ostřejší výrazy, když hovoří o průběhu některých insolvenčních řízení z poslední doby. Kvůli chybám v zákoně podle nich „lupičské skupiny“ připravují legitimní majitele o kontrolu nad jejich podniky i o dobrou pověst. Ministerstvo spravedlnosti o problému ví už víc jak půl roku. Slibuje novelu zákona, ta je však teprve v plenkách. Podnikatelé pod záštitou ministra financí Andreje Babiše (ANO) proto vzali iniciativu do svých rukou a změny chtějí prosadit za pomoci poslaneckého návrhu.
V EPRAVO.CZ Digital naleznete také aktuální zpravodajství a judikaturu. Kolegyně Michaela Balousková se pak vrací k judikatuře Ústavního soudu v otázce střídavé péče, analytické oddělení Nejvyššího soudu s zase věnuje Konkurenční doložce v obchodněprávní praxi. Součástí EPRAVO.CZ Digital jsou také odborné komentáře i výběr toho nejlepšího z našich webů i novinky z právní praxe.
Nové EPRAVO.CZ Digital číslo si můžete stáhnout ZDARMA na App Store a Google Play, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz