Rady před odjezdem na dovolenou
Zabezpečit či ochránit obydlí - byt v době letních dovolených je problém, který trápí ne jednoho z nás. Ať prožíváme dny volna v zahraničí u moře nebo v tuzemsku na chatě, pod stanem apod., zůstává většinou náš majetek nedostatečně zajištěný.
Při prázdninovém putování a poznávání cizích zemí se často vloudí i další otázka - kam bezpečně uložit cestovní doklady, šperky, různé cennosti či peníze.
Při prázdninovém putování a poznávání cizích zemí se často vloudí i další otázka - kam bezpečně uložit cestovní doklady, šperky, různé cennosti či peníze.
O dovolené je třeba počítat i s tím, že je daleko větší intenzita provozu na pozemních komunikacích a tím možnost vzniku dopravních nehod. Zkrátka a dobře cestování o dovolené přináší kromě příjemných chvil nejrůznější problémy.
Zabezpečení a dovolená
Je nejvyšší čas se zamyslet nad zabezpečením svého obydlí. Je-li byt v přízemí je nutno věnovat pozornost oknům, lodžii (mříže, bezpečnostní skla a folie) a vstupním dveřím. Ve vyšších patrech domu především vstupním dveřím (oplechování, výměna uzamykacího systému za certifikovaný atd.).
Jde-li o rodinný domek musí být ochráněny všechny dveřní a okenní otvory (instalace mechanických zábranných prostředků, elektrických zabezpečovacích systémů či elektrické požární signalizace a vyvedení poplachového signálu k sousedům nebo na pult centralizované ochrany).
Pro ty občany, kteří nemají dostatek peněz pro pořízení zabezpečovací techniky nebo čas, nabízejí některé firmy možnost pořízení zabezpečovacího zařízení na splátky nebo pronájem techniky na určitou dobu.
Mnohdy stačí ke snížení rizika vykradení vašeho obydlí obyčejná vzájemná výpomoc sousedů (vybírání poštovní schránky, návštěvy v bytě, zalévání květin) všímavost a přivolání policejní pomoci.
Nesmíte zapomínat ani na základní pravidla bezpečného chování - nechlubit se svými majetkovými poměry, zvláště před neznámými osobami, při odjezdu z místa bydliště nezatahovat rolety a žaluzie, nevypínat přívod elektřiny.
Není-li k dispozici spolehlivá osoba je možno využít i elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod.
Dovolená a cestování
Cestování o dovolené vlastním autem, autobusem nebo vlakem, ať již v tuzemsku či cizině přináší někdy kromě příjemných chvil i problémy. Vyplatí se dodržovat následující zásady bezpečného chování:
Cestujete-li vlastním autem, nezapomeňte v době přestávky na jídlo nebo odpočinek vozidlo uzamknout a mít ho na dohled. To platí jak při několikaminutové zastávce pro načerpání pohonných hmot, tak zejména při nočním odpočinku.
Autem nejezděte sami, zvláště na delší cesty.
Nejbezpečnější místa v dopravních prostředcích jsou vždy u dveří, případě autobusu blízko řidiče, který může okamžitě reagovat, ve vlaku u kupé průvodčího.
Ve vlaku si sedněte tam, kde je více lidí, vystoupí-li cestující najednou, reagujte a přesuňte se jinam.
Vyhýbejte se lidem, kteří jsou zřejmě pod vlivem alkoholu, drog nebo jsou agresivní.
Vyskytne-li se nějaký problém, odložte stud a požádejte o pomoc spolucestující.
Svá zavazadla mějte neustále pod kontrolou. K jejich ochraně je vhodné využít osobní alarm.
Pokud je to možné, zajistěte si s jízdenkou i místenku, vyhýbejte se návalům a tlačenicím.
V případě napadení lze podle situace použít některý z individuálních technických prostředků (osobní alarm, sprej, paralyzér).
Pouliční krádeže
Při prohlídkách pamětihodností cizích měst či nakupování buďte, tak jako doma, velice opatrní:
Kapsáři útočí tam, kde se vyskytuje hodně lidí. Pracují velice často ve skupinách a ke krádežím zneužívají děti.
Své peníze, doklady a další cenné věci nenoste v tašce nebo kabelce, ale nejlépe v kapse, kterou máte pod kontrolou (náprsní kapsa). Není-li zbytí, mějte zavazadlo pokud možno těsně u těla s rukou na zapínání.
Velice buďte ostražití při manipulaci s penězi (v peněžním ústavu, při placení), nevystavujte na odiv větší finanční hotovost či jiné cenné věci. Na dovolené používejte raději šekovou knížku. Jste-li majitelem kreditní karty, nemějte identifikační číslo (PIN) u ní.
Ztráta peněz nemusí být jediným důsledkem vaší neopatrnosti. Můžete navíc přijít o cestovní pas, řidičský průkaz, kreditní kartu, klíče od auta apod. Ztrátu dokladů je třeba ihned nahlásit místní policii. Pro tento případ se vyplatí mít sebou ověřenou kopii pasu, uloženou na bezpečném místě.
Konflikty v cizině
Během dovolené se občané mohou dostat do situací, které mohou přerůst ve vážnější konflikt (v zahraničí i z důvodu špatné znalosti cizího jazyka). Jak zvládnou případné konflikty, co v takových případech dělat a jak se chovat?
Raději se vyhýbejte nebezpečným místům, situacím a lidem, kteří jsou pod vlivem alkoholu a psychotropních látek. Tito lidé jednají nepředvídatelně.
Stanete-li se přesto účastníkem konfliktu, snažte se pokud možno porozumět tomu druhému oč mu jde, co mu vadí, komunikujte potichu, buďte ale ostražití.
Snažte se zamezit stupňování konfliktu, hledejte kompromisní řešení.
Jste-li cholerik, počítejte do deseti, snažte se maximálně kontrolovat.
Dovolená a pocit bezpečí
Při ubytování v hotelu, bungalovu či pod stanem lze využít službu - pronájem bezpečnostních schránek-skříněk pro uložení peněz, dokladů atd., kterou nabízejí někteří majitelé.
Klidný odpočinek na dovolené zajistí i vhodně vybrané pojištění na cesty a pohyb včetně pojištění úrazu a případného ošetření v cizině.
Při procházkách (promenáda, prohlídky památek, nákupy na tržištích) mějte vždy nutné peníze a doklady uschovány odděleně na několika místech, přímo na těle (ledvinky, bezpečnostní peněženky).
I při koupání v moři lze zabezpečit nejnutnější věci na pláži (například taška, windsurfing) pomocí osobního alarmu.
Vyplatí se, když se seznámíte s důvěryhodnými "dovolenkáři" a navzájem si ohlídáte majetek. Lidská sounáležitost někdy zmůže více než technika.
V případě potíží se urychleně obraťte na průvodce zájezdu, recepci, kde jste ubytováni, na policejní stanici, případně na zastupitelský úřad naší země. Při krádeži, poničení auta nebo jiné hmotné či tělesné újmy si nechte vše v místě vašeho pobytu potvrdit. Předejdete tím problémům při uplatňování náhrady škody v pojišťovnách.
Dopravní nehody v cizině
Pokud jste v zahraničí účastníkem dopravní nehody je vždy lepší nechat dopravní nehodu vyšetřit orgány místní policie. Tím se předejde možným nedorozuměním při likvidací pojistné události. Řidič musí mít bezpodmínečně tzv. zelenou kartu. Jedná se o potvrzení, které dosvědčuje, že jste v České republice zaplatili zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla. Zelená karta platí ve všech evropských státech a je dokonce v mnoha z nich kontrolována na hraničních přechodech. Při nehodě po předložení zelené karty za vás případnou škodu zaplatí pojišťovna.
Cesta autem do zahraničí dále předpokládá mimo platného cestovního pasu i držení mezinárodního řidičského průkazu, který na počkání vyřizují okresní úřady.
Zpracovali: JUDr. Pavel Kocábek, JUDr. Tomáš Koníček,
odbor prevence kriminality MV
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz