Potřebujete zrekonstruovat dům? Líbí se Vám sousedův domek a chcete si postavit stejný? Jste developer a chcete pokračovat v původním návrhu architekta i pro další stavby? Jste si jisti, že neporušujete autorská práva? Jste naopak architekt a ukradl Vám někdo projekt. Víte, jak se bránit? S autorskoprávními problémy Vám poradí JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph. D. z Advokátní kanceláře VOŘÍŠKOVÁ. Začněte studovat.
Obsah video kurzu:
Autorské právo a architektura I.
- Historickoprávní okénko
- Nehmotný statek vs. hmotný substrát
- Co může či nemůže být autorským dílem?
- Pojetí architektonického díla v ČR
- Pojetí architektonického díla v zahraničí
Autorské právo a architektura II.
- Pojmové znaky díla
- Jedinečnost díla
- Urbanistické dílo
- Silné vs. slabé prvky díla
- Autorství
- Autorská práva
- Trvání autorských práv
Autorské právo a architektura III.
- Hranice mezi inspirací a porušením
- Copycats
- Ukázky Copycats v zahraničí
- Právní prostředky ochrany architektonického díla
- Soukromoprávní nároky
Autorské právo a architektura IV.
- Určovací nárok
- Negatorní nárok
- Restituční nárok
- Satisfakční nárok
- Právo na náhradu škody
- Nárok na vydání bezdůvodného obohacení
- Stěžejní soudní rozhodnutí v ČR
- Stěžejní soudní rozhodnutí v Německu
Přednáška vychází z právního stavu ke dni: 15. 11. 2019
O lektorovi
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D. absolvovala dvě právnické fakulty, a to Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Se zaměřením na bytové spoluvlastnictví složila v roce 2015 rigorózní zkoušku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2017 dokončila své doktorské studium zaměřené na autorské právo v architektuře na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Absolvovala několik zahraničních stáží a studijních pobytů (Stanford University, USA; Berkeley University of California, USA; University of Wolverhampton, UK; Rechtswissenschaftliche Fakultät, Friedrich-Schiller-Universität, Jena, Germany) a pravidelně se účastní mezinárodních konferencí (v Kodani, Římě, Ženevě, Cambridge, Liverpoolu atd.).
V období 2012 až 2014 pracovala v Komisi pro aplikaci nové civilní legislativy. Komise byla zřízena při Ministerstvu spravedlnosti jako poradní orgán ministra spravedlnosti v oblasti nového soukromého práva, jehož členové byli přední odborníci na soukromé právo z řad nejen akademiků, ale i praktikujících advokátů, soudců a notářů, a jejím úkolem bylo nezávazně podávat a sjednocovat výklad otázek nového soukromého práva, podílet se na tvorbě doprovodné legislativy a předkládat návrhy a doporučení v této oblasti, čímž se snažila pomoci nejen odborné, ale i laické veřejnosti s orientací ve složitých právních otázkách nového soukromého práva. V Komisi se lektorka mimo jiné zaměřovala právě na problematiku bytového spoluvlastnictví.
Následně se přes evropský projekt věnovala přednáškové činnosti, v rámci níž přednášela i bytové spoluvlastnictví. Přednášky byly uskutečňovány pro úředníky katastrálních úřadů, Úřadu státu pro zastupování státu ve věcech majetkových, celních úřadů, úřadů práce, České národní banky, úřadů správy sociálního zabezpečení, jednotlivých ministerstev a Úřadu vlády ČR. Od roku 2016 působí v advokacii a zároveň přednáší autorské právo na Českém vysokém učení technickém v Praze.