ZÁZNAM: Novela ZZVZ se zaměřením na IT veřejné zakázky - Co je v dané oblasti nového? - 19.10.2023
Popis
ZÁZNAM: Novela ZZVZ se zaměřením na IT veřejné zakázky - Co je v dané oblasti nového? - 19.10.2023
Ve spolupráci s advokátní kanceláří ROWAN LEGAL jsme pro Vás připravili společný online seminář s následujícími tématy:
Ke dni 16. července 2023 nabyla účinnosti zásadní novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Byť se jedná o již desátou novelu tohoto zákona, jde doposud o nejzásadnější úpravu. Aktuální tzv. „velká“ novela přináší komplexní revizi zákona. Současně dochází ke zpřesnění některých ustanovení a k provedení změn, které by měly vést ke snížení administrativní zátěže na straně zadavatelů i dodavatelů, dále k odstranění nepřiměřené přísnosti některých pravidel, vyjasnění výkladových nejasností a v neposlední řadě také k odstranění legislativně technických nedostatků textu zákona.
Cíl semináře:
- Představit stěžejní změny zákonné úpravy se zaměřením na dopad do oblasti IT veřejných zakázek, a to jak pro zadavatele, tak dodavatele
- Zaměřit se na vybrané důležité novinky, a to např. při změnách smluv a vyhrazených změnách, in-house zadávání veřejných zakázek, změnách prokazování splnění kvalifikace a dokládání dokladů před podpisem smlouvy, využívání poddodavatelů
- Detailněji představit nové možnosti v oblasti DNS a Rámcových dohod
- Diskutovat o praktických příkladech z praxe vč. zohlednění dopadů vybrané speciální právní úpravy, a to např. v oblasti cloud computingu
Lektoři:
Ing. Stanislav Bogdanov (MV ČR), JUDr. Vilém Podešva, LL.M, JUDr. Martin Flaškár, Mgr. David Mlíčko, Mgr. Denisa Marečková (ROWAN LEGAL)
PARTNER ONLINE KONFERENCE - ROWAN LEGAL
O lektorech
Vilém Podešva je vedoucím specializace Veřejných investic a partnerem odpovědným za vnitřní řízení advokátní kanceláře ROWAN LEGAL. Patří k předním expertům v oblasti práva veřejných zakázek a projektů v rámci partnerství soukromého a veřejného sektoru (projekty PPP), specializuje se též na právo hospodářské soutěže.
Vedl právní týmy při realizaci několika významných projektů v oblasti veřejného sektoru – podílel se mj. na investičních projektech v oblasti administrativních budov, parkovacích prostor, zdravotnictví, sociálních služeb či dopravní infrastruktury, na informatizaci veřejné správy, projektech v oblasti obranného průmyslu či různých služeb. Dále realizoval řadu projektů v regulovaných odvětvích, zejména v souvislosti s provozními modely a transformacemi v oblasti vodárenství, energetiky, teplárenství či odpadového hospodářství. Pravidelně participuje na vývoji legislativy v oblasti veřejných investic.
V rámci své praxe zastupoval množství subjektů v hospodářsko-soutěžních kauzách (antitrust i spojování soutěžitelů) a při posuzování veřejných podpor v řízeních před ÚOHS, správními soudy ČR či Evropskou komisí.
Od roku 2006 je členem rozkladové komise ministra pro místní rozvoj v řízeních týkajících se seznamu kvalifikovaných dodavatelů. Od roku 2012 do roku 2017 byl členem rozkladové komise předsedy ÚOHS pro řízení ve věcech veřejných zakázek, od prosince 2019 je též členem rozkladové komise předsedy ÚOHS pro řízení ve věcech hospodářské soutěže. Od roku 2016 je rovněž členem Sboru rozhodců Fotbalové asociace ČR a od roku 2022 členem Sekce životního prostředí Hospodářské komory ČR.
Denisa Marečková se specializuje na oblast veřejných zakázek s přesahem do práva informačních a komunikačních technologií. V rámci této agendy poskytuje komplexní poradenství zadavatelům i dodavatelům.
Ve velkém rozsahu se zaměřuje zejména na přípravu zadávacích podmínek v oblasti IT vč. volby druhu zadávacího řízení, softwarové právo, prevenci vendor lock – inu, in-house zadávání, související právní poradentství v oblasti např. cloud computingu. V rámci této činnosti se zabývá poradenstvím v oblasti řízení probíhajících projektů realizovaných z veřejných zakázek včetně právního poradenství při změnách smluv.
Má bohaté zkušenosti s poskytováním právní podpory při přípravě a administraci významných IT projektů, jejichž celková hodnota dosahovala jednotek mld. Kč a s poskytováním právní podpory dodavatelům o nejvýznamnější veřejné zakázky zadávané v České republice, a to též u projektů spolufinancovaných z operačních programů Evropské unie. Rovněž zastupuje subjektu státní správy při vyjednávání a uzavírání smluv na podporu, provoz a rozvoj IS, poskytuje komplexní právní poradenství vč. contract managementu týkajícího se IT projektů v hodnotě stovek mil. Kč pro významné klienty z veřejné správy.
Před příchodem do advokacie působila jako právník ve VZP ČR, kde se věnovala kompletní přípravě a administraci IT veřejných zakázek, a rovněž pracovala na ČTÚ, kde získala zkušenosti s rozhodováním telekomunikačních sporů a ochranou spotřebitele.
Zkušenosti má s poskytováním právní podpory při přípravě zadávacích dokumentací ve smyslu zákona o zadávání veřejných zakázek, včetně zpracování komplexních smluvních podmínek v mnoha významných projektech, jejichž hodnota dosahovala miliard Kč. Poskytuje dílčí právní stanoviska ke klíčovým problémům v oblasti zadávání veřejných zakázek.
Problematikou zadávání veřejných zakázek se soustavně zabývá od roku 2004, účastnil se práce poradních orgánů EU a WTO, působil jako expert nominovaný Evropskou komisí k posouzení stavu přípravy Bulharska a Rumunska v oblasti harmonizace práva veřejných zakázek před jejich vstupem do EU a jako expert twinningového projektu v Chorvatsku. Má zkušenosti ze státní správy včetně oblasti legislativy.
Martin Flaškár je rovněž aktivní při publikaci odborných článků, zejména souvisejících s tématem aktuálních otázek práva veřejných zakázek, práva ICT a práva duševního vlastnictví, dále při lektorské činnosti v oblasti práva ICT, v oblasti práva veřejné podpory, jakož i v oblasti dopravnětelematických systémů. Je spoluautorem Komentáře k zákonu o zadávání veřejných zakázek (z roku 2016).
Stanislav Bogdanov je v ředitelem Odboru fondů, strategií a projektového řízení Ministerstva vnitra ČR. Spolu se svým týmem spravuje více než 10 mld. Kč, které jsou investovány do českého eGovernmentu v rámci Národního plánu obnovy, a to například do zajištění kybernetické bezpečnosti, rozvoje eHealth či eJustice. Při této činnosti se setkává se stovkami veřejných zakázek v oblasti ICT.
V předchozích letech působil na Ministerstvu pro místní rozvoj, kde měl na starosti správu více než 12 informačních systémů v oblasti veřejných zakázek (NEN, Věstník veřejných zakázek, ISVZ, atd.), správní řízení spojené s agendou Seznamu kvalifikovaných dodavatelů a informační systémy kohezní politiky (MS 2014+, MS2021+). Těmito systémy ročně proteklo několik stovek mld. Kč a využívalo je více než 100 000 uživatelů. Při plnění povinností spojených s řádnou správou zadal několik desítek veřejných zakázek v hodnotě převyšující mld. Kč, a to jak formou otevřeného řízení, tak například i řízením se soutěžním dialogem.