Nechcete, aby se stavba stala součástí pozemku? Líbí se Vám chátrající stavba na pěkném místě a chtěli byste ji využít? Nevíte si rady, jak poznat služebnost od reálného břemene? Obrátil se na Vás někdo s prosbou o zřízení věcného břemene k inženýrské síti? Je výhodné sjednat si nezbytnou cestu k domu na základě nájemní smlouvy? Už jste slyšeli o výměnku a nevíte, co to znamená?
Tímto bohatým tématem Vás ve video seriálu, jehož součástí jsou 4 video přednášky, provede JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D. z Advokátní kanceláře VOŘÍŠKOVÁ.
Obsah video kurzu:
Právo stavby a věcná břemena I.
(I. Právo stavby)
- Obnovený institut práva stavby
- Definice práva stavby
- Dočasnost práva stavby
- Vznik práva stavby
- Stavební plat
- Zánik práva stavby
Právo stavby a věcná břemena II.
(II. Reálná břemena)
- Co lze zatížit reálným břemenem?
- Plnění z reálného břemene
- Časové omezení reálného břemene
- Zřízení reálného břemene
- Výměnek
Právo stavby a věcná břemena III.
(III. Služebnosti I.)
- Věcná břemena obecně
- Principy služebnosti
- Osobní služebnosti
- Pozemkové služebnosti
Právo stavby a věcná břemena IV.
(IV. Služebnosti II.)
- Nezbytná cesta
- Nabytí služebnosti
- Zánik služebnosti
- Promlčení služebnosti
Přednáška vychází z právního stavu ke dni: 11. 10. 2019
O lektorovi
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D.
JUDr. et Mgr. Pavla Voříšková, Ph.D. absolvovala dvě právnické fakulty, a to Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Se zaměřením na bytové spoluvlastnictví složila v roce 2015 rigorózní zkoušku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2017 dokončila své doktorské studium zaměřené na autorské právo v architektuře na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Absolvovala několik zahraničních stáží a studijních pobytů (Stanford University, USA; Berkeley University of California, USA; University of Wolverhampton, UK; Rechtswissenschaftliche Fakultät, Friedrich-Schiller-Universität, Jena, Germany) a pravidelně se účastní mezinárodních konferencí (v Kodani, Římě, Ženevě, Cambridge, Liverpoolu atd.).
V období 2012 až 2014 pracovala v Komisi pro aplikaci nové civilní legislativy. Komise byla zřízena při Ministerstvu spravedlnosti jako poradní orgán ministra spravedlnosti v oblasti nového soukromého práva, jehož členové byli přední odborníci na soukromé právo z řad nejen akademiků, ale i praktikujících advokátů, soudců a notářů, a jejím úkolem bylo nezávazně podávat a sjednocovat výklad otázek nového soukromého práva, podílet se na tvorbě doprovodné legislativy a předkládat návrhy a doporučení v této oblasti, čímž se snažila pomoci nejen odborné, ale i laické veřejnosti s orientací ve složitých právních otázkách nového soukromého práva. V Komisi se lektorka mimo jiné zaměřovala právě na problematiku bytového spoluvlastnictví.
Následně se přes evropský projekt věnovala přednáškové činnosti, v rámci níž přednášela i bytové spoluvlastnictví. Přednášky byly uskutečňovány pro úředníky katastrálních úřadů, Úřadu státu pro zastupování státu ve věcech majetkových, celních úřadů, úřadů práce, České národní banky, úřadů správy sociálního zabezpečení, jednotlivých ministerstev a Úřadu vlády ČR. Od roku 2016 působí v advokacii a zároveň přednáší autorské právo na Českém vysokém učení technickém v Praze.