Doručování ve správním řízení se zaměřením na elektronické formy komunikace
Volba správné formy doručování není přitom zdaleka tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát, stejně jako posouzení okamžiku, kdy účinky doručení nastaly, řádné uplatnění doručovací fikce a řada dalších. Nezpochybnitelným trendem je současně přechod na digitální formu komunikace a k výše uvedenému je nutno přiřadit i otázky elektronické identifikace subjektů, věrohodnost digitálních písemností, postavení datových schránek, elektronické pošty atd.
Na řadu takových problémů a otázek reaguje tato kniha, ve které je obsažena i aktuální unijní úprava v rámci EU, stejně jako zajímavé srovnání se sousedním Německem. O zevrubně pojaté tématice svědčí bohatost zdrojů včetně rozsáhlé judikatury a stanovisek soudů různého stupně. Nechybí ani ilustrativní přílohy a případové studie pro vyšší praktickou užitnost každému, kdo se v praxi setkává s nutností správně a řádně doručovat.
MVDr. Milan Vodička, daňový poradce
"Publikace má dvě základní části, v první se věnuji teoretickým východiskům a obecným pojmům, ve druhé pak konkrétním formám a způsobům doručování, které doznaly v posledních deseti letech řadu zásadních a revolučních změn, souvisejících s digitalizací a přechodem k novému médiu pro záznam a uchování informací.Vzhledem k těmto zásadním dopadům se v této publikaci zaměřuji na problematiku doručování v širším kontextu, včetně srovnání úpravy tohoto institutu a s ním souvisejících zásad napříč právními odvětvími. Dále se zabývám i unijní právní úpravou, která má určující vliv pro elektronickou formu doručování, a zahraniční právní úpravou, která má určité prvky obdobné české právní úpravě."
JUDr. Tereza Drábková, autorka