Státní zastupitelství
vychází od roku 2003 a za tu dobu procházel určitým vývojem, pokud jde o obsah, strukturu, zaměření i personální otázky. Publikovány v něm jsou ovšem po celou dobu především odborné články vztahující se k činnosti státního zastupitelství a napomáhající v praxi činnosti státních zástupců.
KOMU JE ČASOPIS URČEN
Již z názvu je jasné, že jeho čtenáři jsou především státní zástupci, a to z celé soustavy státního zastupitelství (včetně asistentů a dalších pracovníků). Mezi odběrateli se ale najdou také odborníci, se kterými státní zástupci profesně spolupracují, to znamená soudci, policisté, pracovníci Probační a mediační služby, advokáti či představitelé akademické obce.
CHARAKTER PERIODIKA
Zveřejněné příspěvky pokrývají širokou oblast práva, a to jak v trestní, tak i netrestní oblasti. V každém vydání naleznou čtenáři rovněž zajímavou aktuální judikaturu a také významné kauzy z rozhodovací činnosti Nejvyššího státního zastupitelství. Cílem redakční rady je publikovat na stránkách časopisu Státní zastupitelství především odborné a praktické zkušenosti státních zástupců, které mohou být přínosem pro jejich každodenní aplikaci práva. Vítány jsou však i články polemické, kriticky hodnotící stav legislativy nebo organizaci práce, a názory jiných právnických profesí.
STRUKTURA ČASOPISU
V poslední době má „Státní zastupitelství" dosti pevnou strukturu. Po úvodníku (fejeton, editorial) následuje krátká anketa k aktuální otázce z oblasti státního zastupitelství a rozhovor se zajímavou právnickou osobností. První série článků je věnována hlavnímu tématu čísla. V polemice se střetnou vždy dva nositelé různých názorů na aktuální právní problém. Po dalších sérii odborných článků následují již zmíněné rubriky přinášející zajímavosti z rozhodovací činnosti Nejvyššího státního zastupitelství a z judikatury. V informacích se redakce nevyhýbá ani zajímavostem ze života státních zastupitelství, které se nemusí nutně týkat jejich profesní činnosti. Po recenzích a čítárně (aktuálnímu přehledu pro státní zástupce zajímavých článků z různých právnických periodik) se jako poslední objevuje rubrika retro, připomínající (pro pobavení i poučení) vývoj naší prokuratury v minulém století.
REDAKČNÍ RADA
JUDr. Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze
Doc. JUDr. Jozef Čentéš, Ph.D., prokurátor Generální prokuratory SR
Prof. JUDr. Jaroslav Fenyk, Ph.D., DSc., Univ. Priv. Prof., soudce Ústavního soudu
Prof. JUDr. Jiří Jelínek, CSc., vedoucí katedry trestního práva PF Univerzity Karlovy
Doc. JUDr. Zdeněk Khün, Ph.D., LL.M., S.J.D., soudce Nejvyššího správního soudu, člen katedry teorie práva PrF UK
Plk. Ing. Pavel Kolář, CSc., ředitel Kriminalistického ústavu
Mgr. Pavel Komár, náměstek vrchního státní zástupce v Olomouci
Mgr. František Korbel, Ph.D., náměstek ministra spravedlnosti pro legislativu
JUDr. Ivo Kouřil, soudce Nejvyššího soudu ČR
Prof. JUDr. Vladimír Kratochvíl, CSc., poradce pro judikaturu Nejvyššího soudu
Doc. JUDr. Jan Kysela, Ph.D., tajemník stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury, člen katedry politologie a sociologie PrF UK
JUDr. Jan Lata, Ph.D., státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství v Brně
Prof. JUDr. Jan Musil, CSc., soudce Ústavního soudu ČR
JUDr. František Púry, soudce Nejvyššího soudu ČR
JUDr. Miroslav Růžička, Ph.D., ředitel analytického a legislativního odboru NSZ ČR
JUDr. Igor Stříž, první náměstek nejvyššího státního zástupce NSZ ČR
Mgr. Jan Záruba, ředitel odboru veřejné žaloby v netrestních věcech NSZ ČR
JUDr. Václav Fiala, šéfredaktor - právní oblast nakladatelství Wolters Kluwer ČR, a.s.
PhDr. et Bc., Marie Novotná, šéfredaktorka nakladatelství Wolters Kluwer ČR, a. s.
Jaroslav Šprongl, editor, Novatrix s.r.o.
Mgr. Eliška Votýpková, tajemnice, NSZ ČR
INFORMACE PRO AUTORY
Zaslané odborné příspěvky jsou recenzovány členy redakční rady, která rozhodne o jejich publikaci.
Časopis je zařazen v Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice.
Příspěvky do časopisu Státní zastupitelství jsou přijímány v elektronické podobě na adrese votypkova@nsz.brn.justice.cz.
Délka příspěvku by neměla přesáhnout 40 000 znaků včetně mezer a poznámek pod čarou. Doporučujeme užít písmo Times New Roman velikosti 12 a řádkování 1.
Autor s předáním díla dodá fotografii a anotaci (několik vět) v českém a v cizím jazyce, která bude zveřejněna na webových stránkách nakladatelství Na žádost autora zajistí přeložení anotace redakce. Dále autor uvede své působiště a emailovou adresu.
Autorům publikujícím v nakladatelství poprvé bude zaslána k podpisu licenční smlouva a dále k vyplnění formulář pro zasílání honoráře. Ten bude autorovi vyplacen do třiceti dnů po uveřejnění článku v časopise.
Za správnost údajů uvedených v článcích odpovídají jejich autoři. Přetisk a jakékoliv šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Autoři souhlasí s uveřejněním svého příspěvku v elektronickém systému ASPI.