Zločin mučení a lidská práva (E-kniha)
V celé práci autor vychází primárně z mezinárodního práva lidských práv a důkladně se věnuje nejenom soft-law dokumentům OSN, ale i rozsáhlé judikatuře mezinárodních trestních soudů, či Evropského soudu pro lidská práva a Meziamerického soudu pro lidská práva.
Z hlediska struktury je publikace je rozdělena do šesti částí – Mučení jako morální problém, Zákaz a kriminalizace mučení, Mučení jako právní problém, Odpovědnost státu tváří v tvář mučení, Oběť mučení a náprava prožitého utrpení a Trestněprávní postih mučení.
Předkládaná monografie si své čtenáře najde nejenom z řad teoretiků ústavního, trestního, či mezinárodního práva zabývajících se problematikou lidských práv, ale i praktiků, např. z řad orgánů činných v trestním řízení, či obhájců anebo právníků z občanské společnosti, kteří se s problematikou mučení a v širším kontextu špatného zacházení můžou setkat ve své praxi.
Z recenze Mgr. Marie Lukasové, Ph.D., členky Evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání (CPT):
„Konečně zvlášť oceňuji, že Matiaškova kniha není literárním „muzeem mučení“ a z jejích stránek neodkapávala senzace a krev. Klíčové judikáty se sice týkají případů krutostí bojů, genocid, vyšetřování a trestání, diskriminace a ponižování, účelných i bez motivu, nicméně autor je používá přiměřeně a s úctou k obětem. I tak se mu ale podařilo zmapovat mučení posledních 50 let.“
Celou recenzi si můžete přečíst v přiloženém souboru pdf.