10 otázek pro... Jiřího Císaře
eFocus
JUDr. Jiří Císař, Právník roku 2014 v kategorii Trestní právo, je prakticky celý profesní život, více než 30 let, advokátem. Působí především v Ústí nad Labem a to po celou dobu, kdy současně poskytuje právní pomoc i na pobočce advokátní kanceláře v Praze. Právní služby pro klienty poskytuje nejenom v oboru trestního práva, ale i ve všech dalších právních odvětvích, včetně práva občanského, obchodního, daňového a dalších.
Pokud jde o trestní právo, pak se zaměřuje především na obhajobu klientů v hospodářských trestných činech, násilných trestných činech a trestných činech v železniční dopravě. Podílí se jako předseda sekce České advokátní komory v Praze pro trestní právo na připomínkách k návrhům trestněprávních předpisů a vývoji soudní judikatury, přednáší pro advokátní koncipienty, které také zkouší z oboru trestního práva při jejich advokátních zkouškách.
Jiná země pro výkon právnického povolání?
Jinou zemi pro výkon právnického povolání si sice dovedu představit, ale vždy jsem si přál vykonávat advokacii v Čechách.
Nevýhody vašeho povolání?
Nevýhodou povolání je samozřejmě značná psychická zátěž, avšak výhodou je to, že vedle právní služby advokát často je i důvěrníkem či přímo psychoterapeutem klienta.
Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Nejhorším dnem v práci je každý den, kdy jsem nucen vyslechnout u soudu pro klienta nepříznivý výsledek, i když asi nejhorším dnem byl den, kdy mě při práci skolil infarkt myokardu a nevěděl jsem vůbec, co bude dál.
Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Zřejmě ten, kdy jsem klienta úspěšně obhájil, i když mě řekl, že čin spáchal, ale poté jsem mu již neposkytl žádné další služby, protože jsem pro něho udělal z profesního hlediska při obhajobě mravnostního deliktu vše, co bylo třeba, ale odmítl jsem další právní službu, neboť se lidsky s jeho jednáním rozhodně ztotožnit nemohu.
Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Spravedlnost snad může symbolizovat pouze Bůh.
Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Největší vliv na můj profesní život měli moji kolegové, školitelé, u kterých jsem před více než 30ti lety začínal jako advokátní koncipient, tedy zejména JUDr. Jana Doležalová a JUDr. Jan Thonat a dále vynikající obhájce JUDr. Zdeněk Hrazdíra, který byl předsedou Ústředí české advokacie před rokem 1990.
Nejméně přehledný předpis – a proč?
Nejméně přehledným předpisem se mně, vždy jevil zákoník práce, neboť je předpisem zcela zbytečným, kdy by postačovalo upravit v občanském zákoníku speciálně tu část, která se týká pracovního poměru.
Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Původně jsem chtěl studovat dějiny antiky, což před rokem 1990 nebylo možné pro to, že tento obor Filozofická fakulta v Praze vůbec neotevírala a nabídku na studium "adekvátního oboru" na této fakultě tj. dějin mezinárodního dělnického hnutí a komunismu, jsem za adekvátní opravdu nepokládal, a proto jsem se úspěšně pokusil o studia Právnické fakulty UK v Praze. Mladým právníkům bych doporučil především hlubokou pokoru před tímto krásným povoláním, potřebnou míru tolerance a také vzájemné úcty mezi jednotlivými právnickými profesemi.
Jak si vyčistit hlavu?
Hlavu si lze nejlépe vyčistit procházkami se svým psím přítelem - labradorem Nemo.
Nesplněný sen?
Nesplněným a nesplnitelným snem je život v Paříži ve druhé polovině 19. století v komunitě tehdejších malířů a sochařů, které mám velmi rád.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz