10 Otázek pro… Martinu Kasíkovou
JUDr. Martina Kasíková je místopředsedkyně Krajského soudu v Praze, od roku 2000 se věnuje přednáškové činnosti pro soudce, soudní exekutory i další právnickou veřejnost v oborech mezinárodní justiční spolupráce, práva Evropské unie, exekucí a výkonu rozhodnutí. Od téhož roku je zařazena mezi lektory Justiční akademie a Soudcovské unie ČR. V roce 2006 získala bronzovou Randovu medaili za přínos právu a za rok 2007 získala titul právník roku v oboru občanského práva. Vedle toho se věnuje publikační činnosti.
Jsem 22 let vdaná občanskoprávní místopředsedkyně Krajského soudu v Praze.
Jiná země pro výkon funkce soudce?
Nizozemí, kde mě během stáže udivila jedna drobnost, která výstižně vypovídá mnoho o jejich soudním systému. V jednací síni jsou na stolcích, u kterých sedí strany sporu, karafy s vodou a před každým jednáním soudní zřízenec vymění účastníkům čisté kelímky, protože se automaticky předpokládá, že u soudu jsou lidé nervózní a vysychá jim v krku. U nás je pití v jednací síni zakázáno.
Kdybyste nebyla právničkou, čím byste byla?
Pravděpodobně programátorkou, protože jsem studovala gymnázium se zaměřením na počítače.
Nevýhody vašeho povolání.
Soudce denně dělá mnoho neproduktivních úkonů, které by mohl za něj dělat někdo méně kvalifikovaný a on by se mohl věnovat dalším kauzám. Anebo ještě lepší by bylo, kdybychom řadu těchto úkonů nemuseli na soudech dělat vůbec a procesní právo by se zjednodušilo. S nadsázkou lze říct, že každý, kdo u nás podá žalobu, by měl jít přímo z podatelny do nejbližšího papírnictví a koupit si desky. Soud mu totiž pošle celou řadu výzev, poučení, kancelářských vzorů a usnesení a až teprve poté si účastník zaslouží dostat konečný rozsudek.
Nejemotivnější kauza.
Žaloba lidického dítěte na určení otcovství Němci zavražděného otce. Koncem devadesátých let byla nucena žalobu podat žena, které v době lidické tragedie bylo 1,5 roku a byla předána na převýchovu do německé rodiny. Po skončení války ji, na rozdíl od její starší sestry, matka nepřijala, neboť se nepodařilo přes Červený kříž, a to ani opakovaně po řadu let, přesně ověřit její totožnost a vychovávala ji její teta. Když požádala o finanční odškodnění jako oběť války po svém zemřelém otci, její sestra zpochybnila otcovství jejich společného otce a státní orgán, který vyplácel odškodnění, uložil podat žalobu na určení otcovství, ačkoliv otce měla řádně uvedeného v rodném listě.
Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti.
Situace, kdy právní zástupkyně libanonských účastníků během jednání dostala epileptický záchvat, při kterém se zranila a oba Libanonci velice rychle a s naprostou jistotou poskytli první pomoc. A pak jsme více než 30 minut v centru Prahy čekali na příjezd sanitky….
Největší dosavadní úspěch.
Udělení ceny Právník roku 2007 v oboru občanského práva a udělení bronzové Randovy medaile za přínos právu.
Nejméně přehledný předpis – a proč?
Občanský soudní řád, který byl od roku 2000 změněn 85 krát a k výkladu jeho jednotlivých ustanovení bylo publikováno určitě více než 1.000 podstatných soudních rozhodnutí.
Proč jste se rozhodla stát se právničkou? A co byste poradila lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Líbí se mi práce s lidmi a o to v právu jde. Těm, kteří se chtějí stát právníky, bych doporučila, aby zvážili, zda se celý život, takřka každý den, chtějí učit něco nového. Protože žádný jiný obor nemá tak rychlý vývoj, závislý jen na tom, jak často se schází zákonodárný sbor.
Jak si vyčistit hlavu.
Každý den cestou ze školy mi můj malý syn dává hádanky typu „Je to zelené a jezdí to nahoru a dolů?“ a správná odpověď je „Hrášek ve výtahu.“ Při tom se na nic pracovního myslet nedá.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz