10 otázek pro ... Radka Šmerdu
eFocus
JUDr. Radek Šmerda, Ph.D. je advokátem a společníkem advokátní kanceláře Gřivna & Šmerda. Specializuje se na trestní právo. Působí rovněž jako vysokoškolský pedagog na VŠE Praha. Řadu let pak pracoval ve státní správě, mj. jako náměstek na ministerstvu obrany, ministerstvu vnitra, ministerstvu dopravy a Vězeňské službě ČR. Krátce zastával i post ministra dopravy.
Ve své praxi se věnuji téměř výhradně trestnímu právu, nejraději mám kontakt s klienty a osobní interakci s orgány činnými v trestním řízení. Stále se totiž stávají věci, které vás překvapí a není to nikdy nudné či podle šablony.
A co mě motivuje? Boj o spravedlnost a dodržování pravidel. Myslím, že je to v naší zemi opět aktuálnější než dříve.
Moje více jak desetiletá praxe ve státní správě, která mi umožnila pochopit myšlení lidí tam pracujících. Jedině tak jsem schopen pochopit např. některé kroky státních zástupců či policistů a mám tak určitou konkurenční výhodu.
3. Největší pracovní úspěch?
Asi že jsem přežil v relativním psychickém zdraví 10 let ve státní správě ČR.
4. Konflikt či zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Více než konflikty si vybavím nespočet podrazů a úskoků. Specifikovat se mi je nechce.
Zážitků je hodně, jak kladných tak i záporných. Kladný je, když narazíte v rámci orgánů činných v trestním řízení na profesionála, který dělá svoji práci nestranně a podle pravidel. Záporný je ten, když narazíte na někoho, kdo si plete policejní práci s politikou.
5. Jak často Vás ve vašem oboru něco překvapí?
Každý den, stále mne překvapuje, jak poměrně jednoznačná zákonná ustanovení jsou vykládána našimi partnery z orgánů činných v trestním řízení různým způsobem a to i v rozporu s významem, který jim přisuzuje český jazyk.
6. Který zákon považujete za nejzdařilejší a který byste naopak nejraději zrušil?
Za nejzdařilejší považuji Ústavu České republiky a Listinu základních práv a svobod. Myslím si, že dnes je jejich existenci potřeba každý den připomínat.
Předpisů, které bych rád zrušil, je mnoho. Ale platí jako právní normy a tak je potřeba je dodržovat. Například zákon, který stanoví povinnost pro advokáty – plátce DPH, aby v rámci povinných kontrolních hlášení uváděli identifikační údaje svých klientů, mi přijde v zásadním rozporu s požadavky na naši profesi a advokátní mlčenlivost.
7. Kdybyste mohl, jaký zákon byste napsal?
Žádný zákon sám o sobě nic nezmění. Zákon aplikují konkrétní lidé. Ve své dřívější práci jsem se legislativního procesu osobně účastnil, takže i já mám v právním řádu mnoho ustanovení, které jsem zpracovával či obhajoval. Rád bych však změnil myšlení a přístup k trestnímu právu, kdy v porevoluční době nebylo trestné téměř nic a dnes je trestné v podstatě i to, co podle trestního zákoníku trestné není. Předvídatelnost trestního práva je nyní v podstatě mizivá a kauzy se vyšetřují často podle toho, co se píše v novinách a ne podle toho, co je obsahem trestního spisu.
8. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Otázce moc nerozumím, neboť implikuje, že advokáti se automaticky topí v penězích. Tak tomu není, spoustu kauz děláme „pro bono“ a vydělané peníze nejsou pro nás jediným kritériem. Advokacie není stroj na peníze, je to i otročina, nespočet hodin denně a výslechy do 4 hodin do rána či prohlídky od 5 hodin ráno. Také odpovědnost není malá. Jen pojištění mě s kolegou stojí skoro 100.000 korun ročně. A dalších nákladů je nepočítaně.
9. Jací lidé vás nejvíce dokáží rozčílit?
Hloupí, nevzdělaní, zakomplexovaní, a ti co tyto vlastnosti maskují svým postavením či kompetencí, kterou mají konat ve veřejném zájmu a uplatňují ji ryze ve svém osobním.
10. Čím Vás dokáží překvapit studenti?
Odpověďmi na zkouškách. Jedna kolegyně na VŠE mi na otázku: Jaké jsou důvodu k zániku trestnosti, uvedla že „nevinnost“. Všechny takové pachatelky musím bohužel upozornit, že tudy úspěšná obhajoba nepovede.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz