10 otázek pro... Tomáše Durdíka
eFocus
JUDr. Tomáš Durdík, Právník roku 2014 v kategorii Pro bono, je soudcem Městskému soudu v Praze, kde vykonává funkci předsedy trestního senátu v rámci prvostupňové agendy. Zároveň pracuje jako dobrovolný právní poradce a člen představenstva Bílého kruhu bezpečí, organizace poskytující odbornou pomoc obětem kriminality.
Od roku 2012 byl opakovaně zvolen viceprezidentem tohoto spolku. Soustavně se věnuje rovněž lektorské činnosti v oboru trestního práva, a to jednak v rámci Justiční akademie, jakož i v rámci Bílého kruhu bezpečí. Je členem Komise pro trestní právo Legislativní rady vlády, členem zkušební komise pro advokátní zkoušky pro obor trestní právo a odborným lektorem České advokátní komory. V minulosti byl členem pracovní skupiny Ministerstva spravedlnosti ČR pro přípravu návrhu zákona o obětech trestné činnosti a členem Expertní skupiny Aliance proti domácímu násilí.
Jiná země pro výkon právnického povolání?
Pravděpodobně Rakousko či Německo, a to díky společným kořenům při historickém vývoji právní vědy a obdobnému způsobu myšlení a nastavení právního systému.
Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Majitelem malého starožitnického krámku, který by se však raději kochal svým krásným zbožím a snil nad jeho příběhy, než jej prodával jiným.
Nevýhody Vašeho povolání?
Mnohdy permanentní pracovní nasazení, neboť o řadě řešených kauz člověk, chtě nechtě, přemýšlí bez ohledu na pracovní dobu. Při sportu, při hovoru s přáteli, cestou do práce či před usnutím pak přemítá nad zvolenou strategií procesu a piluje argumentaci pro odůvodnění svého rozhodnutí. Potom je vždy třeba zvolit spolehlivé očistné, relaxační, mechanismy, bez kterých by se naše profesní životnost rapidně zkracovala.
Jaký byl Váš nejhorší den v práci?
Který byl z mého pohledu nejhorším dnem v práci, si nevzpomenu, ale jistě by se takových, které tento dojem vzbuzovaly, našlo několik. Z pohledu mé ženy však jedním z nejhorších dnů v mé práci byl pravděpodobně den, kdy byla nucena díky mé ztrátě jakéhokoli povědomí o čase a tudíž značného zpoždění při odchodu z práce, zalarmovat justiční stráž našeho soudu, která mě pak v podvečerních hodinách objevila nic netušícího v jednací síni, kde jsem si po poradě senátu připravoval podklady pro nadcházející vyhlášení rozhodnutí ve skutkově složité věci násilných únosů, samozřejmě bez jakékoli představy o reálném čase a bez telefonu, na kterém se mezitím řetězily ženiny zmeškané hovory.
Nejemotivnější kauza?
Jedním z nejemotivnějších případů, které jsem doposud řešil, byl zcela jistě případ několikanásobné závažné násilné trestné činnosti, jejíž jednou z přímých obětí se stal manžel ženy, která v důsledku této zcela zbytečné ztráty životního partnera onemocněla a následně sama ještě v průběhu řízení zemřela.
Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Takových zážitků je celá řada a po čase mají podobu drobných střípků, mnohdy i velmi úsměvných, neboť vynalézavost některých obžalovaných při jejich obhajobě bývá vskutku netušená. Některé zážitky by s ohledem na jejich charakter přitom byly i obtížně publikovatelné, nicméně to, co v mé mysli zůstává dlouho po skončení té které věci, jsou tváře jejich hlavních aktérů.
Největší dosavadní úspěch?
V osobním životě bezesporu má rodina, v pracovní rovině pak možnost věnovat se soudcovské profesi a samostatně se podílet na řešení závažných kauz, z nichž je každá zcela unikátní a neopakovatelná, stejně jako příležitost předávat své skromné poznatky a získané zkušenosti v rámci pomoci obětem trestných činů, jakož i v rámci přednáškové činnosti. Zapomenout přitom nesmím ani na právě udělené ocenění Právník roku 2014 v kategorii ProBono, jehož si nesmírně vážím.
Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
V našich podmínkách je to svými celoživotními postoji, pevnými zásadami a přístupem k právu jednoznačně JUDr. Otakar Motejl.
Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Pokud jde o trestní právo, pak musím vzpomenout na úplné začátky, kdy to byli vynikající pedagogové na vysoké škole a současně soudci Krajského soudu v Plzni, jmenovitě JUDr. Josef Baxa, JUDr. Milan Suk, JUDr. Eduard Wipplinger a JUDr. Pravoslav Polák, kteří nás vedli a odborně formovali při svých seminářích. V neposlední řadě to byla i má první školitelka při zahájení čekatelské praxe u Obvodního soudu pro Prahu 10 JUDr. Pavla Augustinová a její lidský a současně vysoce profesionální přístup při praktické aplikaci trestního práva a výkonu soudcovské profese vůbec.
Jak si vyčistit hlavu?
V mém případě spolehlivě funguje kontakt s rodinou, zejména mými dvěma malými dětmi, které mnohdy přicházejí s takovými nápady a přáními, že moji mysl spolehlivě zaměstnají na plný úvazek. Odpočinek úspěšně nacházím i při příležitostných sportovních aktivitách, při četbě dobré knihy, jejíž děj mě dokáže zcela pohltit nebo při přátelském posezení nad sklenkou vybraného moku a lahodnou kuchyní.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz