10 otázek pro ... Tomáše Nielsena
JUDr. Tomáš Nielsen je partnerem advokátní kanceláře Nielsen Meinl. Dlouhodobě se věnuje právu informačních technologií, telekomunikací, autorskému a mediálnímu právu. Specializuje se též na problematiku závazkových vztahů při rozsáhlých obchodních transakcích. A bohaté zkušenosti má rovněž v oblasti finančních transakcí i s tzv. krizovým managementem. Je také rozhodcem Mezinárodního rozhodčího soudu v Rize Kromě toho se věnuje také pedagogické činnosti. Přednáší telekomunikační právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a právo ICT na Fakultě dopravní ČVUT. Je také autorem či spoluautorem řady odborných článků a publikací, například komentáře k zákonu o elektronických komunikacích (Linde, 2014).
1. Proč jste se rozhodl stát právníkem?Na základní škole jsem přečetl asi celého Erle Stanley Gardnera a měl jsem jasno – budu jako Perry Mason. A i když jsem časem zjišťoval, že v Česku právo funguje přeci jen trochu jinak, objevily se i další vzory, které mě v tomto rozhodnutí utvrdily. Mezi jinými například Clarence Darrow, známý například z tzv. opičího procesu apod. Navíc mám utkvělou touhu po spravedlnosti a právničina je v zásadě nejjednodušší způsob, jak mít pocit, že tuto touhu aspoň trošku naplňujete.
Možná to bude znít banálně, ale spokojení kolegové a klienti. Neznám větší motivaci, než když si vaše služby objedná dřívější protistrana, protože ta ví nejlépe, co kupuje. Nebo když si vás najme firma, protože k ní přešel člověk, s nímž jste dříve pracovali v jiné společnosti. A pak, bezesporu, pocit, že vaši kolegové mají svou firmu a práci rádi. Zvlášť v našem oboru je to skvělé, protože naše práce je plná stresu.
3. Největší pracovní úspěch?
Absolutně největším úspěchem je pro mě naše kancelář. Existuje přes pět let, vede si poměrně dobře a povedlo se nám vybudovat naprosto dokonalý tým. Profesně, ale i lidsky. Pevně věřím, že mí kolegové vědí, jak moc mi spolupráce s nimi pomáhá v práci i v životě.
4. Který předpis považujete za nejzdařilejší?
Jednoznačně usnesení předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb. Listina základních práv a svobod je stručný, jasný dokument, který navíc upravuje nejdůležitější pravidla pro fungování společnosti. Přijde mi, že se neustále zabýváme klasickými zákony a zapomínáme na to, co říká Listina.
5. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Ještě před třemi lety bych o odpovědi musel dlouze přemýšlet. Teď mám jasno – je to nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích. Věřím v to, že lidé by se měli být schopni bránit zejména sami a právníky si najímat jen jako odborníky na vyjednávání, nebo ve složitých kauzách. Tyto nové předpisy jsou ale psány a strukturovány tak, že jim nerozumí a nemůže rozumět vůbec nikdo. Nikdo nedokáže říci, jaké ustanovení je kogentní a jaké dispozitivní, nebo kde všude hledat právní úpravu například pro obchodní společnosti. To přeci normální lidé nemohou nikdy pobrat. Nemluvě již o takových zvěrstvech, jako je možnost sjednat smluvní pokutu nepísemně, nebo uzavřít smlouvu s dodatky či změnami a tak dále. Proboha, v čem byl původní kontraktační proces socialistický? Vždyť to byl hlavní argument pro novou právní úpravu. Neříkám, že tyto předpisy nepřinesly nic pozitivního. Podle mě se to ale mělo provést dílčími novelami.
6. Kde se vidíte za 10 let?
Chtěl bych, aby v té době naše kancelář měla již deset, maximálně patnáct, právníků a aby ve svých specializacích byla považována za exkluzivní. Podobně, jako je dnes vnímána například společnost Glatzová & Co. v korporátních věcech, kancelář Michala Žižlavského v insolvencích nebo Rowan Legal ve veřejných zakázkách.
7. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Hloupí lidé, kteří svou hloupost překrývají citacemi jiných nebo argumentací bez smysluplného obsahu. Jednání s nimi jsou psychicky náročná a často kazí dojem klientů z naší práce. Po setkání s takovými lidmi naprosto chápu, proč existuje názor, že právníci businessu nepomáhají, ale naopak ho kazí.
8. Ideální způsob relaxace?
Asi před rokem jsem se zase začal aktivně hýbat. To je pro mě naprosto nejlepší relaxace – nemusíte a ani nemůžete přemýšlet nad ničím jiným, doslova ze sebe vybijete všechny negativní pocity a nakonec vás bolí tělo a vy víte proč.
9. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Miloval jsem teorii práva pana profesora Boguszaka. Právě v ní najdete odpovědi na řadu zdánlivě neřešitelných otázek, vyplývajících ze změti zákonů, s nimiž pracujeme. Mám někdy pocit, že lidé teorii práva podceňují. Podle mě je to základ naší práce. Moc jsem nemusel dějiny českého a československého práva. Nebyl jsem zrovna studentem roku, během studií jsem pracoval a právě v tomto předmětu bylo hodně obsahu pro memorování.
10. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Nebuďte právníkem proto, že chcete zbohatnout. Je to práce, která přináší žaludeční vředy, noční můry a celoživotní stres. Buďte právníkem, protože a pokud máte právo opravdu rádi.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz