10 otázek pro... Zdeňka Kovaříka
eFocus
JUDr. Zdeněk Kovařík chtěl po ukončení studií na Právnické fakultě University Karlovy zůstat co nejblíže ekonomii, a tak nastoupil k tehdejší Krajské státní arbitráži v Praze a následně na přezkumnou agendu u Státní arbitráže České republiky. Při zrušení orgánů hospodářské arbitráže stal jsem se soudcem u Nejvyššího soudu České republiky a po zániku federace u Vrchního soudu v Praze ve funkci předsedy senátu se zaměřením na obchodní soudnictví v oblasti cenných papírů a finančního trhu. V roce 2013 vyhrál v soutěži Právník roku v kategorii Obchodní právo.
Jiná země pro výkon právnického povolání?
Rakousko. Podobná právní tradice a obdobné postoje soudců k jejich činnosti, jaké sdílím i já.
Kdybyste nebyl právníkem, čím byste byl?
Ekonomem. Za svůj základní profesní zájem trvale považuji problém vztahu ekonomiky a práva.
Nevýhody vašeho povolání?
Subjektivně motivované pohledy na právo a jeho aplikaci politiky a veřejností a z toho vyvěrající časté nepochopení soudních rozhodnutí a jejich zjednodušující a mylná kritika. Tím není řečeno, že není rozhodnutí, která si kritiku zaslouží, převažuje však hodnocení nespravedlivé.
Nejemotivnější kauza?
Banka jako věřitel vykonávala zástavní právo proti zástavcům, starším manželům, kteří si rodinný domek, který byl předmětem zástavního práva, před řadou let sami postavili. Zeť je přiměl, aby mu takto zajistili úvěr pro podnikání, také pod pohrůžkou, že se jinak s jejich dcerou rozvede. Zeť zkrachoval, s dcerou se stejně rozvedl a manželé beznadějně ztráceli bez jakéhokoliv kladného efektu svou životní jistotu.
Největší dosavadní úspěch?
Za svůj dosavadní největší profesní úspěch považuji opakovaně vydávanou monografii „Směnka a šek v České republice“.
Která osobnost symbolizuje spravedlnost?
Ze žijících dosavadní ombudsman JUDr. Pavel Varvařovský.
Kdo na Vás měl ve Vašem profesním životě největší vliv?
Vzorů jsem měl více. Zmíním již svého školitele u státní arbitráže, na jehož rady si dodnes nejednou vzpomenu, JUDr. Karla Brodského, bohužel již nežijícího.
Žena/muž ve vaší profesi – co jde opačnému pohlaví lépe?
Právničky nemívají na právo dosti komplexní pohled a více tendují k formálnímu přístupu při aplikaci práva. Jednoznačně však vedou v empatii ke klientům nebo účastníkům řízení. Muži mají zpravidla lepší schopnost vidět právo jako ucelený systém a mají lepši předpoklady nacházet neotřelá řešení. K právu však přistupují někdy příliš racionálně a objektivisticky, což může vést k tvrdostem. Výjimky na obě strany však nejsou žádnou vzácností.
Proč jste se rozhodl stát se právníkem? A co byste poradil lidem, kteří by rádi vstoupili do právních vod.
Směřoval jsem zprvu spíše k ekonomickému vzdělání, ale dal jsem na dobré rady několika zkušených právníků, kteří mně přesvědčili, že i v rámci práva mohou se na oblast ekonomiky orientovat a že budu mít dokonce k tomu širší předpoklady. To se potvrdilo a proto vztah práva a ekonomiky zůstal mou odbornou orientací.
Kdo má schopnost abstraktního a logického myšlení, může se směle vrhnout na dráhu právníka. Právo prolíná všemi sférami života a právník musí se vyrovnat nejen s právem, ale také s velmi rozmanitou věcnou problematikou, pochopit často i velmi speciální odborné problémy z nejrozmanitějších specializací technických, medicínských, ekonomických a mnohých dalších. Těžko si představit rozmanitější záběr. Oblast práva je mnohem zajímavější, než by se mohlo zdát.
Jak si vyčistit hlavu?
Moje funkce mne zatím stále naplňuje a nepovažuji se svou profesí za vysátého. Přesto samozřejmě relaxovat musím. Z fyzických aktivit jde o práci okolo rekreační chalupy, jízda na kole, plavání, z duševních především vážná hudba – Johann Sebastian Bach se osvědčuje zcela spolehlivě – a literatura. Nepohrdnu ani dobrým vínem.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz