ADVOKÁTI míří DO ŠKOL
Česká advokátní komora (ČAK) představila široké veřejnosti projekt Advokáti do škol a dnes, 9. 9. 2020 křtí jeho doprovodné publikace. Hlavním a prvořadým cílem projektu Advokáti do škol, který Česká advokátní komora zkušebně spustila již v roce 2018, je zvýšit právní povědomí a právní gramotnost dětí a mládeže a také předcházení sporům. Advokátům zapojeným do projektu, ani ČAK nejde o náhradu školní výuky, ale o její doplnění pohledem odborníků z praxe, kteří zastupují různá odvětví práva.
Zapojení advokáti po předchozí domluvě se školou debatují se žáky a studenty o právu a jeho roli ve společnosti, o právních principech, o tvorbě zákonů a dalších právních předpisů a pomocí praktických příkladů ze života a z vlastní advokátní praxe jim pomáhají orientovat se v právu. Škola advokátům za návštěvu, přednášku či vedení debaty neplatí žádnou odměnu, advokáti navštěvují školy na své náklady a ve svém volném čase, dělají to v rámci pro bono aktivit, tedy zdarma.
V průběhu prvního roku se do projektu přihlásila zhruba stovka zájemců, nyní eviduje ČAK již více než dvojnásobný počet. Do rukou se jim nyní dostávají dvě zcela nové pomůcky v podobě tištěných publikací: „Právní desatero pro žáky, studenty a učitele“ a pracovní manuál „Advokáti do škol“.
„Při vzpomínce na svá studentská léta jsem si uvědomil, že si i po čase připomínám úskalí, která přede mě postavila čeština, matematika, biologie či chemie, ale ani namátkou něco, co by mě připravilo na život v právu,“ uvádí duchovní otec projektu předseda ČAK JUDr. Vladimír Jirousek. „Myšlenku na to, že by to měli být sami právníci, kteří by vhodnou formou včlenili do školského rámce vzdělávání informace o základních právech i povinnostech, jež nás provázejí v běžných životních situacích a které bychom měli mít v základní výbavě svého vědomí, jsem ve své hlavě nosil už dávno. A právě tento projekt mi nabídl i řešení – učinit součástí tohoto projektu publikaci, která za pomoci stručných příběhů umožní základní orientaci v právu a právním systému,“ dodává Vladimír Jirousek.
Do tvorby obou brožur, z nichž jedna je určena pro vzdělávací instituce a samotné žáky a studenty a druhá bude sloužit jako nápomocný manuál pro advokáty zapojené do projektu, přispěli zdarma svými radami a zkušenostmi zástupci ostatních právních profesí. Projekt, který iniciovali advokáti, totiž aktivně podporují i soudci, státní zástupci, notáři a exekutoři, včetně jejich vrcholných institucí a organizací – Ministerstva spravedlnosti, Nejvyššího soudu, Soudcovské unie ČR, Exekutorské komory ČR a Notářské komory ČR.
„Jsou okamžiky v životě lidském, které se v naší mysli usadí a nikdy se jich nezbavíme. Pro mě to byla školní návštěva hlavního líčení u Okresního soudu v Pardubicích, ze kterého jsem odcházel s pocitem nespravedlnosti,“ říká předseda Výboru pro vnější vztahy ČAK JUDr. Petr Toman, LL.M., pod jehož vedením projekt vznikl. „Na toto své první setkání s justicí jsem si vzpomněl při přípravě projektu Advokáti do škol a uvědomil si, jak moc může ovlivnit náš pohled na právní stát… Doufám, že s naší brožurou se podaří posílit víru ve spravedlnost, důvěru v justici a umění ochránit svá práva. I to je nezastupitelná role advokacie ve společnosti,“ dodává Petr Toman.
Projekt Advokáti do škol řídí a administruje JUDr. Daniela Kovářová, na kterou se můžete obracet s dotazy prostřednictvím e-mailové adresy kovarova@cak.cz. Na vydání publikací se podílel široký autorský kolektiv a Odbor vnějších vztahů ČAK.
Co publikace obsahují?
První publikace – „Právní desatero pro žáky, studenty a učitele“ – je určena základním a středním školám a jsou v ní uvedeny nejen základní informace o projektu a postup, jak „krok za krokem“ navázat spolupráci školy a advokáta, ale například i přehled témat přednášek nebo otázky, které děti přednášejícím nejčastěji kladou. V části „Právo jako příběh“ jsou pak v deseti komiksech a obrázcích, které nakreslila advokátka Mgr. Andrea Jarolímková, vysvětleny nejčastější problémy, s nimiž se mohou mladí lidé už ve svém životě setkat – dluhy, pracovněprávní vztahy, autorská práva, zneužití identity na internetu, neposkytnutí první pomoci, sprejerství atd.
Druhá publikace - „Advokáti do škol“ - je pracovním manuálem pro všechny, kteří se do projektu již zapojili nebo se chystají zapojit. První část brožury obsahuje podrobné informace o projektu, stručné pedagogicko-psychologické podněty, které mohou při přednáškách ve školách využít. Samozřejmě nechybí ani komiksová část s popisem vzorových situací. V posledním oddílu publikace jsou uvedeny příběhy, které „napsal život“ – skutečné kauzy, které ve své praxi řešili soudci, žalobci či obhájci a jež mohou lektoři posluchačům ve svém vystoupení převyprávět a vysvětlit na nich „paragrafové taje“.
Obě publikace, jejichž slavnostní křest se uskuteční 9. září 2020 v Galerii 17. listopadu, v sídle České advokátní komory na Národní třídě v Praze, jsou bohatě ilustrovány jak kresbami výše uvedené Andrey Jarolímkové, tak kreslenými vtipy s právní tematikou z dílny výtvarníka, grafika a karikaturisty Lubomíra Lichého, stálého spolupracovníka Bulletinu advokacie a Advokátního deníku.
Na snímku ze křtu jsou zleva: spoluautoři projektu JUDr. IcLic. Ronald Němec a JUDr. Daniela Kovářová, dále náměstkyně ministryně spravedlnosti JUDr. Klára Cetlová, předseda ČAK JUDr. Vladimír Jirousek, náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. et Mgr. Dana Prudíková, Ph.D., a JUDr. Hana Rýdlová, šéfredaktorka Bulletinu advokacie.
PROJEKT ADVOKÁTI DO ŠKOL – základní údaje
Kdy projekt vznikl a co je jeho podstatou? Vznikl před dvěma lety a podstatou projektu je dobrovolné a bezplatné zapojení advokátů do vzdělávání školáků na druhém stupni základních a třetím stupni středních škol.
Pro koho je projekt určen? Na straně jedné pro advokáty s pedagogickými schopnostmi, kteří mají zájem předat žákům a studentům své zkušenosti a zlepšit jejich právní povědomí. A na straně druhé pro žáky 7. - 9. tříd ZŠ a studentů středních škol a učilišť (od 12 do 19 let).
Jak výuka probíhá? Většinou jde o krátkou přednášku, prezentaci… advokáta a jeho následnou diskusi se žáky a studenty v rozsahu jedné až tří vyučovacích hodin.
Co má advokát udělat, aby se do projektu zapojil? Přihlásit se do seznamu podle regionu, kde může působí a může s tamními školami spolupracovat.
Kolika advokátů se již zapojilo? Zatím více než 200 z celé republiky, nejvíce z Prahy a středních Čech, ale pokryty jsou všechny regiony.
Jaké typy škol mají největší zájem o spolupráci? Nejčastěji jsou to střední školy.
Co má učinit škola, pokud chce přednášku advokáta? Kontaktovat některého ze seznamu zapojených advokátů ve svém regionu.
Kolik seminářů se již uskutečnilo? Advokáti nemají povinnost každé setkání ČAK hlásit, ale je to určitě několik set. Během dvou let, co projekt funguje, navštívili někteří advokáti školy opakovaně, či dokonce je navštěvují pravidelně a vymýšlejí nové modely výuky - kromě přednášek a diskusí třeba i simulované soudní spory.
Kolik žáků a studentů už za sebou má kontakt s právem prostřednictvím advokáta? Těžko odhadovat, ale z počtu setkání je jasné, že jsou to může být několik tisíc žáků a studentů.
Jaká jsou nejčastější témata, která žáky a studenty zajímají? Ptají se většinou na otázky z trestněprávní oblasti, například na sex před dovršením 15 let, šíření pornografie mezi mládeží, marihuanu a právní důsledky jejího pěstování, přechovávání…, ale i na šikanu ze strany učitelů a obranu proti ní, zveřejňování citlivých fotografií na sociálních sítích, také rodinné vztahy a problémy, ale je i mnoho dalších témat.
PhDr. Iva Chaloupková,
vedoucí odboru vnějších vztahů ČAK
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz