Advokátní kancelář Taylor Wessing Česká republika připravila workshop k tématu soutěžní compliance na Compliance konferenci
Ve čtvrtek 6. 6. 2024 se pod názvem Compliance Odysea uskutečnila v Galerii Louvre na Praze 1 každoroční výroční konference České Compliance Asociace z. s. Jejím hlavním partnerem byla Advokátní kancelář Taylor Wessing Česká republika. Úspěšná akce opět ukázala, že úsilí o fungování organizací podle pravidel představuje dlouhou a často i klikatou cestu, která ovšem směřuje k cíli.
„Konference ukázala, že téma Compliance a výměna zkušeností s nastavováním Compliance systémů a realizací navazujících procesů jsou pro lidi pohybující se v compliance velmi důležité. Nejdůležitější však je, že otevřená atmosféra a aktivita účastníků potvrdily, že lidé pohybující se v oblasti Compliance berou své poslání vážně, a ne jako nutné plnění některých formálních požadavků. A z toho máme ve Výkonné radě ČCA největší radost,“ přiblížil své dojmy PhDr. Radim Bureš, člen výkonné rady ČCA.
Součástí celodenní konference, na které se sešlo 142 účastníků byly panelové diskuze, workshopy a v neposlední řadě i networking. Markéta Deimelová z advokátní kanceláře Taylor Wessing Česká republika vedla workshop na téma Compliance v hospodářské soutěži. Všechny přítomné postupně a přehledně seznámila s pravidly hospodářské soutěže, pravomocemi ÚOHS při místním šetření i metodikou ke compliance programům zmíněného úřadu, recentními rozhodnutími Evropské komise o zakázaných dohodách, bid riddingu i sankcích a pokutách. V rámci jejího vystoupení nechyběl ani rozbor konkrétních příkladů maření místního šetření.
“Účastníci konference vytvořili velmi přátelskou atmosféru a po svém vystoupení jsem obdržela řadu velmi pozitivních ohlasů, což mě velice těší,” uvedla Markéta Deimelová, partnerka Taylor Wessing Česká republika a vedoucí týmu soutěžního práva, práva EU, mezinárodního práva a compliance.
Z dopoledního programu lze zmínit i panel Mezinárodní sankce a rizika jejich obcházení. Ten se zabýval problémem, jenž je zejména kvůli pokračující válce na Ukrajině velmi významný a aktuální. Zároveň je i velmi složitý vzhledem k riziku dodávek sankcionovaného zboží do Ruska prostřednictvím třetích zemí. Jen od začátku aplikace sankcí narostl velmi prudce vývoz například do zemí Střední Asie. Účastníci hovořili i o hrozbě, kdy se vlastnictví firem sankcionovaných ruských občanů ztratí v nepřehledné vlastnické struktuře.
Dalším neméně zajímavým panelem byl Whistleblowing rok po té. Brzy uplyne rok od chvíle, kdy byl přijat zákon č. 171/2003 Sb. , o ochraně oznamovatelů, který přináší firmám i úřadům řadu povinností, zejména zřídit interní oznamovací kanál pro oznamování možného protiprávního jednání. V panelu se sešli zástupci Ministerstva spravedlnosti společně se zástupci vybraných advokátních kanceláří. Diskutovala se i citlivá otázka předávání informací získaných od oznamovatele do zahraničí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz