Až zákony nebudou komplikované aneb Právní život
Právním tématům se člověk nevyhne ani na akcích, kde by je úplně nečekal. Tak třeba minulý týden proběhla velká konference Český národní zájem. Vystoupil na ní i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a promluvil také o tom, že na ministerstvu právě píšou nový zákon o daních z příjmu. Jeho návrh má být předložen těsně před volbami, podle jeho slov v září letošního roku. A prý má jít o jednodušší a uživatelsky přátelský předpis, který bude podle Babišova vyjádření po jeho odchodu realizovat paní náměstkyně, patrně tedy Alena Schillerová.
Vzorem pro nový předpis je Estonsko. Tam podle vicepremiéra lidé soutěží, kdo vyplní daňové přiznání nejrychleji, rekordman to zvládl za dvě minuty a estonský premiér prý za čtyři. To zní hodně dobře, zvláště když to posloucháme právě v době, kdy musíme dát dohromady daně za rok 2016 a vyhradit si na ně čas v řádu minut nám dozajista nepostačí. Zákon o daních z příjmů přitom symbolizuje snad všechny nešvary české legislativy. Počet jeho novel má nakročeno k číslu 200, na jednotlivé paragrafy už nestačí abeceda, a tak v něm najdeme třeba ustanovení označená kombinací písmen. Netřeba snad ani dodávat, že jde o tak komplikovaný zákon, že přečíst si ho, neznamená nabýt nějakou znalost o tom, jak se v České republice platí daně. Spíše naopak.Právní souvislosti se ale minulý týden objevily třeba i na diskusi Artmach, věnované umění ve veřejném prostoru. Už dlouho totiž existuje plán, že by se prostřednictvím zákona stanovilo, že jedno procento z peněz na veřejné stavby má být věnováno právě na umění. Jak ale na akci upozornil Zdeněk Novák, státní tajemník ministerstva kultury, nevypadá to, že by se v dohledné době plán skutečně zrealizoval. A to kvůli komplikované zákonné úpravě zadávání veřejných zakázek. Jsme tak zpátky u nepřehlednosti a překombinovanosti legislativy.
Uvidíme, zda se s těmito nešvary podaří zatočit novým členům Legislativní rady vlády. Pokud tedy vláda schválí jejich jména, na svém posledním zasedání totiž bod odložila. Jak informovala Česká justice, do Legislativní rady vlády by měli od 1. března zamířit známí advokáti Michal Žižlavský, Jaroslav Svejkovský a Tomáš Nevečeřal, vedoucí odboru majetkového, stavebního řádu a investic Pardubického kraje Michal Votřel a také akademik a expert na právo životního prostředí Michal Sobotka.
A na závěr ještě tip. Na pražské právnické fakultě proběhne v příštích dnech několik zajímavých akcí. Například 28. února půjde o diskusi „Jakou chceme vytvářet fakultu?“ s podtitulem „Jaká je role přednášek ve studiu práva (v době internetu)?“. Závěry z této debaty budou jistě obecně použitelné.
Mgr. Jan Januš
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz