Britský profesor Roger Scruton na pražské právnické fakultě
eFocus
Minulý týden se konala na pražské právnické fakultě „vrcholná událost“ akademického roku. Na pozvání Spolku českých právníků Všehrd totiž dorazil přednášet jeho čestný člen, prof. Roger Scruton, britský politolog a filosof.
Tématem přednášky byla „Globální politika a národní stát“. Prvním okruhem profesora Scrutona byla „Naše situace v Evropě“. Současný stav označil za přelomový. Jednak z důvodu sociální situace, zejména poklesu náboženství a ztrátě jistot. K negativnímu rozpoložení Evropy podle něj přispívá také hospodářská situace a ztráta konkurenceschopnosti s Indií a Čínou nebo politická situace spolu s poklesem národní loajality. „Intelektuální elity bez jistot mohou žít, nebo si to alespoň myslí, ale běžný člověk je ke svému životu potřebuje. Ale kde si je má vybudovat, když tam, kde byly předešlé jistoty zbořeny, zůstala jen spoušť?“ řekl. Profesor Scruton poté nastínil nejdůležitější otázky, kterým bychom se z hlediska „národního státu“ měli zabývat. Co to znamená být našinec? Je péče o přírodu, životní prostředí a ochranu „domova“ možná bez konceptu národní identity? Je „vlast jako domov“ romantický názor? „Kvůli úpadku vlastenectví jsme ztratili i respekt a s ním i poslušnost, která je ctností osob, jimž je vládnuto,“ řekl a dodal, že je pro odpovědi na položené otázky důležitý pojem „oběť“. „Lidé v minulosti oběti dělali. Oběti jsou ale možné jen tehdy, pokud máme „veřejného ducha“ a ústavu,“ uzavřel téma.
Profesor Scruton se následně zaměřil na region střední Evropy. „Mladí lidé už ani neví, co se v jejich zemích stalo. Lidská důvěra je slabá všude a vzdálenost zvyšuje nedůvěru,“ řekl. Lidé podle něj totiž věří své rodině a přátelům, tuzemským politikům ale mnohem méně a politikům v EU už vůbec. „Proto jsou rozhodnutí EU brána s takovým despektem a nedůvěrou až do té míry, že by se dala považovat za šikanu.“ Roger Scruton také řekl, že prostředky, které mají vést ke spolupráci zemí, mohou být stejnými prostředky, které vedou k jejich využívání. Studentům práv zdůraznil, že ani nový způsob soudnictví, který Unie přinesla, nevzbuzuje v lidech mnoho sympatií. „Mezinárodní soudy, jejichž soudci osobně nenesou zodpovědnost za chybná rozhodnutí a nemusejí s nimi žít, rozhodují o osudech členských států,“ řekl s tím, že se v dnešní době silně rozmáhá tzv. „human rights industry. Závěrem přednášky se věnoval tématu politických elit a iluzi, kterou ve společnosti tvoří. „Nemůžete lidem vládnout bez mýtů. Tím, že jsme zbořili ty staré, se musíme rozhodnout, zda budeme pokračovat bez nich, nebo jestli si vytvoříme nové,“ uzavřel svůj výstup na pražské právnické fakultě.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz