Budou zítřky smutnější?
eFocus
Dnešek se příliš nezajímá, co bylo včera. V důsledku toho ke své škodě zapomíná, i co by zapomenout neměl. Vybavuji si přípravu jedné z větších novel obchodního zákoníku, která se stala skutkem pod č. 370/2000 Sb. Tehdy jsem byl členem novelizační komise činné z počátku pod předsednictvím Ivany Štenglové. Vzpomínám, jak si Ivana na jedné z porad povzdechla, že u nás fungují zákony jinak než srovnatelné úpravy v zahraničí.
Viditelným projevem snah kormidlovat soukromé právo jinam je novelizační návrh Ministerstva spravedlnosti putující Sněmovnou a pozměňovací návrhy na něj nabalované. Usilují měnit občanský zákoník návratem k některým „osvědčeným“ vzorům sovětizované legislativy z padesátého roku: od oslabení práv rodičů vůči dětem po obnovení zákonného předkupního práva spoluvlastníků. Nejde ani tak o to, k jakým vzorům se tyhle „mladé pušky“ obracejí. Podstatný je účel. Přijde někomu normální, že patnáctiletý není právně s to najmout si hotelový pokoj na jednu noc, ale pronajmout svou pracovní sílu i na několik let by mohl? Pozorujeme rostoucí snahu omezovat svobodu, komandovat, obtěžovat a poutat jiné. Svěřenský fond představuje institut užitečný ke strukturaci majetkové správy. Proto byl do zákoníku zapracován, ostatně z podnětu, jejž s naléhavou vemlouvavostí svého času formulovala matka současného ministra spravedlnosti. Krátce po přijetí občanského zákoníku se proti svěřenským fondům zvedla populistická kampaň s „argumenty“, jimiž lze zpochybňovat smlouvu, zmocnění, prostě jakýkoli civilistický institut. Na tuto vlnu naskočilo i Ministerstvo spravedlnosti, a seč může, snaží se zbavit svěřenské fondy použitelnosti.
Okrajování svobody není spojeno jen s rozrušováním soukromého práva. Pod hesly záštity před ohrožením, boje s korupcí a nepoctivostí vytváří náš stát stále snaživěji své sítě, vydávaje je za ochranné, a rozšiřuje podmínky pro veřejné slídičství. Zapomíná se, že preventivní dozor je příznačný pro policejní stát. Před tím už přede mnou varovali mezi jinými Karel Šimka nebo Bohumil Havel. Dojde-li k tomu, že se jednou budeme plazit pod dusivým příkrovem „ochranných“ sítí, snad si někteří řeknou, že nás hodný stát vodí na provaze, aby se nám nic nestalo. Jenže na druhém konci provazu nebude abstraktní stát, ale konkrétní a už vůbec ne „hodní“ mocipáni.
Prof. Dr. JUDr. Karel Eliáš,
vysokoškolský pedagog,
Of Counsel,
PRK Partners s.r.o. advokátní kancelář
Názor byl publikován v rámci vydání EPRAVO.CZ Digital - červenec, srpen 2016.
Nové číslo
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz