Čas jsou peníze. Nebo ne?
Komerční sdělení
Zkuste si představit restauraci, kde si dáte kompletní výborné menu, ale při odchodu zaplatíte jen za polévku. Zní to bláznivě? Možná ano, ale faktem je, že advokátní kanceláře 10 - 50 % své práce nikdy žádnému klientovi nenaúčtují. O tyto peníze zkrátka přijdou.
Jak se to může stát? Velmi často si totiž právníci svůj odpracovaný čas pro klienta zapisují až s určitým odstupem, a čím déle to je, tím více svou skutečnou práci podhodnotí, protože zapamatovat si to přesně není jednoduše v lidských silách. Představte si, že by si číšník z úvodního příkladu zapsal až na konci směny, co jste si vlastně dali. Měli jste dezert nebo ne? A jaký? Kolik skleniček vína?
Hodiny práce, o které jste přišli
Objemy nenaúčtovaných hodin jsou až překvapivě vysoké a činí velkou část potenciálních příjmů. Ze zahraničních průzkumů vyplynulo následující:
K podhodnocení dochází jednoduše. Schválně si zkuste tipnout, kolik minut trval váš poslední hovor, a pak to porovnejte se záznamem v telefonu. Vidíte ten rozdíl?
K zapsání a vyhodnocení odpracovaných hodin často vede až strach z kontroly nadřízeného nebo nutnost práci vyúčtovat klientovi. „Ouvej,“ slyšíte, „musím už vyfakturovat toho Nováka. Jak dlouho jsem dával do kupy spis? A co ty analýzy na začátku? Ach jo, zkusím projet e-maily a tipnout to podle toho.“ Zpětná rekonstrukce odpracovaných hodin pak zabere spoustu času, který ale není komu naúčtovat - o peníze tedy připravíte buď sebe, nebo svého klienta.
Výhody pro vás i klienta
Kontinuální zapisování času je výhodné nejen pro vás, ale je i ke klientovi maximálně férové – je to zcela přesné, nejde o žádné cucání z prstu po několika dnech. Každá minuta je přesně definována a je zcela jasné, za co si vás klient platí. I firmy, které nepracují za hodinovou sazbu, by si vyúčtování hodin měly provádět, aby zjistili, kolik vydělají v přepočtu na hodinu.
Jak na to
Tak dobře, ale jak na to? Většinou je těžké se vždy na chvilku zastavit a neustále si čas své práce poznamenávat. Ani se není co divit, když si občas připadáte jako Ferda Mravenec, práce všeho druhu. Potom přesné zapisování až obtěžuje a je docela logické, že se do něj nikomu moc nechce.
Ano, existuje spousta psychologických rad, jak s tím zatočit. Máte si například zapsat svou činnost každých 15 minut, založit si nástěnku nebo poznámku na počítači či mobilu, lepit si všude papírky s připomínkou... Máte vytrvat, nevzdávat to při prvním neúspěchu, začínat znovu a znovu, udržovat si pevnou vůli... Tyto poučky nejspíš znáte nazpaměť a už vám asi trochu lezou krkem.
Nové technologie
Co však dokáže pomoci vcelku snadno a nezávisle na vašem rozpoložení, jsou nové technologie – počítačové programy či aplikace pro mobilní telefony. Je nám však jasné, že je to něco, z čeho bude část lidí sice nadšená („jsem zvědavý, jak to funguje, chci to vyzkoušet!“), ale další část také poněkud znechucená („zase něco technického, čemu budu muset rozumět a co se musím naučit ovládat... raději bych se obešel bez toho...“).
Průzkum společnosti Thomson Reuters, který proběhl v srpnu 2013 v Austrálii mezi 80 středně velkými právními firmami, ukázal následující:
Proč na nové technologie tedy všichni rovnou nepřejdou? Podle průzkumu je to především větší důvěra v tradiční metody (43%) a „technofobie“ (31%). Nové technologie jsou tedy něco, do čeho se hodně lidem prostě nechce. Přitom jde jen o to překonat počáteční nechuť k něčemu zcela neznámému a pustit se do toho.
SingleCase je tu pro vás
Online nástroj SingleCase představuje komplexní řešení pro advokátní kanceláře. Pomůže i se zapsáním odpracovaného času – myslí na něj za vás. Aplikace neustále vyhodnocuje vaši činnost v systému a vždy, když je to potřeba, vám nabídne uložení výkazu odvedené práce. Takové nápovědě je opravdu těžké odolat.
SingleCase si můžete vyzkoušet zcela zdarma a bez jakýchkoliv závazků po dobu 30 dní. Sami uvidíte, jestli vám vyhovuje. Pokud budete potřebovat provést jednotlivými funkcemi, zavolejte nám, rádi vám všechno ukážeme.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz