Cena soudních pří už není komplikace
Financování soudních sporů je služba, kterou investiční skupina Natland nabízí již několik let. Poskytuje finanční zdroje, aby umožnila zahájení či pokračování soudní pře, využít ji mohou žalující i žalovaní. „Strana sporu díky externímu financování zvyšuje svou šanci na úspěch, například si může dovolit kvalitnější a nákladnější právní zastupování. Investor zase prostřednictvím svých zkušeností a díky široké škále odborných kontaktů pomůže optimalizovat strategii právního případu,“ říká Maroš Dragúň, projektový manažer investiční skupiny Natland.
Je v České republice těžké domoci se práva?
Česko určitě patří k lepší půlce světa, co se týká třeba nezávislosti soudů. To však spíše vypovídá o tragické situaci ve zbytku světa než o českém nadstandardu. Například Slovensko, kde je investiční skupina Natland také přítomna, je na tom podle dat Světové banky či Evropské komise mnohem hůř. Problémem je ale pak taky rychlost a přístup firem a lidí k spravedlnosti.
Stěžování si na pomalé soudy je poměrně běžná věc, ne?
Není to jenom o pomalosti. Evropský soud pro lidská práva potvrdil letité právní principy, když judikoval, že zpožděná spravedlnost je odepřenou spravedlností. Je pravda, že Česko je na tom hůř než většina světa, vyplývá to i z dat každoročního celosvětového srovnání „Doing Business“ Světové banky, přičemž dobu, než si průměrná firma prostřednictvím soudů vymůže plnění kontraktu, používá Světová banka jako významný činitel při tvorbě indexu „Vymahatelnosti smluv“. Ze 190 hodnocených zemí je Česko až na 103. místě, tedy za polovinou. Pozice je sice těsně lepší než v případě Rovníkové Guinei či Eritrei, ale zaostává třeba za Íránem, Pobřežím slonoviny i Bosnou a Hercegovinou. Když u těchto zemí zůstaneme, tak průměrná doba do vymoženého plnění kontraktů je kratší, všechny to zvládnou v průměru za méně než 600 dní, v Česku je potřeba 678 dní. Skoro dva roky. Na Novém Zélandu to je 216 dní.
Takže tu zmiňovanou odepřenou spravedlnost bychom měli dnes v Česku hledat kde?
Dříve se do vymáhání svého práva soudní cestou spousta lidí a organizací vůbec nepouštěla, a to zejména kvůli finanční a časové náročnosti. V současné době však existuje řešení, kterému se říká litigační financování. Je to jedna z oblastí, ve které je Natland stále více a více aktivní.
Litigační financování skupina Natland nabízí už několik let. Jak to probíhá? Vy jako investor půjčíte peníze a pak po vymožení práva vám strana sporu peníze vrátí?
To by šlo jenom o jednoduchou finanční službu a partner by dál nesl riziko případného neúspěchu u soudu, stále by vypůjčenou částku dlužil. Naše litigační financování je však pro stranu sporu výhodné i z pohledu rizika. My za partnera financujeme jeho právní výlohy a pokud mu, například kvůli zpoždění v jeho podnikání, roste i jiný typ nákladů, jsme schopni financovat i v širším kontextu. Teprve až u soudu uspěje, tedy pokud uspěje, zaplatí z vysouzeného plnění. My tak na sebe bereme riziko soudního neúspěchu a partner je tak vlastně před ním částečně ochráněn.
To je poměrně rizikové, ale vypadá to spíš jako služba pojišťovny.
Ne tak docela. Pojišťovny mají to riziko, že vlastní výsledek pojišťované události nemohou ovlivnit. My coby financující partner můžeme ovlivnit i pravděpodobnost úspěchu. Máme zkušenosti v oboru, schopný právní tým, přístup ke specializovanějším právníkům a v neposlední řadě jsme rádi v našich obchodních aktivitách úspěšní, máme tedy potřebnou kompetenci i motivaci.
Jestli to je tak jednoduché, proč už to nedělá každý?
Jednoduše to jenom vypadá. Samozřejmě takovou službu nelze nabízet paušálně každému, kdo se chce pustit do nějakého sporu. Vlastnímu litigačnímu financování předchází pečlivá právní a ekonomická analýza, kde se posuzuje meritum věci. I pak ale musíme jako investiční skupina počítat s nějakým rizikem, to je ostatně v popisu práce každého investora.
Takže litigační financování může přispívat ke zlepšení vymahatelnosti práva v České republice?
Z našeho pohledu je fajn, že tento zlepšený přístup ke spravedlnosti může fungovat na čistě tržním principu ku prospěchu zúčastněných. Tratí vlastně jen protistrana, protože proti litigačně financované straně sporu se dostává do náročnější pozice. Navíc se ve strategii vedení litigace, kterou Natland aktivně pomáhá utvářet, již počítá s možnými komplikacemi. Takže ano, litigační financování v konečném důsledku může přispět i ke zkrácení průměrné doby vymáhání práva nebo taky k vyšší míře mimosoudních narovnání.
Spravedlnost ovšem není vždy na straně žalujícího.
Ano, ačkoli je litigační financování častěji právě na straně žalujícího. Vidíme spoustu případů, kde se naopak žalující snaží třeba nekonečnou sérií podávaných žalob „usoudit k smrti“ žalovaného. Službu litigačního financování poskytujeme subjektům bez preference strany, na které stojí.
Je litigační financování vhodné i pro firmy v potížích?
Jistě, litigační financování může pomoci v případě, že společnosti hrozí třeba insolvence. Je pak samozřejmě výhodou, že jej poskytujeme jako ti, kdo mají zkušenosti s krizovým řízením firmy, zlepšením jejího chodu a následně i zvýšení hodnoty. Vždy ale platí stejná věc jako obecně u firem v potížích a u litigačního financování je to snad ještě důležitější: zájemce o spolupráci nás musí oslovit včas. To pak umožňuje mnohem širší spektrum možností, jak můžeme situaci efektivně řešit a pomoci.
Je vlastně podobná služba v tuzemsku obvyklá?
Svět se litigačnímu financování učil postupně už od druhé půlky 20. století, průlomem byla Austrálie v 90. letech. V Natlandu máme oči otevřené, rádi se inspirujeme tím, co funguje a kombinujeme to s našimi vlastními inovativními přístupy. Komunikujeme o službě litigačního financováni s menšími i většími advokátními kancelářemi v regionu a aktivně se snažíme podílet na tom, aby litigační financování bylo v Česku i širším regionu stále běžnější.
CV Maroš Dragúň
Absolvent Právnické faktulty UK v Praze dříve pracoval pro významné advokátní kanceláře v Praze i Bratislavě, kde se podílel na poskytování právních služeb pro lokální i zahraniční korporace. V investiční skupině Natland se věnoval transakčnímu managementu, v lednu roku 2020 převzal projektové řízení slovenských aktivit skupiny Natland. V současné době se v rámci aktivit Natlandu věnuje především projektům, které řeší problematiku litigačního financování.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz