Český aukční rekord
Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery opět potvrdila, že je lídrem českého trhu s uměním. Za 78,5 milionů korun vč. aukční přirážky se v pražském Mánesu vydražil obraz Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha – Pohled z křížovnického kláštera. Jedná se tak o nový český aukční rekord. Již jedenáct let, a to od roku 2009, tak Adolf Loos Apartment and Gallery drží nepřetržitě aukční rekordy nejdráže prodaných obrazů v České republice.
Vrcholem aukční sezóny byla nedělní aukce renomované aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery Praha, ve které byla nabídnuta vynikající díla z různých českých i zahraničních sbírek. Nejvýznamnější položkou aukce byl mistrovský obraz Oskara Kokoschky s názvem Praha – Pohled z křížovnického kláštera. Toto impozantní plátno malíř namaloval po svém příchodu do Prahy v pozdním létě 1934 a představuje absolutní vrchol jeho pražských vedut. V říjnu 1934 byl obraz vystaven v Mánesu. Obraz se tak přesně po 75 letech vrátil zpět do slavné výstavní síně, tentokrát však na první aukční prodej. Olej Praha – Pohled z křížovnického kláštera byl mnohokrát publikován a vystavován. Kokoschkův olej patří spolu s obrazy Praha – Karlův most (1934, sbírka Národní galerie v Praze) a Praha – Hradčany a Petřín (1936, sbírka The Phillips Collection, Washington D. C.) k jeho třem nejdůležitějším pražským vedutám. Obraz se v aukci vydražil za 78.487.500 Kč vč. aukční přirážky. Jedná se tak o nový český aukční rekord.
Oskar Kokoschka, Praha – Pohled z křížovnického kláštera, 1935, olej na plátně, vtdraženo: 78.487.500 Kč, nejdražší umělecké dílo všech dob vydražené na aukci v ČR, nový aukční rekord v ČR
Účast na nedělní aukci byla obrovská. V aukci se utkalo mnoho dražitelů, ať již osobně v sále, po telefonu nebo skrz písemný limit. Mnoho vydražených děl poputuje za svými novými majiteli i přes hranice České republiky.
Mezi nejcennější díla aukce patřil i obraz Krajina (Champs / Pole) z roku 1965 od Josefa Šímy. Významný poválečný olej se vydražil za 3.751.000 Kč vč. aukční přirážky. Obraz pocházel z významné moravské sbírky. Mezi další nejvýznamnější umělecká díla patřil zcela bezpochyby výjimečný obraz Jindřicha Pruchy s názvem Podobizna ženy v klobouku (portrét přítelkyně Marie Dočekalové) z roku 1912. Obraz pochází ze sbírky stavitele Aloise Trojana a zobrazuje jednu z Pruchových osudových žen Marii Dočekalovou. Dílo bylo vydraženo za 1.512.500 Kč vč. aukční přirážky.
Josef Šíma, Krajina (Champs/Pole), 1965, olej na plátně, 50 x 73 cm, vydraženo: 3.751.000 Kč
Jindřich Prucha, Podobizna ženy v klobouku (Portrét přítelkyně Marie Dočekalové), 1912, olej na lepence, 68,5 x 52,5 cm, vydraženo: 1.512.500 Kč
Jeden z dalších úspěchů představovala bronzová plastika Afrodité s jablkem od Olbrama Zoubka. Cena se v aukci vyšplhala na 1.452.000 Kč vč. aukční přirážky. Bronzová busta v nadživotní velikosti s názvem O Marii, kterou Olbram Zoubek vytvořil v roce 1997, se vydražila za skoro jeden milion korun českých, přesně za 992.200 Kč vč. aukční přirážky. Celkem 1.185.800 Kč vč. aukční přirážky zaplatí dražitel za mluvící sochu Talkmana od Krištofa Kintery, jednoho z nejvýraznějších umělců české výtvarné scény.
Olbram Zoubek, Afrodité s jablkem, 1996, bronz, výška 212 cm, vydraženo: 1.452.000 Kč
Krištof Kintera, Mluvič/Talkman, 1999, mluvící socha, 99 x 34 x 21 cm, vydraženo: 1.185.800 Kč
Všechna umělecká díla byla prověřena nejvýznamnějšími českými experty a zahraničními odborníky. Aukční síň poskytuje jako jediná v České republice doživotní záruku pravosti nabízených uměleckých děl.
PŘIPRAVUJEME: 28.11. - 17.12.2019
Jakub Schikaneder: mistr nálad a městské poezie
Jakub Schikaneder, Staropražské nokturno, 1900–1910, olej na plátně, 116,5 x 92 cm
Dne 28. listopadu zahájíme v malé galerii Adolf Loos Apartment and Gallery v Mánesu výstavu s názvem „Jakub Schikaneder: mistr nálad a melancholické poezie“. Tato částečně prodejní výstava představí jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 19. století a jeho unikátní oleje ze soukromých sbírek.
Komentovanými prohlídkami Vás provede historik umění prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc.
Srdečně zveme všechny milovníky umění.
Syn celního úředníka, malíř půvabných šerosvitů, patří k nejoblíbenějším postavám českého uměleckého světa. Jakub Schikaneder vstoupil do uměleckého světa v poslední čtvrtině 19. století. Jako velmi mladý malíř začal studovat na pražské Akademii. Mezi jeho spolužáky patřili ti nejnadanější z českých malířů tehdejší doby, jako byl Mikoláš Aleš nebo František Ženíšek. V mladém Schikanederovi se skloubilo nadání herecké i hudební, avšak vybral si cestu výtvarnou. Z počátku tvorby se malíř obracel k těžkému životnímu údělu žen z nejnižších společenských vrstev, zachycoval je při práci i v tichých úvahách nad jejich životním osudem. V první polovině 80. let žil v Praze ale i v Mnichově. Později cestoval do Nizozemska, Švýcarska, Itálie, Francie a Německa. V roce 1890 navštívil světovou výstavu v Paříži. V těchto letech jsou v jeho tvorbě znát znaky světelného symbolismu. Atmosféra obrazů Jakuba Schikanedera, malíře tajemných zákoutí a mlžných pohledů na Prahu, dokáže člověka pohltit, a tak jeho odkaz tomuto městu zůstává stále živý.
* Přijímáme díla Jakuba Schikanedera na výstavu / k prodeji – více informací na: loos@aloos.cz
Adolf Loos Apartment and Gallery
U Starého hřbitova 40/6
110 00 Praha 1
email: loos@aloos.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz