Českým živnostníkům chybí právní podpora. D.A.S. přináší dostupné řešení

Na konci roku 2024 v České republice podnikalo 681 351 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) s hlavní činností – nejvíce od roku 2009. Přesto většina z nich nemá zajištěnou právní ochranu a při sporech se zákazníky, dodavateli nebo úřady musí řešit situaci sami, nebo si najít právníka.
Podle průzkumu Instant Research agentury Ipsos a společnosti D.A.S. z března 2025 se 64 % OSVČ setkalo s právní situací alespoň jednou ročně a nebyli si jisti, jak ji správně řešit. Přičemž 23 % z nich řeší takovou situaci i několikrát za rok.
Rostoucí poptávka po právní ochraně mezi OSVČ
Téměř třetina z podnikatelů se dle průzkumu dostala za poslední dva roky do právního sporu s obchodními partnery nebo dodavateli. „Z našich zkušeností se podnikatelé nejčastěji potýkají s neuhrazenými fakturami, reklamacemi provedených služeb či složitými smluvními podmínkami, které mohou vést k finančním ztrátám,” doplňuje výsledky Barbora Zikmundová, vedoucí oddělení rozvoje produktů a procesů D.A.S. právní ochrana.
Každý pátý podnikatel se dle průzkumu v posledních dvou letech setkal s dopravní nehodou při pracovní cestě. V těchto případech mohou vznikat jak spory o odpovědnost za zaviněnou nehodu, tak i situace, kdy je nutné vymáhat náhradu škody po jiném účastníkovi dopravní nehody. S odpovědností za škodu na firemním vozidle nebo obchodním majetku se muselo vypořádat 15 % respondentů. Neoprávněná exekuce nebo komplikace s pojišťovnami se dotkly 12 % OSVČ.
Reklamace provedených služeb, zejména ve stavebnictví a technických oborech, řešilo 18 % živnostníků. Typickým příkladem je situace, kdy klient uplatňuje reklamaci na stavební práce, například střechu nebo elektroinstalaci, a požaduje opravu či finanční kompenzaci. Takové spory bývají smluvního charakteru a jejich řešení vyžaduje odborné právní zastoupení.
Podrobnější rozpis právních problémů, se kterými se respondenti průzkumu nejčastěji setkali za poslední dva roky, je v následujícím grafu.
Během prvních dvou let podnikání nejvíce respondentů spolupracovalo s účetním, což uvedlo 171 podnikatelů, tedy přibližně 54 % dotázaných. Právní služby využilo 76 respondentů (24 %) a obchodního specialistu si najalo 21 podnikatelů (7 %). Spolupráce s marketingovým specialistou byla o něco méně častá, tuto možnost zvolilo 18 respondentů (6 %), zatímco asistenta si najalo 24 podnikatelů (8 %). 97 respondentů, tedy 31 % z celkového počtu, uvedlo, že během prvních dvou let podnikání nespolupracovali s žádným specialistou. Celkový součet odpovědí převyšuje počet respondentů, jelikož mnozí podnikatelé využili služeb více odborníků současně.
Právní ochrana dostupná pro každého podnikatele
Ač se s právními komplikacemi během podnikání setká většina OSVČ, nebývají na ně dostatečně připraveni. Vedle často nákladné pomoci advokátních kanceláří nabízí D.A.S. levnější řešení pojištění právní ochrany. Barbora Zikmundová vysvětluje, co společnost vedlo k tvorbě nového balíčku pojištění: „Téměř třetina našich klientů, kteří využívají pojištění právní ochrany při podnikání, jsou OSVČ bez zaměstnanců. Z toho důvodu nám dávalo smysl přijít na trh s právní ochranou s novým produktem Právní ochrany živnostníka, který bude přesněji odpovídat jejich specifickým potřebám a požadavkům a umožní jim předejít zbytečným komplikacím při řešení právních problémů. Právní ochranu nabídneme ve třech variantách s krytím právních nákladů až do výše 500 000 Kč na jednu pojistnou událost, lišících se rozsahem pojištění a výší pojistného.“
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz