Čím bude zajímavý letošní ročník Karlovarských právnických dnů?
eFocus
Nejdříve doporučuji všem kliknout si na www.kjt.cz, kde je podrobný program. Ale abych pár věcí vybral:
Jako velké a zajímavé téma jsou tu veřejné zakázky. Jednak z trestněprávního pohledu, jednak z takového toho sankčního pohledu, dále se budeme věnovat používání šikanózních praktik účastníky zakázek či protahování řízení ve výběrových procesech, tam vidíme jak špatně se zde cokoli soutěží. Leckdy soutěž trvá tak dlouho, že už pozbude smyslu tu zakázku vůbec zadávat. Věnovat se budeme i horkému tématu soutěží a soutěžení advokátů o veřejné zakázky na právní poradenství, a Česká advokátní komora – pan dr. Mokrý - k tomu bude mít velmi zajímavý příspěvek. To je určitě něco, co spoustu advokátů trápí, v neposlední řadě i spoustu těch, kteří se zakázek pro veřejný sektor vůbec neúčastní, ale výsledky dopadají i na ně.
Druhé téma, které bych vybral, jsou insolvence – vystupovat budou např. dr. Žižlavský a dr. Krčmář – to věřím, že bude zajímavé.
Třetím tématem na které upozorním je korporátní právo obecně – tam jsou témata z Rakouska, Německa, Slovenska i Česka, které se obecně týkají obchodních společností, nároků mezi společníky obchodních společností ad.
Když se podíváte zpátky na ty uplynulé ročníky …22 ročníků proběhlo v průběhu 25 let určitě vaší akcí prošli tisíce významných…Kam chcete směřovat Karlovarské právnické dny do budoucna?
To je určitě otázka i pro viceprezidenta dr. Zoufalého, ale stručně - v tom nemáme asi nějakou úplně novou vyhraněnou představu, která se úplně odlišuje od toho, jak se to dělalo doposud. Řekl bych, že KPD spíš charakterizuje pozvolný vývoj a velmi pomalá modernizace. Už jsme přešli při vydávání Sborníku konference od psaní na stroji a kopírování z roku 1991 k tištění a pak dokonce ke knižní verzi, tak jsme se ještě nedostali k elektronické verzi sborníku, a ani tam ale nemíříme, současná podoba jeho vydávání je vyhovující.
Z pohledu tematického, ten model, který v podstatě funguje posledních 10 možná i 15 let (to jest že konference není monotematická, ale má zhruba 5-8 témat, ke kterým jsou 2-3 příspěvky z různých pohledů) z pohledu účastníků i organizátorů funguje dobře. Protože spektrum právníků, kteří se KPD účastní, jezdí tam (a řada z nich už hodně dlouho), je také hodně široké. A i v době, kdy se psal nebo nakonec se vydal nový občanský zákoník, tak jsme neměli monotematickou konferenci jen na NOZ, byť si to o to malinko říkalo. V tomto je spíš setrvalý trend.
Určitě si dovedu představit mít jako konferenční jazyk rovněž angličtinu, ale uvidíme, kam se posuneme. To by mohlo přinést impulsy z pohledu zahraničních referentů mimo německy mluvící prostor, i ve vztahu k evropskému právu. Určitě z pohledu elektronických médií bude krokem vpřed rozšíření soutěže právnických časopisů (Prestižní ceny KPD) i na elektronická média.
Prozraďte nám, jak vlastně vzniká program, je výsledkem práce úzkého kruhu vedení vašeho spolku nebo zohledňujete i požadavky účastníků předchozích ročníků?
Z pohledu tvorby programu tam naprosto klíčovou úlohu hraje Dr. Zoufalý, viceprezident spolku, který tomu dává základní ráz a pak máme programovou radu, tedy sbor, který se k programu vyjadřuje a dává mu finální podobu, což probíhá někdy koncem prosince, začátkem ledna pro následující ročník.
Požadavky účastníků předchozích ročníků vždy zohledňujeme, jen nepřicházejí v masovém měřítku. Pro účastníky to je jistě více o kvalitě přednášejících než pouze o tématice. Téma nemůže být nekvalitní ani nezajímavé, ale KPD není „vzdělávací“ konference, ani „nalejvárna“. Je to více o tom, kdo přednáší a koho tam chceme vidět a slyšet. Kvalitní přednášející si často téma posune do té správné roviny sám, a my zadáme jen širší téma.
Co na závěr ?
S postupem let se KPD staly v tom dobrém slova smyslu tradicí, která účastníkům chybí - to jsme si 2x vyzkoušeli, že jsme vždy jeden rok vynechali. A dále, že opravdu i ten sborník se vyvinul do stavu, kdy se v něm opravdu publikují články, které jsou minimálně z části zásadního charakteru a dost často na ně najdete odkazy i v komentářové literatuře.
Určitě KPD napomáhají tříbení řady otázek v judikatuře a výměně názorů v judikatuře mezi českou a slovenskou soudní scénou a to si myslím, že je velmi dobře. Soudci mohou, to co tam slyší, nějakým způsobem reflektovat a k tomu také opravdu dochází. Příkladem může být otázka dražeb nebo otázka insolvenčního zákona.
XXIII. Karlovarské právnické dny - www.kjt.cz, 3. 6. 2015 - 4. 6. 2015
Kamil Blažek