Cyklus přednášek z anglického smluvního práva Prof. Hugh Beale, univerzita Warwick
V rámci Fóra Centra právní komparatistiky Vás srdečně zveme na přednášku s diskusí
Datum a místo konání:
25.-27. 10. 2023, v místnosti č. 117 budovy PF UK, od 16.00h
předpokládané ukončení Fóra včetně diskuse v 17.15 hod.
Anotace
25.10. Dobrá víra v anglickém právu
Anglické právo nemá obecně platnou koncepci dobré víry. To platí i o zneužití práva. Charakteristickým rysem smluvního práva je odmítavý postoj k obecným doktrínám tohoto typu. Namísto toho soudy vytváří právo používáním takříkajíc „salámové metody, kterou demonstrují problémy nepoctivosti“. Přednáška tak zkoumá, jaké rozdíly to způsobuje z hlediska fungování jednotlivých právních institutů a prokáže, že ačkoliv anglické smluvní právo často dosahuje podobných výsledků jako kontinentální právní systémy aplikující požadavky dobré víry, usměrňuje chování stran méně často a méně intenzivně. Avšak nedávná rozhodnutí prokázala, že požadavek jednání v dobré víře předpokládá „relational contract“. Je otázkou, zda tento přístup bude akceptován britským Nejvyšším soudem
26.10. Podstatná změna okolností ve smluvním právu (imprévision) a poruchy způsobené opatřeními proti Covidu-19
Doktrína podstatné změny okolností neboli „imprévision“ zavedená napoleonskou tradicí je zřejmě pevně zakotvena ve většině kontinentálních právních systémech. Tento přístup je však režimu „common law“ v podstatě neznámý, i když se často traduje, že common law má pro tento pojem funkční ekvivalent spočívající ve „frustration of purpose“ (zmaření účelu). Přednáška ukáže, že existují závažné rozdíly mezi pojetími common law a kontinentálním právem a že existují i zajímavé rozdílnosti mezi obsahem a používáním těchto pojmů dokonce v jednotlivých jurisdikcích v rámci kontinentálního práva. V tomto rámci se zaměří na zkoumání problémů vznikajících v souvislosti s aplikací opatření proti pandemii v různých státech a problematikou jejich následků.
27.10. Prostředky právní ochrany při porušení smlouvy v anglickém právu
Anglické právo zřídka poskytuje naturální nápravu, tj. opravu, výměnu či nové plnění, ale naproti tomu používá institut náhrady škody jako primárního prostředku právní nápravy, a to často paralelně s ukončením smlouvy. Tento přístup reflektuje merkantelistickou povahu anglického smluvního práva. Přednáška analyzuje otázku, zda uvolnění či opuštění tohoto pravidla a jeho nahrazení smluvní pokutou, ve smyslu rozhodnutí Cavendish Square v Magdessi v roce 2015 skutečně znamenalo změnu anglické koncepce.
V angličtině
Možné připojení přes Zoom >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz