Dárky pro právníky aneb Právní život
Sice nemám tento názor opřen o žádné relevantní průzkumy, ale předpokládám, že ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, nemá řada z vás ještě dořešeny všechny vánoční dárky. Opět jen odhaduji, ale troufám si tvrdit, že ti, co čtou Epravo.cz, obdarovávají ty, kterým by mohla udělat radost nějaká ta kniha. A že také celkem často dávají dárky právníkům. Někdy možná kupují i dárky přímo pro sebe. Jelikož je v právních vodách v posledních dnech přece jen trochu klidněji, zaměřme se na pár knižních tipů, které mohou ještě zachránit vaše Vánoce.
Jistě, můžete koupit i komentáře - a znám několik lidí, kteří k Vánocům komentář skutečně dostali a dokonce měli i radost – ale jako vánoční dárek to chce většinou přece jen něco rafinovanějšího. Nemuselo by zklamat třeba spojení práva a historie.Velmi reprezentativní je kniha Michala Tomáška Právní systémy Dálného východu I, která je skvěle vyvedena a bohatě ilustrovaná. Vydalo ji Karolinum. Vhod může přijít také upravené a rozšířené vydání knihy Právnický stav a právnické profese v minulosti, jejíž autorský kolektiv vedli Vladimír Kindl a Michal Skřejpek a která vznikla rovněž péčí editorky Petry Skřejpkové. Publikace vyšla ve Wolters Kluwer ČR a na rozdíl od prvního vydání obsahuje množství ilustrací. Autoři vás provedou životem právníků od dob antického Říma až k československému exilu. Kniha se věnuje českým souvislostem, ale podíváme s díky ní rovněž třeba do Německa, Francie, Anglie či USA a dozvíme se také něco o církevních právnících. Pokud ale potřebujete něco z novějších dějin, sežeňte si třeba monografii Jaromíra Tauchena Práce a její právní regulace v Protektorátu Čechy a Morava (1939-1945), vydanou rovněž Wolters Kluwer ČR.
Chcete-li dokonce investovat více peněz, podívejte se na Encyklopedii českých právních dějin, kterou editují Karel Schelle a již zmíněný Jaromír Tauchen. K dispozici jsou nyní první čtyři svazky vydané Nakladatelstvím a vydavatelstvím Aleš Čeněk a KEY Publishing. Jde o jedinečný počin, zajímavý už tím, že na něm pracují i historici neprávní, například Milan Hlavačka či František Stellner.
Pokud ale sháníte něco aktuálnějšího, sáhněte třeba po produkci nakladatelství Auditorium. Určitou kontroverzi nabízí počin Jana Laty z Nejvyššího státního zastupitelství Státní zastupitelství ve světle proměn, zajímavá je ale rovněž publikace Výjimečné stavy a lidská práva editorů Veroniky Bílkové, Jana Kysely a Pavla Šturmy. Do podobného ranku patří také kniha editovaná Lenkou Pítrovou a vydané v nakladatelství Leges Aktuální právní aspekty migrace, o níž už byla na těchto místech nedávno zmínka.
Tak pěkné Vánoce a těm obdarovaným příjemné čtení.
Jan Januš
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz