David Uhlíř: Lákalo by mě prosazení advokátního cloudu
eFocus
„Kdybych byl zapálený přívrženec trestu smrti, tak to zůstalo utajeno,“ tvrdí v rozhovoru pro EPRAVO.CZ Digital ústavní soudce David Uhlíř. Názory budoucích ochránců ústavnosti podle něj nikoho moc nezajímají. Spíše se řeší proces jejich volby. Kdo by podle něj měl v budoucnu vést Českou advokátní komoru? A oblíbil si postupem času nový občanský zákoník?
Vážený pane doktore, už jste ukončil poskytování právních služeb, anebo Vám to “nedá” a ještě se posledním klientům věnujete?
„Česká advokátní komora mi pozastavila výkon advokacie k 10.12.2014, a správně mi taky nechala zablokovat datovou schránku. Takže už jenom předávám agendu kolegům z kanceláře a píšu jim v některých věcech pokyny, jak dál postupovat. Takže vlastně vinklařím.“
Výběr studia práv i Váš vstup do advokacie jste v rozhovoru pro EPRAVO.CZ před více než rokem označil za “šťastnou shodu okolností”. Dal by se těmito slovy popsat i Váš přesun na Ústavní soud?
„Skoro všechno v našem životě závisí na shodě okolností, a jestli je to shoda šťastná nebo nešťastná, to je taky věc náhody. Můžeme někam směřovat, ale jestli tam dojdeme, to záleží na pánubohu.“
Tempo a pracovní nasazení ve vysoké advokacii je zřejmě rychlejší než tempo na Ústavním soudu, kde je třeba rozhodnutí podrobit důkladné diskusi a analýze. Bude Vám vlastně “nový styl práce” vyhovovat? Přeci jen jste doposud zvládal paralelně více aktivit.
„Vzhledem k tomu, že mě na Ústavním soudě čeká přidělení 170 nových věcí během prvního měsíce, tak v pomalejší tempo práce nedoufám. Ale máte pravdu, že budu víc sedět na místě a míň běhat. Budu si to muset něčím vykompenzovat.“
Jaká byla Vaše první reakce, když Vás předseda České advokátní komory požádal, zda byste nechtěl být nominantem na post ústavního soudce?
„Šťastný údiv.“
Je něco, co Vás na celém procesu od nominace po zvolení překvapilo, zaskočilo?
„Velmi milé a otevřené jednání některých senátorek a senátorů, věcné jednání ve výborech. Poněkud chladnější atmosféra v klubech některých politických stran.“
Před svou volbou jste senátorům řekl: “Zejména akcentuji ochranu práva na soukromí, které v současné době bývá často porušováno a opomíjeno.” Máte konkrétní příklad? A jak byste mohl situaci z pozice ústavního soudce zlepšit?
„Poslední alarmující případ je rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle kterého se na klientská data, uložená advokátem na vzdáleném serveru, „v cloudu“, nevztahuje povinnost mlčenlivosti. Ale všeobecně platí, že naše internetová nebo telefonická komunikace atd. je sledována kdekým, aniž bychom o tom věděli. Mobilní telefony jsou past na soukromí, skandál se sledovacím programem v telefonech příslušníků GIBS budiž toho dalším příkladem. Z pozice ústavního soudce může člověk změnit jen to, co se mu dostane na stůl předepsaným postupem.“
Druhé Vámi zmíněné téma bylo “vyrovnání vztahů mezi mocí výkonnou, zákonodárnou a soudní”. Je to tedy úkol pro Ústavní soud? Nebyl by ve výsledku osočován z přílišné politizace?
„Nikdo jiný než Ústavní soud nemůže tuto rovnováhu mocí hlídat. Na tom není nic politického.“
Není Vám líto, že se, minimálně po následujících 10 let, nebudete moci ucházet o vedení České advokátní komory?
„To bylo součástí rozhodnutí, že přijmu nominaci k Ústavnímu soudu. Ale vazby s komorou si zachovám, zůstávám členem zkušební komise, asi k lítosti adeptů.“
Jakou osobnost byste si vlastně po konci funkčního vedení Martina Vychopně v čele komory představoval?
„Někoho přemýšlivého, ale důrazného, s autoritou a vizí, kam advokacie v Evropě má směřovat. Třeba někoho jako je Martin Šolc. Ale to všechno záleží na tom, jaké představenstvo si zvolí příští sněm a kdo se rozhodne kandidovat. Martin Vychopeň i Vladimír Jirousek, které jsem měl možnost zblízka pozorovat, tyto vlastnosti taky mají. A v představenstvu jsou dnes i vhodní kolegové o generaci mladší, než jsem já.“
A se kterými nedořešenými tématy nejužší vedení české advokacie opouštíte?
„Nejvíc mne znepokojuje ochrana klientských peněz v advokátních úschovách, ochrana advokátní mlčenlivosti, vzdělávání a zkoušení koncipientů. Lákalo by mě prosazení advokátního cloudu, zajištění poskytovatele dálkového uložení dat, který by se věnoval výlučně advokátům.“
Věnují média volbě nových ústavních soudců dostatek pozornosti a co si David Uhlíř myslí o rekodifikaci soukromého práva? Kompletní rozhovor naleznete v aktuálním vydání EPRAVO.CZ Digital.
EPRAVO.CZ Digital si můžete stáhnout ZDARMA na App Store a Google Play, a to přímo z Vašeho tabletu či chytrého telefonu. Pokud máte již aplikaci staženou, postačí si stáhnout pouze nové vydání. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz