Dědické právo podle nového občanského zákoníku
Praktická příručka informuje o novinkách v dědickém právu po rekodifikaci českého soukromého práva.
Přehledně vysvětluje nové pojmy a instituty, které zavedl nový občanský zákoník, jako například odkazy, dědickou smlouvu, podmínky nebo svěřenské nástupnictví, informuje o výši odměny notáře a na praktických příkladech ukazuje řešení nejčastějších problémů i srovnání s původní právní úpravou.
Dále je kniha originálně strukturována tak, že se chronologicky zabývá situací před smrtí zůstavitele, a následně situací po jeho smrti. Ve druhé části tak seznamuje potenciálního zůstavitele s možnostmi, které mu dnešní právní úprava nabízí, s doporučeními pro sepsání závěti. Poskytuje také rady a upozornění pro dědice a přeživší manžele, například v souvislosti s novým právem na zaopatření.
Ve třetí části podrobně popisuje řízení o projednání pozůstalosti, přičemž si podrobněji všímá práva odmítnout dědictví a zejména dluhů zůstavitele. Dědicům pak doporučuje obranné mechanismy, které je možno využít v případě obavy z předluženého dědictví.
Poslední výkladová část příručky se zabývá likvidací pozůstalosti.
Závěrem jsou uvedeny vzory nejčastěji používaných typů závětí a dokumentů významných pro pozůstalostní řízení.
Příručka je určena široké čtenářské veřejnosti, tedy jak právníkům – notářům, advokátům, soudcům, tak právním laikům, kteří se dozvědí, jakým způsobem mohou naložit se svým majetkem pro případ smrti, anebo jaká práva mají v rámci dědického řízení.
Dědické právo podle nového občanského zákoníku
Praktická příručka
Daniela Kovářová
Vydalo nakladatelství Leges, listopad 2015, 288 str.
Publikaci lze objednat >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz