Deset let obědů pro děti z chudých rodin – pohled příjemce a pohled dárce
Náš projekt "WOMEN FOR WOMEN: Obědy pro děti", který pomáhá dětem ze základních škol, jejichž rodiče si nemohou z finančních důvodů dovolit hradit školní obědy, získal letos v červnu významnou dotaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 60 milionů Kč. Je to hodně, nebo málo?
Za 60 milionů Kč se dají pořídit 2 miliony teplých obědů. Vzhledem k tomu, že nyní v červnu 2022 naše organizace WOMEN FOR WOMEN, o.p.s. (W4W), zajišťuje pravidelně obědy již takřka 13 000 dětem po celé České republice, se i tato úctyhodná částka během několika měsíců zcela rozpustí. Jenže samozřejmě i poté budou tyto děti potřebovat jíst. Nemohou jen sledovat, jak obědvají jejich ekonomicky šťastnější spolužáci...
Naším cílem je proto udržet tento křehký sociální status quo – aby i děti, jimž rodinná situace nedovoluje mít předplacené školní obědy, se k tomuto pro ně často jedinému teplému jídlu denně dostávaly pravidelně.
Nejde navíc jen o doplnění kalorií. Společné jídlo je silným stmelujícím sociálním prvkem. Stejně jako v rodině je také ve školách společné stravování ve školní jídelně důležitým integračním prvkem dětského kolektivu. Děti během společného jídla posilují svou sociální inteligenci, srovnávají se s druhými, získávají zkušenosti ze svých „small talks“, osvojují si stravovací návyky, setkávají se s novými chutěmi, rozšiřují kolekci svých vizuálních a chuťových zkušeností. Společné stravování má silný vliv i na vnímání kolektivu – dítě se učí sladit rychlost svého stravování s ostatními u stolu, všímá si různých způsobů jídla, rozšiřuje si zkušenosti o specifické aranže potravin, učí se také po sobě uklízet a podřizovat se společné chronologii stravování.
Zajistit druhému teplý oběd je proto ziskem nejenom nutričním, ale především společenským. Integrace dítěte do kolektivu je silným vkladem, jímž naše organizace přispívá státu a celé vzdělávací soustavě k socializaci a výchově dětí, zvláště z problémových, často neucelených, ekonomicky slabých a jinak složitých rodin.
Abychom mohli tuto misi dlouhodobě udržet, potřebujeme získávat stále nové dárce. Zvláště dnes, kdy hrozí, že mezi ekonomicky slabé spadnou v řádu měsíců bez jakéhokoli svého zavinění další tisíce rodin, je důležité získávat nové laskavé donátory a také šířit povědomí o tom, co dělat, pokud i na nás dopadnou ekonomické problémy.
Pomoc dětem s obědy z pohledu dárců
Především je třeba si uvědomit, že zatímco donátorská radost je zpravidla nárazového charakteru, potřeba oběda je u člověka setrvalá. Chcete-li proto opravdu pomoci, je vhodnější, pokud se namísto jednorázové vyšší částky rozhodnete k pravidelným, třeba menším, příspěvkům. Jako donátoři – lidé, kteří se rozhodli pomoci druhým – máte několik možností.
1) Přispějte přímo na transparentní účet projektu:
Můžete zvolit jednorázový nebo trvalý příkaz, popř. můžete provést hotovostní vklad na náš účet na pobočkách Raiffeisenbank. Tato možnost je vhodná, pokud se jedná např. o společnou sbírku v zaměstnání či na nějaké společenské akci. Peněžní vklady na přepážkách jsou bohužel spojeny s fixními poplatky, které jsou u menších částek devalvující. Přímý vklad má proto smysl až u vyšších částek.
Pokud si nejste jisti, kolik byste měli přispět, možná Vám pomůže, že jedno dítě potřebuje na den v průměru 30 Kč. Náklady na jeden měsíc na jednoho žáka se proto pohybují okolo 600 Kč. Tedy zhruba 6000 Kč na to, aby mělo jedno dítě po celý školní rok zajištěny teplé obědy a společnost svých kamarádů.
Až budete vyplňovat příkaz, doporučujeme do „Zprávy pro příjemce“ uvést Vaše jméno, poznáme tak, kdo nám přispívá. Potěší nás i Váš vzkaz projektu nebo dětem, budeme se jej snažit vždy předat.
Variabilní symbol není třeba uvádět, peníze jdou přímo a výhradně na úhradu školních obědů konkrétním dětem. Provoz projektu je hrazen odděleně z jiných zdrojů. Pohyby na účtu, a tedy i Váš příspěvek, si můžete zkontrolovat, neboť účet projektu je transparentní.
2) Přispějte prostřednictvím platební brány Darujme.cz
Částka Vašeho daru bude do 1 týdne na našem účtu. Portál Darujme.cz si ale z poskytnuté částky strhává 2 % za zprostředkování. Portál provozuje Nadace Via a dostáváme na transparentní účet finanční příspěvky již po stržení poplatků. I v tomto případě pak garantujeme, že z částky připsané na transparentní účet od portálu Darujme.cz odchází 100 % na úhradu školních obědů konkrétním dětem prostřednictvím škol či školních jídelen. Pokud si tedy přejete, aby celá Vámi darovaná částka byla použita na školní obědy dětem a na účtu se objevilo i Vaše jméno, pošlete částku raději přímo na transparentní účet projektu.
3) Přispět je možné také prostřednictvím QR kódu
Jde o nástroj mobilního bankovnictví. Předpřipravené QR kódy s různými částkami najdete na našem webu. [https://www.obedyprodeti.cz/chci-take-prispet]
Pomoc dětem s obědy z pohledu příjemců
Pokud Vás zajímá, co dělat, pokud jste se ocitli v situaci, kdy Vaše děti také potřebují pomoci s obědy nebo znáte někoho, kdo by tuto pomoc uvítal, jsou pro Vás určeny tyto rady:
1) Naším hlavním partnerem v tomto projektu jsou základní školy. Jste-li proto rodiče nebo třeba učitelé či sociální pracovníci, je nutné nás kontaktovat prostřednictvím školy, do které dítě dochází.
2) Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky. Při zájmu o zařazení do projektu W4W: Obědy pro děti je vhodné mít dopředu předvýběr dětí, které potřebují pomoc, a nejlépe už i získat předběžný souhlas jejich rodičů. Poté na základě jejich žádosti společně potvrdíme děti, zařazené do projektu.
3) Mezi další potřebné dokumenty vedle písemného souhlasu rodičů po odsouhlasení žádosti z naší strany patří souhlas zřizovatele školy (pokud tedy škola nemá přijetí konkrétního daru řešeno v zakladatelské listině). Poté je se školou uzavřena darovací smlouva, uhrazen příspěvek v dohodnuté výši a již nic nebrání tomu, aby děti mohly začít chodit na školní obědy.
Které dítě může být do programu zařazeno?
Projekt W4W: Obědy pro děti je určen zejména dětem, jejichž sociální situace je vážná a dlouhodobá, jejich rodiče se o ně starají a komunikují se školou. Ve výběru dětí se přihlíží k potřebnosti podpory a sociální situaci rodiny dítěte. Na výběru se podílí škola a výběr se s ní řeší vždy individuálně.
K výběru dětí je třeba přistupovat na obou stranách zodpovědně, uváženě a cíleně. Pokud je pomoc poskytnuta těm, kteří ji tolik nepotřebují, ztrácí možnost pomoci ti opravdu potřební. Toto je třeba mít vždy na paměti.
Historické ohlédnutí
W4W spustila projekt v září 2013, původně jako jednorázovou pomoc pro nejvýše pár stovek dětí, původně financovanou z darů paní Ivany Tykač a několika dalších soukromých dárců. Poptávka ale brzy přerostla představu W4W a byla jedním z impulsů ke zřízení celostátního programu podpory MŠMT.
„Nesmírně si vážíme podpory MŠMT i všech našich soukromých dárců,“ říká dnes zakladatelka W4W Ivana Tykač. „Každý dar se počítá, každých třicet korun, které přijdou na náš transparentní účet, zaplatí teplý oběd jednomu dítěti. Díky němu nepřijde o oběd, ale ani o společnost ostatních spolužáků. Peníze tak významně pomáhají i k sociální integraci dětí. Jsme vděčni, že jak naši soukromí dárci, tak MŠMT nám dlouhodobě důvěřují a pomáhají nám poskytovat podporu dětem, které to potřebují nejvíce.“
Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Výzvy Podpora školního stravování žáků základních škol na rok 2022.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz