DLA Piper spolupracovala na startup reportu - jedinečném projektu mapujícím české startupy
Pražská advokátní kancelář DLA Piper se zapojila do projektu, který si klade za cíl zmapovat české startupové prostředí. Jedná se o první pokus systematicky se věnovat tomuto tématu, které je v České republice velmi aktuální. Hlavním iniciátorem projektu je Keiretsu Forum, největší mezinárodní síť angel investorů na světě, a agentura Perfect Crowd. Spolu s dalšími partnery, jako je česká státní příspěvková agentura CzechInvest, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Komerční banka, společnost Innogy a poradenská společnost Grant Thornton a již zmiňovaná advokátní kancelář DLA Piper Prague LLP, se organizátoři průzkumu pustili do více jak tříměsíčního sběru a analyzování dat.
Cílem projektu je zahájit dlouhodobý výzkum, jehož účelem bude kontinuálně mapovat vývoj startupového prostředí v České republice. Pilotního výzkumu agentury Perfect Crowd se zúčastnili nejen zakladatelé jednotlivých startupů, ale také investoři, podnikatelé a veřejnost. „Výsledky výzkumu mohou přispět k dialogu, nabídnout náměty pro zlepšení startupového či obecně podnikatelského prostředí a pomoct lépe pochopit mladé podnikatele a jejich investory,“ říká Miroslav Dubovský, Country Managing Partner a Head of Corporate and Commercial Practice pražské pobočky DLA Piper.Zajímavý je například rozdíl v pohledu startupistů a podnikatelů na podnikatelské prostředí v České republice. „Startupisté jsou celkově optimističtější. Podnikatelské prostředí v České republice nevidí tak černě. Snaží se spíše hledat světlé stránky a vnímají ho jako inovativní a inspirativní. Podnikatelé naopak mnohem více jako korupční a chudé na finanční zdroje,“ říká vedoucí výzkumu v projektu Martin Boček z agentury Perfect Crowd.
Česká ekonomika přitom disponuje dostatečným množstvím financí, které jsou ale v převažující míře investované do „konzervativních“ investičních příležitostí. „Investice do startupů je považována stále za spíše rizikovou, ale očekáváme, že se tento přístup bude v průběhu času pozvolna měnit,“ dodává Miroslav Dubovský. To dokládá fakt, že od roku 2014 vzniklo v České republice 75 % ze všech dosud evidovaných startupů. Jen 7 % startupů má více než pěti letou historii.
Jako poměrně nový fenomén vnímá startupy i veřejnost. Více než čtvrtina dotázaných například vůbec neznala termín „startup“. „Český startupový trh je velmi opatrný, a to jak na straně investorů, tak startupistů. Neúspěch je spíše ostuda než zkušenost. Kupříkladu v USA je přítomnost zkušenosti s neúspěšným podnikáním ve startupu považována na rozdíl od ČR za pozitivní sdělení pro případného zaměstnavatele nebo obchodního partnera,“ říká Petr Lemoch z Keiretsu Forum, investorské sítě, která nápad na projekt iniciovala. „Projektem Startup Report otvíráme seriál, kdy chceme zkusit dlouhodobě porovnávat získaná data a srovnávat je vždy s odstupem času. Jako investory nás zajímá, jak se mění nejen pohled na startupy, ale zda například onen případný pád na dno znamená zároveň motivátor pro startupisty pustit se do něčeho nového či nikoliv,“ uzavírá Lemoch.
Mezi nejznámější startupy podle výsledků dotazníkového šetření u veřejnosti patří Letgo, Zonky, Uber, Rohlík.cz, Airbnb či Kiwi.com.
Kompletní studii Startup Report 2017 si můžete zdarma stáhnout >>> ZDE.
DLA Piper Prague LLP, organizační složka
Panská 854/2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 817 111
e-mail: prague@dlapiper.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz