Dopady koronaviru na české startupové prostředí: investice do startupů zůstanou z 84% nedotčeny
Mezinárodní advokátní kancelář DLA Piper na základě studie Startup Report 2019_2020, jehož je partnerem, zjistila, že současná koronavirová situace v dlouhodobém horizontu ovlivní investice do českých startupů jen minimálně. Investoři (až 84 % dotázaných) i nadále plánují investovat své prostředky do startupů. Zdá se, že k omezení investic (6,5 %) nebo změně toku peněz (9,5 %) dojde jen marginálně a dočasně.
Většina investorů se domnívá, že celého startupového ekosystému se koronakrize nedotkne, naopak ho do budoucna transformuje směrem ke kvalitnějším a životaschopnějším projektům nabízejícím lepší produkty a služby. Podle DLA Piper to souvisí i s tím, že převážná většina investorů si „své“ startupy vybírá sama. Tento typ společností je pak mnohem více flexibilnější na vyrovnání se s touto krizí, což si investoři plně uvědomují. Současná situace tak spíše vytvoří v nadcházejícím období na české startupové scéně nové příležitosti.
Nejvíce během koronakrize utrpí startupy z oblastí cestovního ruchu, gastronomie, automotive, event planning a managementu a také ryze offline produkty. DLA Piper vypozorovala jejich určité společné aspekty, a to, že „řada těchto společností byla postižena nejen samotným koronavirem a změněným chováním spotřebitelů, ale přímo konkrétními zákazy a omezujícími opatřeními vydanými státními orgány,“ říká Miroslav Dubovský, Country Managing Partner pražské kanceláře DLA Piper.
Většina dotázaných se shoduje, že situace zasáhne především startupy v počátečních fázích jejich vývoje. DLA Piper upozorňuje na možná úskalí etablovanějších startupů, kterým může koronavirus znesnadnit plánovaný exit či snížit jejich valuaci. „Na současném trhu je značná volatilita a při existující nejasnosti ohledně správného ocenění lze očekávat, že exity se pozdrží, než budou investoři a zakladatelé lépe schopni odhadnout odpovídající cenu a vývoj dané oblasti,“ komentuje Miroslav Dubovský.
Naopak společnosti, které mohou ze stávající krize profitovat, se pohybují v prostředí e-commerce nebo se věnují vývoji online nástrojů pro práci či výuku na dálku, dále sem spadá také zdravotnictví a výzkum, nanotechnologie a IT. Tyto budou pravděpodobně moci dosáhnout i na investice v krátkodobějším horizontu a to nehledě na fázi jejich vývoje. „Jedná se o perspektivní obory, které mohou mít dokonce přímý vliv na pomoc s řešením současné krize,“ dodává Miroslav Dubovský.
Krom příznivé situace pro již probíhající investice do českých startupů Startup Report potvrdil, že se investoři nebudou bránit ani novým investicím. Necelých 94 % z nich by investovalo do projektu, který bude mít zajímavý nápad a dávat smysl, i v současném stavu, respektive v případě nastávajícího ekonomického poklesu.
DLA Piper se stala partnerem Startup Reportu již podruhé, první ročník 2017/2018 se věnoval českému startupovému prostředí optikou jeho charakteru, problémů a výzev, zatímco letošní studie zahrnuje i témata značně aktuální v této době. „Jako právníci si dobře uvědomujeme, že mít kvalitní data a informace, na nichž se dá stavět, a to zejména z této dynamické a neustále se rozvíjející oblasti startupů, je naprosto klíčové. Velice rádi jsme se proto zařadili k významným českým hráčům, kteří tuto iniciativu v letošním ročníku podpořili,“ shrnuje Miroslav Dubovský
DLA Piper Prague LLP, organizační složka
Panská 854/2
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 817 111
e-mail: prague@dlapiper.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz