Druhé zasedání Expertní skupiny ministerstva pro místní rozvoj
eFocus
V polovině května se uskutečnilo další z pravidelných zasedání ministerstva pro místní rozvoj k zákonu o veřejných zakázkách. Hlavním tématem byla metodika zákona.
Účastníky zasedání přivítal Jan Sixta, náměstek ministra pro místní rozvoj a stanovil základní body setkání. Nejprve se členové skupiny vyjádřili k metodice zákona a poté poskytli předběžnou zpětnou vazbu k technické novele zákona.
Souhrn zasedání
Pavel Herman z ministerstva pro místní rozvoj se věnoval se tématu cena/kvalita a vyzval účastníky k připomínkám a podnětům. „Za poslední 2 roky došlo k podstatnému zvýšení počtu zakázek, kde je hlavní kritérium cena. Kritéria se musí odůvodňovat, přinutili jsme zadavatele o kritériích více přemýšlet. Závěr je zřejmý – zadavatelé se někdy bojí dávat jiná kritéria, protože mají strach z kontrol, což není dobře. Měla by to být ekonomická úvaha, neměla by být ovlivněna strachem. Tudíž bychom měli podpořit kvalitu při hodnocení,“ řekl. K otázce ceny/kvality ještě dodal, že se nedá určit, co je v daném případě vhodnější. „Zadavatel se musí správně rozhodnout. Podporujeme, aby se hodnotila kvalita nabídek, ale nechceme vyvolat dojem, že ten, kdo hodnotí podle ceny, je špatný hospodář,“ řekl.
Pavel Herman se následně věnoval otázce, jak téma cena/kvalita řešit. „Rozhodli jsme se pro metodickou cestu, legislativa nám přijde příliš „hrubá“. Definovat povinná kritéria nepovažujeme za vhodné. Výklad by se měl zaměřit na některé otázky, které mohou působit jako sporné nebo být zdrojem obav,“ vysvětlil a dodal, že by forma metodiky měla být taková, aby byly shrnuty metody, které zákon připouští a upozornit na jejich klady a zápory. „Výhodou tohoto typu regulace je, že ji lze vytvářet postupně a reagovat na praxi a vývoj situace,“ uzavřel Pavel Herman. „Chceme po diskusi dnes i do budoucna vytvořit dokument, který bude mapovat cesty, co zadavatel smí a nesmí a doplnit i po jednotlivých oborech příklady, jak obecné pravidlo promítnout do praxe na konkrétním příkladu,“ pokračoval Jan Sixta.
V diskuzi se poté řešilo, jakým způsobem zajistit, aby byla metodika obecně respektována. Jeden z návrhů je pokusit se vytvořit metodiku, která bude schválena i na úrovni vlády. Účastníci se dále věnovali konkrétním kritériím, například hodnocením kvalifikace a technických předpokladů na základě kvality týmu. Ministerstvo v tomto případě vyčkává na nové evropské směrnice. „Metodikou chceme dát možnosti a možná se k hodnocení zkušeností týmu dobereme,“ řekl Jan Sixta.
Pavel Herman poukázal na to, že do budoucna mohou přijít další problémy, kterými se bude ministerstvo zabývat. „Kdybychom teď chtěli udělat komplexní metodiku, která bude řešit vše, bude to trvat dlouho,“ dodal. Skupina se tam bude postupně zaměřovat na aktuální problematiku.
Cena / kvalita – mimořádně nízká nabídková cena
Skupina se dále věnovala hodnocení nabídek a mimořádně nízké nabídkové ceně. Jan Sixta požádal účastníky, aby se nad novou možností hodnocení zamysleli a poslali zpětnou vazbu. „Nebudeme říkat, aby se stanovila přesně mimořádně nízká cena pro konkrétní obory, centrálně či po oborech, to je cesta do pekla. Ale chceme zabránit situaci, kdy zadavatel ví, že něco je mimořádně nízká cena, ale nedokáže ustát spor s dodavatelem, který řekne: Ale já to za tu cenu udělám,“ řekl Jan Sixta.
Účastníci poté diskutovali nad tím, jak je mimořádně nízká nabídková cena upravena na evropské úrovni anebo průměru nabídkových cen. K otázce se skupina vrátí po připomínkách účastníků na některém z dalších zasedání.
Technická novela
Expertní skupina se na závěr zaměřila na připomínky k technické novele zákona o veřejných zakázkách. Tématem byla například novela zákona o svobodném přístupu k informacím. „Zadavatel do ukončení řízení nemá informace dle 106 poskytovat. Všechny informace se mají poskytovat režimem pres ZVZ,“ zopakoval Jan Sixta postoj ministerstva.
Jan Sixta zasedání uzavřel s tím, že se během následujících setkání skupina dostane k tématům nákladů životního cyklu, k otázce více prací a subdodavatelů.
O skupině:
Expertní skupina je jmenovaná MMR ČR s cílem vytvořit poradní organ, který by poskytl ministerstvu první zpětnou vazbu k navrhovaným opatřením v oblasti veřejných zakázek a sloužil by jako místo pro předávání podnětů mezi gestorem veřejných zakázek a odbornou veřejností. Členy skupiny jsou zástupci ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva financí, ÚOHS, Asociace pro veřejné zakázky, Svazu měst a obcí, Svazu podnikatelů ve stavebnictví, Komory administrátorů veřejných zakázek a sdružení Oživení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz