Dvě poznámky k transparentnost nemocnic – myslete na lidi, páni politici
eFocus
Který z českých politiků nebojuje proti korupci, jako by snad ani nebyl. Protikorupční tažení loni vyvrcholilo schválením mediálně hodně viditelného zákona o registru smluv č. 340/2015. Ten mj. dopadne na státní, krajské a městské nemocnice. Ukládá jim posílat všechny smlouvy v hodnotě nad 50 tisíc korun do centrálního Registru smluv, spravovaném Ministerstvem vnitra ČR, do kterého bude každý(!) občan smět nahlížet.
Dobře něco ze zátěže možná sníží počítače a chytré softwary, jak se nám snaží namluvit předkladatelé zákona, nicméně k čemu to povede ve finále?
Varianta A - tisíce laiků budou bombardovat jak ty nemocnice, tak následně spr. úřady (ministerstvo zdravotnictví , krajské a městské úřady), policii či státní zástupce svými detektiv.laickými objevy ... z nichž 99,8 proc. bude reálně úplně k ničemu a jen zbytečně zatíží systém.
Anebo varianta B - naopak RS nebude nikoho zajímat a žádné (dokonce ani ty hloupé) podněty nevygeneruje, ale to též hovoří proti jeho impaktu na veřejné nemocnice.
Za druhé mě jako občana více než Registr smluv - a zkoumání zda se nějaká součástka na rentgen měla koupil za 85 000 nebo 89 000 Kč - např. více zajímalo, kam může jít občan Brna k lékaři při nenadálých (akutních) potížích - mezi 12 hod., kdy končí ordinační doba většiny brněnských praktických lékařů a 17 hod., kdy začíná fungovat jediná lékařská pohotovost (LSPP) v Brně, která se nachází v ÚN Ponávka. Tento dotaz jsem v minulosti pokládal jak na VZP, tak i na odbor zdraví brněnského magistrátu, žel nikdo mě nebyl schopen poradit – radili buď zavolat 155, či vyčkat do 17 hod. na otevření zmíněné LSPP v ÚN. V jiných městech, jak je mi dlouhodobě známo, je problém s transparentností a dostupností veřejného zdravotnictví obdobný.
A nebo ještě jeden příklad ze života, abych nebyl osočen čtenáři, že zde řeším nějaké akademické pseudoproblémy – nejen já bych uvítal, kdyby nemocnice v Brně, např. povinně publikovaly, kde je kupř. oční pohotovost - střídá se mezi FN U sv. Anny a FN Brno-Bohunice – ale oficiálně Vám to nechtějí říct, a to ani dle zákona o svobodném přístupu k informacím. Takže přijdete (či Vás přiveze manžel nebo registrovaný partner) s akutním silným zánětem v oku (či zraněným okem) do jedné z těch FN - a oni Vám naznačí, že máte jít do té druhé - přes celé Brno, jak se teď nedávno stalo kolegyni z fakulty.
Páni politici, to možná lidi trápí víc, než nějaký RS ... chápu, že je zbytečné a neekonomické, aby byla oční pohotovost současně na dvou místech, ale mělo by být pro každého transparentní, kde je (a ne že musíte mít známého doktora), ... to se netýká samozřejmě jen pohotovosti oční, ale i dalších specializací.
Pokud chtějí tedy politici skutečně ztransparentňovat české zdravotnictví, říkám ano, ale ať se zaměří např. na dostupnost lékařské péče a věci, které opravdu zajímají obyčejné lidi a pacienty.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
pedagog na PF MU v Brně a právník
Názor byl publikován v rámci vydání EPRAVO.CZ Digital - květen 2016.
Nové číslo
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz