EPRAVO.CZ Digital: Čekají nás další odchody?
eFocus
Někteří velcí hráči budou ještě odcházet a prostor pro nové tu není. Tak by se dal shrnout názor většiny námi oslovených partnerů úspěšných advokátních kanceláří. Ladislav Štorek z Dentons má za to, že bude trend přesunů v Česku ještě pokračovat. Podle Lukáše Ševčíka z Kinstellar se ale na trhu nic dramatického neděje a Lukáš Trojan z KŠD LEGAL zase tvrdí, že na trh právních služeb v Česku nebudou mít dílčími odchody, zejména zahraničních firem, „nijak významný vliv“.
Ladislav Štorek, Managing Partner, Dentons
Proč podle Vás dochází aktuálně k velkým pohybům na trhu?
„Váš dotaz předpokládám směřuje k pohybům seniorních právníků, partnerů či celých týmů mezi velkými právními kancelářemi. Důvodů je více. S trochou nadsázky resp. humoru bych prvně mohl říci, že se prostě dlouho nic nedělo. Trh je malý, všichni významní hráči se dobře znají a pokud se daří, všichni jsou spokojeni a k přesunům není důvod. Změna nastává, když se dařit přestane, když některé kanceláře přehodnotí své strategie, popř. když v rámci jednotlivých kanceláří dojde interně k takové změně okolností a poměrů, že tým přestane držet pohromadě. O přehodnocení strategie šlo, podle dostupných informací, v případě kanceláří Norton Rose Fullbright a Hogan Lovells, které zcela ukončily činnost v České republice a jejich týmy se zčásti spolu, zčásti jednotlivě přesunuly do jiných firem. O interní změnu poměrů jde pravděpodobně v případě pražské kanceláře White & Case, ze které v poslední době (kromě uvedených dvou kanceláří, které v České republice zcela ukončily činnost) odešlo asi nejvíce partnerů a seniorních právníků, přičemž tato firma není v tomto ohledu jediná. Nechci spekulovat o tom, kde lidé odcházejí z důvodu, že se nedaří, to není kolegiální.“
Jaký trend očekáváte? Další odchody velkých kanceláří, sloučení či uklidnění situace?
„Podle mého názoru a informací, které na trhu kolují, bude uvedený trend větších přesunů ještě nějakou dobou pokračovat. Je několik dalších pražských kanceláří, kde došlo či dochází ke změně ve vedení nebo generační obměně, kdy se na místa starších partnerů začínají tlačit mladší, ambicióznější a často úspěšnější kolegové. Stejně tak jsou na trhu kanceláře, u nichž vzhledem k jejich celosvětové velikosti, výraznému zaměření na některé oblasti právních služeb či dominantní kultuře ústředí nelze vyloučit, že přijmou podobná rozhodnutí jako firmy Norton Rose nebo Hogan Lovells – aniž bych to samozřejmě komukoliv přál. Není žádným tajemstvím, že pro některé globální nebo velké mezinárodní právní firmy jsou právě z řečených důvodů (zaměření na určitý typ práce nebo klientely, dominantní kultura ústředí) teritoria jako Česká republika nebo další malé státy střední a východní Evropy bez zásadnějšího významu a pokud už v tomto regionu jsou, je to zejména s cílem udržet si možnost prezentovat „globální pokrytí“. To však samozřejmě něco stojí a nemá cenu skrývat, že jedním ze zásadních faktorů pro většinu rozhodnutí takových firem je, zda se něco dlouhodobě vyplácí či nikoliv.“
Je v Česku prostor pro nové nadnárodní kanceláře?
„Podle mne zde příliš prostoru není, pokud máte na mysli případ, že by v Praze otevřela kancelář firma, která tu není, popř. nikdy nebyla, s novými lidmi, klienty, atd. I proto mne zaujaly neoficiální zprávy z nedávné doby, že se snad do České republiky chystá některá z dalších špičkových globálních, popř. anglosaských firem. Je pravda, že řada špičkových firem, mám na mysli firmy typu Skadden Arps nebo Sullivan & Cromwell, v České republice a obecně regionu střední a východní Evropy není, byť některé mají velké kanceláře v Londýně a podstatné zastoupení v dalších zemích západní Evropy. To, že tu nejsou, má však svůj ekonomický důvod – jde o kanceláře s tak vysokými zisky z několikanásobně větších a lukrativnějších trhů, že pro ně náš trh nebo trhy okolních zemí nejsou nebo alespoň doposud nebyly zajímavé. Samozřejmě existuje možnost, že by některá z těchto firem přesvědčila pražské partnery z jiné a lokálně úspěšné mezinárodní kanceláře, popř. z několika kanceláří najednou, aby přešli a dál fungovali pod novou „hlavičkou“. Z vlastní zkušenosti a znalosti tohoto trhu a vývoje za posledních cca 10 let se mi však tato možnost jeví jako málo pravděpodobná. Ale mohu se mýlit.“
Lukáš Trojan, Partner, KŠD LEGAL
Proč podle Vás dochází aktuálně k velkým pohybům na trhu?
„Nevím, jaké pohyby máte na mysli pokud myslíte spojování advokátních kanceláří, jejich odchody apod. pak je odpověď: Konsolidace na trhu právních služeb není z mého pohledu nijak neočekávaná. Předpokládám, že bude i nadále pokračovat a na svém konci vygeneruje několik silných hráčů na trhu právních služeb v ČR. Je však třeba brát v úvahu, že trh právních služeb v české republice je objemově omezený a nelze očekávat jeho nekonečný růst.“
Jaký trend očekáváte? Další odchody velkých kanceláří, sloučení či uklidnění situace?
„Domnívám se, že ještě dojde k dílčím odchodům, zejména zahraničních firem, což ovšem na trh právních služeb v ČR nebude mít nijak významný vliv, neboť české právní firmy bez problému absorbují jak klienty, tak právníky z těchto kanceláří.“
Je v Česku prostor pro nové nadnárodní kanceláře?
„V aktuálním prostoru a čase nikoliv.“
Lukáš Ševčík, Managing Partner pražské kanceláře Kinstellar, člen firemního managementu (Firm Management Committee)
Proč podle Vás dochází aktuálně k velkým pohybům na trhu?
„Otázka trochu zní, jako by se na trhu dělo něco dramatického a mělo to jednu příčinu. Podle mého názoru tomu tak není a tento pohyb je vyvolán několika faktory. Prvním a tím navenek nejvíce viditelným je strategické rozhodnutí některých zahraničních kanceláři opustit český trh, jelikož pro ně již nadále není finančně atraktivní či není strategicky prioritní pro jejich růst/rozvoj. Takovéto odchody jsme na českém trhu v minulosti již několikrát zaznamenali a jsem přesvědčený, že je nadále uvidíme. Druhý faktor též souvisí s místními kancelářemi mezinárodních hráčů. U některých z nich byli seniorní právníci, pro které nebylo místo Partnera, nuceni v souladu s principem ‘up or out‘ kancelář opustit, u jiných kanceláří došlo k úpravám týmu z důvodu snahy kanceláří zaostřit na lukrativní oblasti poradenství a zbavování se těch zdánlivě méně výnosných. To vše vyvolalo pohyb na trhu a další právní kanceláře na českém trhu absorbovaly „uvolněnou kapacitu“. Dalším faktorem je celkové „organické“ oživení trhu právních služeb, které je pak spojeno se zvýšeným pohybem lidí na trhu. Co je ale na zvýšené migrační aktivitě právníků pozoruhodné, že odchody velkých kanceláří a seniorů tentokrát ne nutně vyústily ve vznik nových kanceláří, ale že uvolněná kapacita byla absorbována stávajícími hráči. To vnímám jako positivní konsolidaci trhu.“
Jaký trend očekáváte? Další odchody velkých kanceláří, sloučení či uklidnění situace?
„Nejspíš vše z toho. Nevidím jednoznačný trend, ale domnívám se, že se trh bude nadále vyvíjet poměrně dynamicky. Velké nadnárodní kanceláře neustále pilují své strategie a je dost dobře možné, že priority budou shledány jinde, než v oblasti kam spadá Česká republika. Též budou ve velikých kancelářích vždy „dorůstat“ právníci, pro které nebude místo u Partnerského stolu a u nichž nastane nutnost dalšího kroku – zejména u zahraničních kanceláří je centrále těžce vysvětlitelné, že právníci dané kanceláře jsou čím dál seniornější (a dražší), ale že je nutné si je ponechat. Místní kanceláře se s tímto budou schopny o hodně lépe vypořádat. Ve střednědobém časovém horizontu očekávám odchody některých kanceláří a lidí z nich, na druhou stranu s tím ale ne nutně bude souviset vznik velkého množství nových kanceláři. Na co jsem sám zvědavý je, kdy nastane hromadnější trend vzniku malých, vysoce specializovaných tzv. „boutique“ kanceláří. Dosud takové existují třeba v oblasti práva duševního vlastnictví nebo pracovního práva. Je tam ale o hodně větší prostor a jen záleží na tom, jak rychle trh vyspěje. Při tom myslím obě strany trhu, tedy než se specialisté dostatečně odsadí od zbytku pole a kdy klienti budou ochotni akceptovat, že tito specialisti mají vysokou přidanou hodnotu a budou ochotni za ní zaplatit.“
Je v Česku prostor pro nové nadnárodní kanceláře?
„Záleží na segmentu a specializaci právní kanceláře, ale popravdě by mě to velice překvapilo. Jsme malý trh a já si neumím představit, že by se u nás v současné situaci mohl etablovat nový hráč, který by měl na českém trhu kritickou masu kolem 20ti právníků a pokoušel se uspět jako „full service“ kancelář. Nějaké jiné vysoce specializované poradenství, které by nadnárodní kanceláře mohly poskytovat (např. v případě mezinárodních arbitráží nebo evropského práva) je asi nepřiměje k otevření vlastní kanceláře na místě – to se dnes dá řešit z dálky a případně zaměstnáním českých kolegů.“
Kompletní rozhovory s patnácti partnery velkých advokátních kanceláří naleznete v aktuálním vydání EPRAVO.CZ Digital. Číslo si můžete stáhnout ZDARMA na App Store a Google Play. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz