EPRAVO.CZ Digital: Co bude se Soudcovskou Unií?
eFocus
Helena Válková pověřila předsedu Nejvyššího správního soudu, Josefa Baxu, přípravou Nejvyšší rady soudnictví. „Je nejvyšší čas, aby vznikl institucionalizovaný orgán, který bude reprezentovat soudnictví jako takové,“ řekla EPRAVO.CZ ministryně spravedlnosti. K Radě se upíná pozornost celé justice. Třeba nově zvolená prezidentka Soudcovské unie ČR, Daniela Zemanová, považuje za své hlavní priority právě „nalezení a odpovídající zakotvení vhodné formy správy soudnictví“.
Největší česká profesní organizace soudců, Soudcovská Unie ČR, se v nedávné době (shodou okolností během svého Sněmu) velmi hlasitě ohradila proti výroků ministryně spravedlnosti v tzv. Žďárské kauze. Ostatně, nikdo jiný se v rámci české justice za soudce ozvat nemohl. Není kdo. Helena Válková útok Unie odsoudila a ještě více se utvrdila v tom, že je třeba vyplnit prázdné místo soudcovského reprezentanta. Chce vytvořit Nejvyšší radu soudnictví. „Za sebe si myslím, že je nejvyšší čas, aby vznikl institucionalizovaný orgán, který bude reprezentovat soudnictví jako takové,“ řekla EPRAVO.CZ Helena Válková. „Považuji to za nejdůležitější a nutnou změnu,“ dodala nová prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
Ministryni Válkové leží v žaludku hlavně fakt, že soudci nemají „generálního reprezentanta“. „Rozhodně to není Soudcovská unie, která má kolem 30 procent soudců a není tak orgánem, který reprezentuje všechny. Rozhodně to není ani jednotlivý soudní funkcionář, ani kolegium předsedů krajských soudů, které je neformálně velmi důležitým a vlivným tělesem v rámci justice. Musí to být něco, co je založené zákonem a reprezentuje všechny soudce. To by samozřejmě vyžadovalo změnu Ústavy,“ řekla Válková s tím, že by stejně jako NKÚ měla být Nejvyšší rada soudnictví zakotvena v Ústavě. Poněkud odlišně se na hlavní smysl Rady dívá vedení Soudcovské unie. „Pokud by orgán typu Rady funkčně spravoval soudnictví, jsem přesvědčená, že změnu by pocítili nejvíce účastníci řízení. Změna modelu správy soudnictví má zajistit, aby soudci byli dobře vybíráni, řízeni a zjednodušeně řečeno měli potřebné zázemí (administrativa, odborný aparát, technika, atd.). Soudci si od této změny neslibují, že budou mít méně práce, ale to, že za vynaložení stejného úsilí z jejich strany bude soudnictví vůči účastníkům fungovat lépe,“ tvrdí Daniela Zemanová.
Rada bude
Ministryně to myslí s Nejvyšší radou soudnictví vážně a proto již oficiálně pověřila Josefa Baxu jednáními o jejím vzniku. „Josef Baxa se o tu problematiku dlouhodobě zajímá. Hned po mém nástupu do úřadu jsem se v rozhovoru s ním zmínila, že bych byla ráda, kdyby se toho ujal. Osobně pak chci být servisem a střechou pro to, aby na ně nepršelo a mohli v klidu pracovat,“ řekla Helena Válková s tím, že „soudci už nebudou mít důvod si stěžovat, že nemají reprezentativní orgán ani hledat alternativy v institucích, které ve skutečnosti nereprezentují všechny soudce v České republice.“
Jenže Soudcovská unie nevstoupila kvůli kritice tzv. Žďárské kauzy v očích ministryně do počátku vyjednávání o rodící se Nejvyšší radě soudnictví nejlépe. Její nová prezidenta, Daniela Zemanová, problém s budoucím vyjednáváním nevidí. „Soudcovská unie je zcela apolitický subjekt, pokud určitou situaci v soudnictví vyhodnotí jako závažnou, upozorní na ni. Názory Soudcovské unie a ministerstva spravedlnosti na určité věci se mohou lišit, to by nemělo narušit případnou spolupráci, která by byla prospěšná pro chod soudnictví,“ řekla EPRAVO.CZ.
Josef Baxa by ale s Unií rád jednal. „Doufám, že Soudcovská unie přestane bojovat o platy a podobné věci a bude se věnovat dlouhodobým a koncepčním otázkám. Třeba jinému modelu správy soudnictví. To je její dlouhodobý program a měla by vydržet v linii, kterou před časem nastínila,“ avizuje Baxa. Podle něj by se Unie i v budoucnu podílet na definování podmínek pro vstup do justice, jmenování soudců anebo výběru soudních funkcionářů. „Tam může sloužit pohledem zdola, z terénu. Nemůžete se ptát na justici jenom soudních funkcionářů, musíte znát názory i těch „nefunkcionářů“,“ řekl EPRAVO.CZ Baxa s tím, že jsou členy Soudcovská unie právě i soudci, kteří funkcionáři nejsou a ani o to neusilují.
Co bude po vzniku Nejvyšší rady soudnictví se Soudcovskou unií? Kompletní článek naleznete v aktuálním vydání EPRAVO.CZ Digital.
Nové číslo si můžete stáhnout vždy poslední středu v měsíci, a to ZDARMA na App Store a Google Play. Využít můžete také webový archiv starších čísel na adrese tablet.epravo.cz.