Exekuce všude kolem nás aneb Právní život
Pro letošek končící projekt Pražský právnický podzim zaujal minulý týden hned několika svými akcemi. Ještě se k nim vrátíme, ale nyní rozeberme zejména kulatý stůl Etika a právo v exekucích. Respektive průzkum, který na něm prezentovala prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková a z něhož vyšla velmi zajímavá čísla.
Účastnilo se jej sice prý jen 160 lidí, vzorek však byl reprezentativní. Z průzkumu vyšlo, že celkem 28 procent z nich má zkušenost s exekučním řízením, konkrétně pak 17 procent z pozice povinných, pět procent z pozice oprávněných a šest procent má zkušenost z obou těchto pozic, což je možná nejzajímavější. Uvědomme si ale, že skoro každý pátý člověk buď sám, nebo jako rodinný příslušník, čelil nebo čelí exekuci. To je omračující počet.Povinní přitom podle komory při výběru kritérií, jak by se měl exekutor chovat, preferují zejména jeho slušnost a lidský přístup (40 %) a až následně jeho zákonné jednání (15 %). Právě v chování a etice by se měli exekutoři nejvíce zlepšit podle nejvyššího počtu respondentů. Vtipné pak je to, že celkem 23 procent lidí by chtělo, aby si exekutora mohl vybrat přímo dlužník dle svého uvážení. Nápad je to – znovu používám toto označení – vtipný a docela by mě zajímalo, kam až by něco takového mohlo vést.
Nakladatelství Leges minulý týden pokřtilo novou knihu Aktuální právní aspekty migrace, připravenou Lenkou Pítrovou a jí vedeným kolektivem autorů. Ten je skutečně reprezentativní a i když má kniha jen 176 stran, podílelo se na ní téměř dvacet právníků. Mezi nimi byli například i Tomáš Gřivna, Josef Staša, Helena Prášková či náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Kniha je neutrálním a vítaným právním pohledem na současné problémy. Pokud budu parafrázovat slova její editorky Lenky Pítrové, nestaví se ani stranu negativních hodnocení tohoto fenoménu, na druhou stranu si ale uvědomuje, že tuto problematiku je nutné posuzovat i jinak než pouze v lidskoprávní rovině. Potěšující každopádně je, že věda pražské právnické fakulty, drží - slovy jejího proděkana Michala Tomáška - ruku na tepu doby.
Na závěr ještě jeden průzkum. Ten prezentovala advokátní kancelář Taylor Wessing a vyšlo z něj, že nejvíce lidí by využilo služeb právníka ve chvíli, kdy by se dostalo do trestněprávních problémů. Učinilo by tak více než 90 procent respondentů. I když se na české právní vědomí často nasazuje, možná to s ním v jádru není tak nejhorší. Kde totiž hrozí opravdu největší problem? Právě ve chvíli, kdy se o vás zajímají orgány činné v trestním řízení. A je dobře, že si to Češi uvědomují.
Jan Januš
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz