Finanční asistence a role znalce v ní
Podle zákona o obchodních korporacích je za finanční asistenci považováno poskytnutí zálohy, zápůjčky nebo úvěru obchodní korporací k získání jejích podílů nebo poskytnutí zajištění obchodní korporací pro tyto účely. Při poskytování finanční asistence hrozí nebezpečí vzniku úpadku společnosti, která finanční asistenci poskytuje. I proto jsou v zákoně upraveny podmínky poskytnutí finanční asistence. Jejich smyslem je ochrana věřitelů, kapitálových trhů i samotné korporace.
Úkolem znalce je posoudit, zda v důsledku asistence nehrozí nebezpečí úpadku a zda podmínky finanční asistence lze považovat za spravedlivé z hlediska intencí zákona. Naše znalecká kancelář EqSA v posledních letech zpracovala desítky posudků ve věci posouzení proveditelnosti finanční asistence.
V případě vypracování posudku pro tyto účely je klíčové naplnit veškeré zákonné záležitosti a neopomenout žádný z paragrafů, a to jak zákona o obchodních korporacích, tak i Insolvenčního zákona. Důležitá je i těsná spolupráce a komunikace s právními zástupci a bankou kvůli vyvarování se rizikům spojených s finanční asistencí. Každá finanční asistence je svým způsobem specifická a zaslouží si individuální přístup.
Obecně vychází nutnost posouzení vzniku úpadku společnosti, která poskytuje finanční asistenci, z § 41 Zákona o obchodních korporacích a je provedeno ve smyslu Insolvenčního zákona. Posouzení má být uskutečněno ve dvou formách, tak, jak předpokládá Insolvenční zákon v § 3. Pozornost je věnována posouzení platební neschopnosti a následně analýze nebezpečí úpadku z pohledu předlužení.
Dlužník je v platební neschopnosti tehdy, pokud má více věřitelů, peněžité závazky jsou více než 30 dní po splatnosti a zároveň není schopen tyto závazky plnit. Schopnost plnit peněžité závazky není splněna v případech, kdy dlužník zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků, neplní je po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti, nebo není možné dosáhnout uspokojení některé ze splatných peněžitých pohledávek vůči dlužníku výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Schopnost plnit peněžité závazky není splněna ani v případě, kdy dlužník nesplnil povinnost předložit seznamy uvedené v § 104 odst. 1, kterou mu uložil insolvenční soud.
Posouzení úpadku jako předlužení je definováno v § 3 odst. 3 Insolvenčního zákona. Jeho existenci spojuje insolvenční zákon se splněním dvou podmínek: mnohostí věřitelů a situací, kdy souhrn závazků dlužníka převyšuje hodnotu jeho majetku. Při stanovení hodnoty majetku se přihlíží také k další správě jeho majetku, případně k dalšímu provozování jeho podniku, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že dlužník bude moci ve správě majetku nebo v provozu podniku pokračovat. Mnohost věřitelů je zpravidla zkoumána již v případě posouzení platební neschopnosti. V případě posouzení souhrnu závazků a hodnoty majetku znalec nejprve stanovuje hodnotu předmětné společnosti podle příslušné metody, která je následně konfrontována s výší závazku vyplývajícího z poskytované finanční asistence.
Na závěr je potřeba posoudit spravedlivost podmínek poskytované finanční asistence z hlediska intencí Zákona o obchodních korporacích. V tomto případě se spravedlivost podmínek při poskytnutí úvěru a půjčky odvíjí především od úrokové sazby a zajištění, dále také od splatnosti a dalších parametrů ovlivňující pravděpodobnost splacení finanční asistence. U finanční asistence formou zajištění by mělo být zohledněno protiplnění za poskytnutí majetku k zajištění od příjemce finanční asistence.
Ing. Miloš Kačírek
Business Valuation Consultant
Equity Solutions Appraisals s.r.o. - znalecká kancelář
Ovocný trh 573/12
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 314 447
e-mail: info@eqsa.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz