Firemní insolvence 2012
eFocus
Restrukturalizovat, soudně reorganizovat nebo poslat do konkurzu? Změny insolvenčního zákona v letošním roce byly tématem konference, která se uskutečnila v prostorách Justiční akademie v Praze.
Účastníci z řad velkých podniků a bankovního sektoru se sešli v Praze na konferenci Firemní insolvence 2012. Tématem byly změny insolvenčního zákona v roce 2012, trendy řešení firemního úpadku dlužníky a věřiteli a problematika restrukturalizace, reorganizace a konkursu firemních dlužníků? JUDr. Michal Žižlavský, advokát, člen představenstva České advokátní komory a předseda Rady Expertů Asociace insolvenčních správců si k panelu přizval JUDr. Marii Brejchovou, LL.M., prezidentku Unie podnikových právníků ČR; Mgr. Martina Lišku, soudce insolvenčního úseku Městského soudu v Praze a JUDr. Lenku Vidovičovou, advokátku, členku představenstva České advokátní komory a členku Rady Expertů Asociace insolvenčních správců.
Rozhovor s JUDr. Michalem Žižlavským
Proč jste se rozhodli konferenci uspořádat?
„Konference byla jednou z akcí pořádaných Asociací insolvenčních správců, na kterých zpravidla spolupracuje s Českou advokátní komorou, Justiční akademií a Soudcovskou unií. Jde o odborné akce, zaměřené na pravidelné účastníky insolvenčních řízení, kteří se nacházejí zejména v pozici věřitelů. Cílem je vytvářet platformu pro diskuzi a zvyšování odborné úrovně účastníků insolvenčních řízení. Tentokrát byla tématem firemní, resp. korporátní insolvence a proto byla partnerem konference i Unie podnikových právníků. Epravo.cz se ujalo organizace konference. Cílem konference bylo vytvořit platformu pro diskuzi a zvyšování odborné úrovně účastníků insolvenčních řízení.“
Pro koho primárně byla konference určena?
„Akce byla určena zejména velkým podnikům a bankám, kteří se pravidelně účastní insolvenčních řízení zejména jako věřitelé.“
Co bylo "nejzásadnějším" tématem konference?
„Hlavní téma se týkalo předlužení podnikatelských subjektů. Jak na konferenci zaznělo, dlužník má povinnost podat sám na sebe insolvenční návrh, když není schopen platit svým věřitelům nebo když je předlužen. Povinnost podat insolvenční návrh při předlužení je novinkou, která platí od 1. ledna 2012. Týká se i obchodních společností a živnostníků, kteří jsou zatím schopni platit své splatné závazky. Předlužení znamená, že závazky firmy k věřitelům jsou vyšší než tržní hodnota jejího majetku. Do závazků se přitom počítají všechny závazky, tedy nejen ty splatné. Pokud dlužník nepodá včas řádný insolvenční návrh, poruší zákon. Na tom nic nemění ani to, když místo něj podá návrh věřitel.“
Co bylo dalším tématem?
„Diskutováno bylo také téma, kdo nese odpovědnost za to, když není insolvenční návrh řádně a včas podán. Ve firmách odpovídají za podání insolvenčního návrhu členové statutárních orgánů, tedy členové představenstev a jednatelé a v rozsahu svých pravomocí i někteří další manažeři, kupříkladu finanční ředitelé. Ti všichni mají povinnost sledovat průběžně nejen platební schopnost své firmy, ale i reálnou hodnotu majetku, který spravují. Když nepodají včas insolvenční návrh, odpovídají za škodu, která vznikne věřitelům. Jak na konferenci zaznělo, platí zde pravidlo „neplatí firma, platí manažer“. Členové statutárních orgánů odpovídají osobně a neomezeně celým svým majetkem za nezaplacené závazky firmy. Odpovědnost dalších manažerů plyne z rozsahu jejich pravomocí. V tomto směru byly probírány i náležitosti žaloby na člena statutárního orgánu právnické osoby, který nepodá včas insolvenční návrh na svou společnost.“
V diskuzi zazněly i dotazy, které se týkaly trestního práva.
„V tomto směru zaznělo, že manažeři, kteří nepodají včas a řádně insolvenční návrh, se mohou dopustit také trestného činu. V praxi půjde nejčastěji o trestný čin zvýhodňování věřitele. Podstatou insolvenčního řízení je uspokojení všech věřitelů rovnoměrně. Když firma nepodá včas insolvenční návrh, zpravidla platí jen některým věřitelům a jiným ne. Tím zvýhodňuje jedny věřitele na úkor druhých.“
Účastníci byli velmi aktivní v dotazech. Co jste si z jejich příspěvků odnesl?
„Ukázalo se, že soudní judikatura zatím nedává na řadu otázek z oblasti insolvenčního práva uspokojivou odpověď. Jsou případy, kdy je třeba hledat náročnější řešení a případně vést precedenční soudní spory. To ale platilo v oblasti soudnictví vždy a insolvenční řízení je soudní proces. O to více mají smysl akce, které dávají možnost výměny názorů, což tato konference byla.“
Partnery konference byli epravo.cz, Asociace insolvenčních správců, Česká advokátní komora a Unie podnikových právníků ČR. Hlavnímu tématu konference se věnuje článek JUDr. Michala Žižlavského (odkaz na článek - k dispozici >>> zde).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz