Firmy teď mají možnost získat miliony korun na střešní fotovoltaiky
Až 100 milionů korun může získat každá firma na výstavbu solárního zdroje, ze kterého bude brát elektřinu pro vlastní spotřebu. Dotační titul z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) od ministerstva průmyslu přitom brzy ukončí přijímání žádostí, které je možné podávat jen do 30. dubna.
Podmínkou je, že fotovoltaická elektrárna musí být umístěna na střeše nebo stěně budovy a minimálně 70 % její produkce elektřiny musí sloužit pro vlastní potřebu podniku. Cílem Bruselu je totiž podpořit jen takové projekty, kterými podniky skutečně nahradí odběr elektrické energie z uhlí a dalších fosilních zdrojů. Maximální výkon fotovoltaické elektrárny, která může být v rámci jedné žádosti podpořena, je 1 MWp. Míra finanční podpory z uznatelných nákladů na instalaci FVE a případně i bateriového systému činí 80% pro malé podniky, 70% pro střední a 60% pro velké podniky.
Dodavatelé zpracují projekt i žádost o dotaci
Zpracování žádosti o dotaci není zcela jednoduché, a proto s tím v řadě případů pomáhají sami dodavatelé elektráren a bateriových systémů. Například jednička na českém trhu ČEZ Solární, která patří do skupiny ČEZ ESCO, instalovala už několik stovek fotovoltaických elektráren a zpracovala tisíce žádostí o dotaci.
„Nedodáváme jen technologie, dodáváme řešení pro zákazníka. Každá střecha je jiná, každý podnik má své specifické potřeby a my se jim přizpůsobíme. Připravíme indikativní nabídku na klíč, včetně projektové dokumentace, možnosti financování, administrativy a zprostředkujeme zpracování žádosti o dotaci. Chceme, aby měl zákazník co nejméně práce, vše potřebné za něj vyřídíme my,“ říká ředitelka ČEZ Solární Lucie Bedrníčková.
ČEZ ESCO v případě zájmu připraví indikativní nabídku „na míru“ zahrnující návrh řešení, projektovou dokumentaci, zpracování žádosti o připojení a žádosti o licenci od Energetického regulačního úřadu a také vlastní dodávku technologií a jejich instalaci. Doplňkově lze u ČEZ ESCO využít též smluvní možnosti výkupu přebytků elektřiny a dalšího poradenství.
Zařízení FVE se skládá vždy z pěti základních komponent: panelů, střídačů, konstrukce, rozvaděče a elektromateriálů s kabely. Kompletní instalace od podpisu smlouvy k připojení trvá 2 až 5 měsíců. Návratnost investice do střešní fotovoltaiky je 10 až 15 let v závislosti na velikosti instalovaného výkonu, vlastní spotřebě a výši případné dotace. Očekávaná životnost fotovoltaických systémů je až 30 let. ČEZ ESCO garantuje novým majitelům FVE záruku 25 let na 80% výkon panelů a 10 let na samotné panely.
Chytré baterie, co předpoví i počasí
Stále používanějším doplňkem k fotovoltaice jsou bateriové systémy pro akumulaci energie. ČEZ ESCO uvedlo do prodeje nejmodernější typ takového systému, takzvaný „Battery box“, splňující vysoké nároky nejen na kapacitu a její navyšování, ale i na cenu. Battery box funguje v rámci systému pro domácnosti i pro firmy a je nabízen s kapacitou 4,8 kWh, 7,2 kWh, 9,6 kWh a 12 kWh. V třífázovém provedení pro firemní nemovitosti i soukromé domy má systém velikost zhruba jako lednička. Přes aplikaci v mobilním telefonu si uživatel může nastavit preferenci, k jakému účelu a v jakou dobu je libo energii ze solárních panelů využívat. Systém se dokáže i podívat, jaké bude počasí a zda bude dost slunce, aby se baterie dobila. V případu nedostatku slunečních paprsků, si dokáže energii dobít například přes noc ze sítě, kdy má zákazník levnější tarif. V průmyslové oblasti má Battery Box za sebou již první úspěšné realizace. Výrobce – společnost OIG POWER – registruje poptávku například v plynárenském průmyslu, vodárenství nebo
u strategických produktovodů. Hlavní výhodou je nezávislost na dodávce elektřiny ze sítě při jejím výpadku, třeba při povodních. To je zásadní z pohledu energetické bezpečnosti a velkým firmám může zachránit značné finanční prostředky.
Více informací na www.cezesco.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz