Fórum Veřejné zakázky kvalitně: Je nejnižší cena to, po čem toužíme?
eFocus
Zástupci průmyslu, legislativy, exekutivy i právnické obce se sešli na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu, aby se zapojili do diskuze v rámci „Fóra Veřejné zakázky kvalitně“.
Podle Roberta Pergla, předsedy Komory administrátorů veřejných zakázek by měla konference zahájit racionální diskuzi odborné (popř. i laické) veřejnosti o aktuálních veřejných otázkách z předmětné oblasti, zejména pak o nutnosti důsledného uplatňování principů 3E v postupech zadávání veřejných zakázek a souvisejících tématech. Těmi jsou:
- dopad novely zákona o veřejných zakázkách na ekonomiku České republiky
- problematika upřednostňování kvality před nejnižší nabídkovou cenou
- možnosti a prostředky obrany proti nepřiměřeně nízké nabídkové ceně
- (ne)zohledňování uvedených základních principů při sepisu tzv. velké novely zákona o veřejných zakázkách
- příprava nového zákona o veřejných zakázkách ve světle připravované unijní úpravy a jeho možných koncepčních východiscích (snížení administrativní zátěže, transparentnost a zjednodušení procesu zadávání veřejných zakázek, návrat ke kritériím kvality – viz dále).
„Dlouhodobě neutěšený stav v oblasti aplikace zákona o veřejných zakázkách v České republice, a to zejména ve zmíněných bodech podnítil vznik „Fóra Veřejné zakázky kvalitně“,“ dodává Robert Pergl.
Fórum zahájil ministr průmyslu a obchodu, Martin Kuba, který zdůraznil, že „neutracené peníze jsou pro ekonomiku špatné.“ Proto si cení vznikajícího Fóra, které vytváří nové myšlenky vedoucí k tomu, že prostředky ve veřejných zakázkách budou nejenom nejnižší, ale také co nejefektivnější. „Hospodárnost, efektivnost, účelnost,“ připomněl stále opakovaná slova. "Dostáváme se do diskuse, jestli je nejnižší cena tím, po čem toužíme, a já jsem přesvědčen, že není, protože po tom netoužíme ani v osobním životě," dodal Kuba. Ministr okomentoval také enormní propad objemu a počtu vyhlášených zakázek ve druhém čtvrtletí roku 2012 (od platnosti novely zákona o veřejných zakázkách). Informaci přinesla studie společností CEEC Research a Grant Thornton. „Řada krajů, měst a veřejných institucí ze strachu před novou administrativou vysoutěžila zakázky předem," řekl.
Na ministra navázal Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR, který řekl, že „Zákon o veřejných zakázkách je složitou normou, která by měla být zjednodušena. Protože je složitý, je tím pádem netransparentní a proto drahý.“ Jiný pohled posléze představil Jan Sixta, náměstek ministra pro místní rozvoj. Jeho pohled na aktuální stav veřejných zakázek v rozhovoru >>> zde.
Předseda Komory administrátorů veřejných zakázek, Robert Pergl účastníkům fóra představil novelu zákona o veřejných zakázkách a zhodnotil její dopad na kvalitu veřejných zakázek. S Janem Sixtou se shodl na tom, že největší problém aktuálně způsobuje aplikace zákona. „Je nutné něco udělat s tím, jak se dnes zadávají veřejné zakázky,“ řekl. Zopakoval také, že cílem fóra je spojit se s ostatními profesními sdruženími a vytvořit doporučení, se kterými bude komora usilovat o to, aby „kvalita neprohrála s transparentností“. Nově založené fórum chce v tomto směru ovlivnit plánovaný nový zákon o veřejných zakázkách, který bude kvůli chystané změně evropských směrnic připravovat ministerstvo pro místní rozvoj.
Rozhovor s Robertem Perglem, předsedou Komory administrátorů veřejných zakázek:
Proč je současný stav veřejných zakázek v Česku neuspokojivý?
„V současné době zadavatelé soutěží většinou odborné služby pouze na cenu, i když současný zákon umožnuje i jiná kritéria. Zda je tato praxe důsledkem jakéhosi nepochopení transparetnosti procesu zadávání či jiných faktorů (neodbornost, špatný výklad zákon, snaha o zjednodušení procesu zadávání) je těžké stanovit, ale naše Komora administrátorů společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu považuje tento stav za velice škodlivý pro naší ekonomiku.“
Přinesla konference nějaké závěry?
„Konference na závěr prezentovala 3 doporučení - jak zadávat inženýrské a architektonické služby, jak zadávat stavební zakázky a jak se nejlépe vypořádat s mimořádně nízkou nabídkovou cenou podle současné legislativy. Fórum chce spolu s ostatními profesními sdruženími tato doporučení dále rozvíjet a informovat o nich co nejvíce zadavatelů, tak aby zadávání veřejných zakázek opět uplatňovalo důsledně principy 3E.“
Poziční dokument Fóra Veřejné zakázky kvalitně a další informace naleznete >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz