Gin & Jaro
Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl ginu čas… Nebo tak nějak to napsal klasik. Poezii stranou, teplé jarní večery si říkají o lehký míchaný drink jedna báseň. A to znamená jediné – na Alkohol.cz teď frčí gin. Všichni dnes vyrážejí na procházky do lesa, tak proč si nedopřát trochu toho jehličí i ve skleničce. A rozhodně se nemusíte držet jen tradiční kombinace s tonikem. Vyzkoušejte třeba koktejl Tom Collins. Stačí smíchat gin, citronovou šťávu a cukrový sirup a dolít sodovkou. Tenhle čistý drink nechá gin vystoupit do popředí a vy si lépe užijete jeho chuť. Teď už zbývá jen jedno – vybrat ten pravý.
Suché londýnské giny
Jestli někdo udělal ginu jméno, byli to Britové. Pravdou ale je, že kořeny má ještě hlouběji – v Holandsku, kde se vyrábí jalovcový likér jenever. Angličani se k němu poprvé dostali během třicetileté války, kdy se jím posilňovali před bojem se Španěly. A pak si ho s sebou dovezli domů, kde se z něj stal gin, jak ho známe dnes.
Britské giny mají velmi suchou chuť s výraznou stopou jalovce a dalších tradičních bylin, jako je třeba kořen anděliky, koriandr, lékořice nebo anýz spolu s citrusovými kůrami. Vybírat můžete ze značek, jako jsou třeba Beefeater, Tanqueray nebo novější The London Gin No.1. Velmi oblíbený je na Alkohol.cz také The Botanist ze skotských ostrovů nebo Hendrick’s, proslulý okurkou a růží ve své kompozici a také zajímavými limitovanými edicemi.
Giny ze zbytku světa
Pro skvělý gin nemusíme chodit daleko. OMG z Lihovaru Žufánek se stal legendou, která srovnání s velkými značkami unese s přehledem a na Alkohol.cz patří k nejoblíbenějším. Gin v Čechách vyrábí i palírna Rudolf Jelínek (jejich asijský Ginza gin je velká paráda), palírna Zubří nebo brněnská Little Urban Distillery.
V Itálii se do toho pustili s ovocnou vervou – jejich slavný Malfy Gin pořídíte i v příchutích krvavý pomeranč, grep nebo citron. V poslední době se objevují i nové značky, které stojí za pozornost, třeba Sabatini Gin, který se sice destiluje v Londýně, ale srdce má ve slunném Toskánsku.
Francouzi boří všechna ginová dogmata a pustili se do destilace vinného ginu. Protože co umí ve Francii lépe, než skvělá vína. Jejich G’Vine je chuťově úplně jiný, než všechny ostatní giny, ale s tonikem mu to sluší stejně dobře.
Samostatnou kapitolou jsou japonské giny. Stejně jako v Japonsku vznikají skvělé whisky, i giny tu dotáhli k naprosté dokonalosti. A nejslavnější jsou právě ty, které vznikly v palírnách whisky. Destilerie Suntory se pyšní Roku ginem, který vzdává hold ročním obdobím – za jaro v něm najdete listy a květy sakury, za léto čajové lístky sencha a gyokuro, za podzim japonský pepř Sansho a za zimu yuzu. Pozadu nezůstala ani destilerie Nikka. V Kyoto Distillery pak vyrábějí luxusní limitované kousky Ki No Bi.
No a nakonec se vrátíme tam, kde jsme začali – do Nizozemí. Tam se totiž zrodila velmi zajímavá novinka – Bobby’s Schiedam Dry Gin. Ten propojuje svět tradičního jeneveru a exotické Indonésie. Odtud pocházel Jacobus ‘Bobby’ Alfonso, který přicestoval do holandského Schiedamu, ale chyběl mu domov. Začal v jeneveru louhovat indonéské bylinky a vznikl gin, který je hřejivě kořeněný a přitom velmi svěží. Rozhodně stojí za ochutnání.
Dostali jste po té malé exkurzi chuť na gin s tonikem? Vyberte si na Alkohol.cz ten svůj a na stole ho můžete mít s expres dopravou po Praze už do 60 minut. Tak na zdraví!
130 00 Praha 3
e-mail: info@alkohol.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz